Desant na poligonie w Drawsku

/ mat. DO RSZ / Saber Strike-18

  

Zrzut ok. 300 żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej i 16 zasobników towarowych przeprowadzony został w czwartek na poligonie drawskim w ramach operacji Swift Response-18, będącej częścią ćwiczenia Saber Strike-18, organizowanego przez Dowództwo Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie.

Do wykonania zadania wykorzystanych zostało pięć samolotów transportowych typu CASA. Desantowanie ok. 300 żołnierzy i 16 zasobników towarowych typu ZT-100 przeprowadzane było dwukrotnie (drugi załadunek był w Świdwinie) w dwóch najściach.

Żołnierze desantowani byli z wysokości 400 m. nad poziomem zrzutowisk, które zabezpieczała połączona grupa awangardowa. Ona też przyjęła zrzut skoczków. Samoloty podczas wykonywania zadania były w 30-sekundowej separacji, lecąc jeden za drugim. Żołnierze, zgodnie z planem zadania, na wysokości 100 m. odpinali zasobnik i przygotowywali się do lądowania. Ich spadanie trwało ok. 60-80 sekund.

Dowódca generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika po pierwszej części ćwiczenia, po pierwszym zrzucie, nie krył zadowolenia z dobrze wykonanego zadania.

Jestem dumny ze swoich żołnierzy

 – powiedział dziennikarzom.

Ćwiczenie Saber Strike-18 rozpoczęło się 3 czerwca i zakończy 15 czerwca. Bierze w nim udział w sumie ok. 18 tys. żołnierzy z 20 państw, w tym ponad 5 tys. z Polski. Jest 8. edycją szkolenia organizowanego od 2010 r.

Tegoroczne manewry uwzględniają m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO rozmieszczonych w państwach bałtyckich i w Polsce. Głównym celem ćwiczenia jest doskonalenie zdolności prowadzenia operacji lądowych i powietrznych przez wojska państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dodatkowym – zwiększenie interoperacyjności sił zbrojnych ćwiczących stron z wielonarodowymi batalionowymi grupami bojowymi NATO stacjonującymi na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Areszt dla byłego szefa GetBack, Konrada K.

/ pixabay.com/CC0/Daniel_B_Photos

  

Sąd Rejonowy dla Warszawy–Śródmieścia w Warszawie zdecydował o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu wobec b. prezesa GetBack Konrada K.- poinformowała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka.

Rzeczniczka dodała, że rozstrzygnięcie w zakresie środka zapobiegawczego wobec drugiego podejrzanego w tej sprawie - Piotra B., nastąpi po posiedzeniu sądu.

Wcześniej Konrad K. i Piotr B. usłyszeli zarzuty w sprawie dotyczącej nieprawidłowości w spółce GetBack. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek prokuratura zdecydowała o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o zastosowanie trzymiesięcznego aresztu wobec b. prezesa GetBack Konrada K.. i współpracującego z nim Piotra B.

- W ocenie prokuratury, jedynie środek zapobiegawczy o charakterze izolacyjnym zabezpieczy prawidłowy tok dalszych działań procesowych podejmowanych w śledztwie

 - wskazywała wtedy rzeczniczka warszawskiej prokuratury regionalnej.

Jak przekazał w niedzielę Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, b. prezes GetBack Konrad K., usłyszał zarzuty: usiłowania wyłudzenia 250 mln zł z Polskiego Funduszu Rozwoju w kwietniu 2018 r., "wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach" spółce GetBack w łącznej kwocie 23 mln zł, z której ponad 15 mln zł zostało przywłaszczonych przez podejrzanego, a także podania nieprawdy w raporcie giełdowym z 16 kwietnia 2018 r.

Z kolei Piotr B., jest podejrzany o działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i wyrządzenia tym szkody na kwotę co najmniej 7 mln zł.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl