„Per Mariam ad Jesum”. Wyjątkowa pielgrzymka do Gietrzwałdu. Poznaj tradycję

/ mszatrydencka.waw.pl

  

W ciągu dziewięciu dni pielgrzymowania pokonują około 230 kilometrów. Sami uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Różańcowej organizowanej przez Duszpasterstwo Trydenckie przyznają, że trudy drogi są dla nich niczym nowenna, przygotowująca pątników na spotkanie z Matką Bożą w Gietrzwałdzie na Warmii. Warto podkreślić, że miejsce pielgrzymki nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie Gietrzwałd jest jedynym miejscem objawień maryjnych w Polsce, których autentyczność została potwierdzona przez Kościół. W tym roku przypada już 141 rocznica tych objawień.

XII Piesza Pielgrzymka Różańcowa WARSZAWA - Milanówek - GIETRZWAŁD A.D. 2018 wyruszy pod corocznym hasłem „PER MARIAM AD JESUM” w dniach 29 VI do 7 VII 2018.

- Podczas pielgrzymki przeżywanej w duchu tradycji katolickiej, codziennie uczestniczymy w  trydenckiej Mszy świętej a zgodnie z życzeniem objawiającej się Matki Bożej w Gietrzwałdzie: „ODMAWIAJCIE CODZIENNIE, GORLIWIE RÓŻANIEC”, podstawową modlitwą pątniczego dnia są poszczególne części świętego różańca jak również godzinki, litanie, koronki, rozważania... Modlimy się w języku polskim, jak również staramy się poznawać i odmawiać modlitwy w języku łacińskim... Pielgrzymkowy dzień kończy wieczorny Apel Maryjny.  Z Bożą pomocą, poszczególne etapy pielgrzymki nie są ponad ludzkie siły... zatem na pątniczy szlak zapraszamy młodych, dorosłych i starszych...  - mówi w rozmowie z portalem niezalezna.pl o. Krzysztof Stępowski CssR, duszpasterz wiernych tradycji łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej.

Duszpasterstwo Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej, korzystających z nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego m siedzibę przy kościele parafialnym p.w. św. Klemensa Hofbauera, przy ul. Karolkowej 49 w Warszawie.

Pytany o genezę samej pielgrzymki do Gietrzwałdu o. Stępowski wyjaśnia, że wszystko zaczęło się od inicjatywy wiernych, którzy znając Gietrzwałd i historię objawień maryjnych chcieli w miarę możliwości dzielić się tym orędziem i popularyzować jego przesłanie.

- Ta pielgrzymka na tle innych jest bardzo młoda... W tym roku idziemy po raz dwunasty. W samym Milanówku jest jednak wielu wiernych, którzy cenią sobie orędzie Matki Bożej z Gietrzwałdu i to właśnie oni pielgrzymkę zainicjowali. Gdy przyjeżdżali na Mszę Trydencką do Warszawy, w sposób naturalny się z nimi związałem, a oni poprosili mnie o duchową opiekę nad pielgrzymką. I tak dołączyłem do grupy pątników i w tym roku już po raz kolejny wybieram się na pielgrzymi szlak. Pochodzę z Archidiecezji Warmińskiej, więc Gietrzwałd jest mi szczególnie bliski – mówi w rozmowie z portalem niezalezna.pl o. Krzysztof Stępowski CssR, duszpasterz wiernych tradycji łacińskiej w Archidiecezji Warszawskiej.

Jak się dowiadujemy, pielgrzymi spotykają się na szlaku z niezwykłą życzliwością. Pytamy jednak, czym pielgrzymka grupy trydenckiej różni się chociażby od pielgrzymek akademickich czy diecezjalnych, wyruszających co roku na przykład na Jasną Górę.

- Na pierwszy rzut oka nie różnimy się niczym od innych grup pielgrzymkowych. Nasza pielgrzymka idzie oczywiście w duchu tradycji katolickiej. Ten duch odczuwalny jest nade wszystko. Punktem szczególnym jest Msza Święta sprawowana przeze mnie w rycie klasycznym, tzw. rycie rzymskim, czy jak kto woli – trydenckim. Liturgia sprawowana jest w języku łacińskim. Skoro taka msza św. prowadzi wiernych zebranych przy Karolkowej, jest ona fundamentem każdego pielgrzymkowego dnia. Jako pielgrzymi nie możemy jej jednak często sprawować w sposób obszerny liturgicznie. Często jest to tzw. Msza cicha. Oczywiście przybliżamy jej wagę i na każdym kroku nawiązujemy do skarbca modlitw, które przez wieki człowiekowi w duchu wiary trydenckiej towarzyszyły i nadal towarzyszą. Jeśli chodzi o sam język łaciński, to choć jest on oczywiście wypierany przez języki narodowe i liturgie narodowe, sięgamy z lubością do skarbca litanii, pieśni, rozważań... Ma to wielki, głęboki sens. Przez te wszystkie lata treści tych modlitw i rozważań nie straciły nic na aktualności. Chciałbym jednak podkreślić, że na pielgrzymim szlaku unikamy tego, co dałoby posmak rozproszenia na modlitwie. Unikamy instrumentów. Nie towarzyszą nam nawet gitary, podskoki i tańce, z którymi wiele osób może kojarzyć różne pielgrzymki. W naszej grupie idziemy solidnie wsparci na fundamentach modlitewnych, które przez wieki towarzyszyły pielgrzymom na całym świecie – wyjaśnia kapłan.

Jednocześnie o. Krzysztof Stępowski CssR wyjaśnia, że udział w pielgrzymce mogą wziąć również osoby, które nie zetknęły się dotąd z tradycją trydencką i mogą się obawiać przeszkód w postaci braku znajomości języka łacińskiego.


PRAKTYCZNE INFORMACJE - WAŻNE DLA PIELGRZYMA 2018 [kliknij i pobierz PDF]
 
AUTOKAR DO GIETRZWAŁDU 7 VII 2018 - pragnących przyjechać do Gietrzwałdu w sobotę 7 VII (dzień dojścia pielgrzymki) zapraszamy na wyjazd autokarowy.
godz. 9.15 wyjazd z Warszawy z ul. Karolkowej 49 (przy kościele św. Klemensa).
godz. 18 wyjazd z Gietrzwałdu do Warszawy lub Milanówka.
koszt (tylko przejazd tam i tu) 60 zł.
 
ETAPY i DNI PIELGRZYMKI oraz MIEJSCA SPRAWOWANIA TRADYCYJNEJ MSZY ŚWIĘTEJ
 
Poniżej podajemy orientacyjne godz. Mszy świętej, dokładne będą podane tydzień przed wyjściem... Zapraszamy do udziału w tradycyjnej Mszy świętej na pątniczym szlaku
 
Etap I - 29 VI (piątek godz. 11 wyjście) Milanówek - Leszno.
 
Etap II - 30 VI (sobota) Leszno - Zakroczym. Msza święta: Leszno godz. 6.30
 
Etap III - 1 VII (niedziela) Zakroczym - Nowe Miasto. Msza święta: Zakroczym
 
Etap IV  - 2 VII (poniedziałek) Nowe Miasto - Gumowo. Msza święta: Nowe Miasto godz. 6.45
 
Etap V  3 VII (wtorek) Gumowo - Stupsk. Msza święta: Sulerzyż - po dojściu godz. 9
 
Etap V - 4 VII (środa) Stupsk - Wieczfnia Kościelna. Msza święta: Stupsk godz. 6.30
 
Etap VII - 5 VII (czwartek) Wieczfnia Kościelna - Nidzica. Msza święta: Wieczfnia Kościelna godz. 6.30
 
Etap VIII  - 6 VII (piątek) Nidzica - Olsztynek. Msza święta: Łyna - po dojściu godz. 11
 
Etap IX - 7 VII (sobota) Olszynek - Gietrzwałd. Msza święta: Gietrzwałd godz. 15.15 - godz. 17 Droga Krzyżowa na błoniach przy sanktuarium...
 
WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE: www.mszatrydencka.waw.pl
 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiadomość dla straszących "autorytaryzmem". I to skąd?! "Możemy brać przykład z postawy Polaków"

/ auswaertiges-amt.de

  

Gdy opozycja w Polsce krzyczy i straszy, że w naszym kraju nastała dyktatura - przychodzi głos rozsądku. I to skąd? Od naszego zachodniego sąsiada. Wiceszef niemieckiej dyplomacji Michael Roth w wywiadzie dla "Deutsche Welle" powiedział, że "nie ma chyba drugiego tak proeuropejsko nastawionego społeczeństwa w Unii Europejskiej jak Polska". A na pytanie o to, czy w naszym kraju nastają rządy autorytarne , odpowiedział - "stanowczo nie".

Niemiecki polityk powiedział, że jedyne, co ma Polsce do zarzucenia, to brak postępów w sporze o praworządność z Komisją Europejską. Jednocześnie zauważył gotowość naszego rządu do dialogu.

Na stwierdzenie, że w części polskiego społeczeństwa panuje przekonanie, że w procedurze praworządności to Niemcy grają znaczącą rolę Roth odpowiedział:

Nie istnieje konflikt między Polską a Republiką Federalną Niemiec, ale istnieje krytyczny dialog między Unią Europejską a Polską. Nie ma chyba drugiego tak proeuropejsko nastawionego społeczeństwa w UE jak Polska. Niemcy mogą z tej postawy brać przykład

- zaznaczył polityk.

Wiceszefa niemieckiej dyplomacji zapytano również o to, czy Polska zmierza do rządów autorytarnych. Jego zdecydowaną odpowiedź powinni zapamiętać wszyscy politycy totalnej opozycji oraz media i organizacje im sprzyjające.

Widzę tu krytyczną dyskusję na temat naszego europejskiego konceptu społecznego, ale widzę także pomysły budowania społeczeństwa jednorodnego, ale mam duże zaufanie do demokratycznych filarów tego społeczeństwa oraz do polskiego społeczeństwa, dlatego na to pytanie odpowiadam stanowczym "nie"

- powiedział Roth. 

Źródło: dw.com, niezalezna.pl,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl