Biskupi obradowali w Janowie Podlaskim. Owocem pracy - kilka ważnych dokumentów

/ Twitter.com/@EpiskopatNews (screenshot)

  

Wytyczne do adhortacji papieża Franciszka "Amoris Laetitia", nowy program duszpasterski, nowe podstawy programowe katechezy - to główne dokumenty, jakie przyjęli biskupi na zebraniu Konferencji Episkopatu Polski w Janowie Podlaskim (Lubelskie).

379. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbywało się w Janowie Podlaskim, co ma związek z obchodami 200-lecia Diecezji Siedleckiej.

Biskupi podczas tego zebrania przyjęli dokument: "Wytyczne pastoralne do adhortacji Amoris Laetitia". To adhortacja papieża Franciszka o miłości w rodzinie, która wywołała wiele komentarzy i polemik dotyczących możliwości dopuszczenia do sakramentu Eucharystii osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Przewodniczący zespołu ds. ruchów intronizacyjnych bp Andrzej Czaja podkreślił, że adresatem tego dokumentu są duszpasterze Kościoła w Polsce.

- Dokument ma charakter z jednej strony drogowskazu, a z drugiej strony jakby listu intencyjnego, czyli chodzi o takie zakreślenie drogi, jak kształtować nasze duszpasterstwo narzeczonych, małżonków, a także osób, które znalazły się w sytuacji trudnej czy też w związkach nieregularnych

 - powiedział na konferencji prasowej w Janowie Podlaskim.

Jak dodał, wytyczne te były oczekiwane od dłuższego czasu i są też efektem pewnej "ewolucji mentalnej" biskupów.

- Sytuacja pokazuje nam, że po pierwsze Amoris Laetitia w żaden sposób nie narusza ani doktryny, ani kodeksu prawa kanonicznego, natomiast wskazuje piękną drogę wyjścia i "udrożniania" duszpasterstwa małżeństw i rodzin. A po drugie widzimy, że my musimy naprawdę na wielu poziomach podjąć pewne nowe działania, ponieważ wiele małżeństw i rodzin boryka się z coraz większym kryzysem i wiary, i miłości. Stąd musimy na różne sposoby próbować inaczej, lepiej, bliżej

 – powiedział bp Czaja.

W wytycznych znajdą się m.in. "nowe impulsy" w duszpasterstwie dla narzeczonych, małżonków i osób, które – jak mówił biskup – "znalazły się w sytuacjach trudnych i nieregularnych".

Bp Czaja zaznaczył, że przyjęty przez biskupów dokument podejmuje to, co wynika z adhortacji papieskiej.

Wyraźnie mówimy o potrzebie nowelizacji dyrektorium duszpasterstwa rodzin dla Kościoła w Polsce, o potrzebie przygotowania diecezjalnych czy metropolitalnych instrukcji wykonawczych, a także mówimy o potrzebie powołania do życia ośrodków służby małżeństwu i rodzinie

 - poinformował.

Dodał, że dokument mówi też o potrzebie przygotowania kapłanów "do podejmowania tej drogi towarzyszenia wiernym i rozeznawania konkretnej sytuacji".

Przyjęte przez biskupów wytyczne mają być opublikowane w najbliższym czasie na stronie internetowej Episkopatu.

Pogłębienie wiedzy o Eucharystii i odpowiednie świętowanie niedzieli znalazły się natomiast w nowym programie duszpasterskim dla Kościoła w Polsce, który także przyjęli biskupi. Program "Eucharystia – Źródło, Szczyt i Misja Kościoła" ma być realizowany w latach 2019-2022. Zakłada m.in. większe zaangażowanie duchownych i świeckich w celebrację i przeżywanie Eucharystii oraz szerzenie kultu eucharystycznego w parafiach. Ma także motywować do chrześcijańskiego świętowania niedzieli.

Przewodniczący Komisji Duszpasterskiej abp Wiktor Skworc powiedział, że program będzie akcentował dzień Eucharystii, którym jest niedziela.

- Chodzi o to, żebyśmy także w naszych wspólnotach parafialnych odnajdywali różne pozaliturgiczne formy świętowania niedzieli jako dnia świętego, jako dnia dla Boga i człowieka

- zaznaczył.

Abp Skworc podkreślił, że Eucharystia buduje Kościół, a jeśli ma być on wspólnotą, komunią, to nie można zapominać o tych wiernych, którzy z powodu słabego zdrowia czy podeszłego wieku nie mogą uczestniczyć we mszy św. w kościele parafialnym i przyjąć komunii św.

- Bardzo ważna w ciągu tych trzech lat jest sprawa promocji posługi nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej, żeby oni w niedzielę w swoich wspólnotach parafialnych zanosili komunię świętą do chorych, potrzebujących, do tych wszystkich, którzy chcą budować Kościół jako wspólnotę

– wyjaśnił abp Skworc.

Biskupi na zebraniu plenarnym zatwierdzili również nową podstawę programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego bp Marek Mendyk powiedział, że dokument ten "wyznacza kierunek dla polskiej katechezy i katechetów na najbliższe lata". Podkreślił, że podstawa programowa katechezy nawiązuje do ogólnej podstawy programowej obowiązującej w szkołach, a treści przekazywane na katechezie mają być skorelowane z treściami przekazywanymi na lekcjach z innych przedmiotów.

Na przykład, jeśli chodzi o historię: katecheza też będzie miała treści historyczne, żeby nie odstawać do tego, co proponuje ogólny dokument szkolny

 – tłumaczył bp Mendyk.

Poinformował, że podstawa programowa to dokument "pierwszy, bardzo ogólny", z którego później powstanie szczegółowy program nauczania religii, a potem podręczniki.

- Mam nadzieję, że to, z czym wejdziemy do szkoły od 1 września 2019 r., wpisze się w taką ogólnoludzką formację, bo oczywiście prowadzimy formację religijną, edukację na poszczególnych poziomach nauczania, ale cel, jaki nam przyświeca, to jest wychowanie całego człowieka, z tym co czuje, co myśli, w co wierzy

 – powiedział bp Mendyk.

Obrady KEP w Janowie Podlaskim trwały dwa dni. W sobotę na zakończenie zebrania plenarnego biskupi udadzą się do Siedlec, gdzie w Katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP będą odprawiali mszę św. dziękczynną za 200-lecie diecezji siedleckiej. Nabożeństwu będzie przewodniczył prymas Polski abp. Wojciech Polak.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jasno i bez ogródek - prezydent Duda powiedział to w Niemczech! O przeszłości części sędziów SN

Andrzej Duda / fot. Aleksiej Witwicki

  

To bardzo mocny głos w sprawie reformy sądownictwa w Polsce. Prezydent Andrzej Duda mówił dziś podczas wizyty w Niemczech, że w sądownictwie potrzebne są zmiany, gdyż wciąż zasiadają w nim osoby, które były członkami komunistycznego aparatu represji. To na pewno zaboli nadzwyczajną kastę.

Gośćmi honorowymi XIX Forum Polsko-Niemieckiego "Europa 1918-2018: historia z przyszłością" byli prezydenci Polski Andrzej Duda i Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Duda składa dziś oficjalną wizytę w Niemczech. Jedno z pytań podczas debaty z udziałem prezydentów dotyczyło reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce i decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zastosowaniu środków tymczasowych zawieszających stosowanie przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów.

Duda zaznaczył, że był zszokowany, gdy dowiedział się, że w Sądzie Najwyższym zasiada obecnie kilkunastu sędziów, którzy byli "członkami komunistycznego aparatu represji i że są sędziowie, którzy w latach stanu wojennego skazywali opozycjonistów na kary więzienia". "Wtedy zrozumiałem, dlaczego żadnego z komunistycznych zbrodniarzy w SN nie udało się skazać".

[polecam:http://niezalezna.pl/238603-pupile-bezpieki-i-entuzjasci-partii-komunistycznej-zobacz-liste-sedziow-sadu-najwyzszego]

Podkreślił, że z tego względu konieczna jest zmiana pokoleniowa w Sądzie Najwyższym.

"Nie mówię, że ci ludzie powinni być skazani, czy powinni podlegać represjom. Nie, ale powinni odejść z wymiaru sprawiedliwości, powinni nie móc orzekać, powinni przejść na coś, co w Polsce nazywane jest stanem spoczynku, a co w gruncie rzeczy jest emeryturą, i temu m.in. służy ta reforma"

– podkreślił Duda.

Steinmeier, odnosząc się do wypowiedzi polskiego prezydenta, powiedział, że "mówiąc o Unii Europejskiej, musimy wybrać trochę inne podejście. Nie możemy działać tak, jakby Unia uzurpowała sobie władzę nad nami bez naszego wpływu, wbrew naszej woli".

"Unia Europejska jest wspólnotą państw, do której wszyscy przystąpiliśmy na warunkach znanych. Nic zaskakującego nie nastąpiło, nie jest też zaskoczeniem, że Unia nie jest tylko wspólnotą gospodarczą. Została ona także założona jako wspólnota prawa"

– podkreślił prezydent Niemiec.

"Nie powinniśmy więc być zaskoczeni, że sądy europejskie mogą się ustosunkowywać do minimalnych standardów państwa prawa (…). Nie powinniśmy udawać, że to obca władza, która czyni nam trudności. Podstawową kwestią jest to, czy respektujemy decyzje europejskiego sądownictwa, czy nie" – dodał Steinmeier, stwierdzając też, że Unia Europejska jest chyba jedyną wspólnotą na świecie, gdzie głos każdego kraju jest tak samo ważny.

Odnosząc się do słów prezydenta Niemiec, polski prezydent stwierdził, że instytucje europejskie często rozszerzają nadmiernie swoje kompetencje. Dodał, że istnieje też zjawisko rywalizacji między instytucjami unijnymi.

"Mam poczucie, że my w ramach Unii Europejskiej mamy niedosyt demokracji. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, dlaczego Unia zabrania tego, zabrania tamtego. Dlaczego na przykład w sklepie nie można w tej chwili kupić już zwykłej żarówki, można kupić tylko żarówkę energooszczędną? Nie wolno kupić, bo Unia zakazała. To są problemy, nad którymi zastanawiają się ludzie. Nie wiem, czy to przypadkiem nie jest jedna z przyczyn brexitu"

– powiedział prezydent.

Duda został zapytany, czy wszyscy sędziowie, którzy na mocy ustawy o Sądu Najwyższego przeszli w stan spoczynku, byli współpracownikami komunistycznego aparatu represji.

"Polski parlament przyjął ustawę, w wyniku której wiek przejścia w stan spoczynku sędziów został ustalony na 65 lat. W Polsce w tej chwili zwykły wiek emerytalny wynosi 65 lat dla mężczyzn, 60 lat da kobiet. W moim przekonaniu nie ma w związku z tym nic nadzwyczajnego"

– powiedział Duda. Dodał, że sędziowie po ukończeniu 65 lat mogą się zwrócić z wnioskiem do prezydenta o to, by mogli dalej orzekać i nie jest to żadna kara, a rozwiązanie pozwalające doprowadzić do zmiany pokoleniowej w wymiarze sprawiedliwości.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl