Miliardy na modernizację wojska USA

/ flickr.com

  

Komisja Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych do spraw badania wydatków rządowych ubiega się o 238 mld dolarów na modernizacje Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych na rok 2019 - informuje amerykański portal Inside Defense.

Kwota w wysokości 238 mld dolarów o jaką zabiega Komisja Izby Reprezentantów jest większa o 2.5 mld dolarów niż ta, o którą poprosiła administracja prezydenta Trumpa oraz pokrywa się z ustawa dot. wydatków Pentagonu na modernizację wojska, jaka została zaakceptowana przez Izbę Reprezentantów w ubiegłym miesiącu. W dokumencie tym aż 133 mld dolarów zostanie przeznaczone na podstawowy budżet Pentagonu dot. zakupu sprzętu wojskowego i modernizacji wojska. Kolejne 12.7 mld ma zostać przeznaczone na wydatki związane z zakupem sprzętu w ramach wydatków na wojskowe operacje zagraniczne (Overseas Contingency Operations, OCO). Wśród największych inwestycji w modernizacje amerykańskiego wojska należy wspomnieć o zakupie 12 okrętów dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych za kwotę 22.7 mld dolarów.  Pentagon chce nabyć trzy okręty do walki na wodach litoralnych, dwa okręty podwodne o napędzie atomowym klasy Virginia oraz trzy niszczyciele rakietowe typu Arleigh Burke. W planach jest również zakup 93 myśliwców F-35 za sumę 9.4 mld dolarów mimo, że sam Pentagon prosił jedynie o 77 maszyn. Dokument zakłada również zakup 24 myśliwców F-18 Super Hornet za kwotę 1.9 mld, 18 samolotów transportowych C-130J za 1.8 mld dolarów. Fundusze w wysokości 1.5 mld dolarów zostaną przeznaczone na modernizację 85 czołgów Abrams.   

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiadomość dla straszących "autorytaryzmem". I to skąd?! "Możemy brać przykład z postawy Polaków"

/ auswaertiges-amt.de

  

Gdy opozycja w Polsce krzyczy i straszy, że w naszym kraju nastała dyktatura - przychodzi głos rozsądku. I to skąd? Od naszego zachodniego sąsiada. Wiceszef niemieckiej dyplomacji Michael Roth w wywiadzie dla "Deutsche Welle" powiedział, że "nie ma chyba drugiego tak proeuropejsko nastawionego społeczeństwa w Unii Europejskiej jak Polska". A na pytanie o to, czy w naszym kraju nastają rządy autorytarne , odpowiedział - "stanowczo nie".

Niemiecki polityk powiedział, że jedyne, co ma Polsce do zarzucenia, to brak postępów w sporze o praworządność z Komisją Europejską. Jednocześnie zauważył gotowość naszego rządu do dialogu.

Na stwierdzenie, że w części polskiego społeczeństwa panuje przekonanie, że w procedurze praworządności to Niemcy grają znaczącą rolę Roth odpowiedział:

Nie istnieje konflikt między Polską a Republiką Federalną Niemiec, ale istnieje krytyczny dialog między Unią Europejską a Polską. Nie ma chyba drugiego tak proeuropejsko nastawionego społeczeństwa w UE jak Polska. Niemcy mogą z tej postawy brać przykład

- zaznaczył polityk.

Wiceszefa niemieckiej dyplomacji zapytano również o to, czy Polska zmierza do rządów autorytarnych. Jego zdecydowaną odpowiedź powinni zapamiętać wszyscy politycy totalnej opozycji oraz media i organizacje im sprzyjające.

Widzę tu krytyczną dyskusję na temat naszego europejskiego konceptu społecznego, ale widzę także pomysły budowania społeczeństwa jednorodnego, ale mam duże zaufanie do demokratycznych filarów tego społeczeństwa oraz do polskiego społeczeństwa, dlatego na to pytanie odpowiadam stanowczym "nie"

- powiedział Roth. 

Źródło: dw.com, niezalezna.pl,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl