Parlament dał zielone światło na modernizację wojska

/ flickr.com

  

Bułgarski parlament zaaprobował w piątek rządowy projekt modernizacji sił zbrojnych, opiewający na 3,3 mld lewów (1,69 mld euro). Przewiduje on zakup 16 myśliwców dla lotnictwa wojskowego i 150 pojazdów opancerzonych dla wojsk lądowych.

Za projektem opowiedziało się 151 posłów wszystkich sił politycznych, z wyjątkiem siedmiu deputowanych małej partii "Wola" biznesmena Weselina Mareszkiego.

Resort obrony Bułgarii przewiduje ogłoszenie przetargu na myśliwce, w którym ma zostać przedstawionych 12 ofert z siedmiu państw. Wartość zamówienia ma wynieść 1,8 mld lewów (923 mln euro). Są to wyłącznie kraje natowskie i unijne; Rosja nie została zaproszona do udziału.

Według planów ministerstwa pierwsze dostawy mają być zrealizowane w najbliższych 24 miesiącach i będą podzielone na dwa etapy. Do trzech lat Bułgaria powinna osiągnąć operacyjną zdolność do samodzielnego pełnienia misji Air Policing, a do 5 lat – pełną zdolność. Kraj ma dysponować wtedy 16–30 zdolnymi do lotu myśliwcami i 30 wyszkolonymi pilotami.

Obecnie Bułgaria posiada 15 myśliwców MiG 29, z których tylko pięć jest zdolnych do działania.

W marcu resort obrony zawarł z producentem RSK MiG umowę o ich remoncie i modernizacji; wartość umowy to ok. 40 mln euro.

Projekt zakłada, że zakup 150 pojazdów opancerzonych dla piechoty będzie rozłożony na 12 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Nie ma drugiej takiej partii w Europarlamencie". Deputowana wprost oceniła działania PO

Jadwiga Wiśniewska / screen TVP Info

  

- To oni [politycy PO - red.] wywołują takie antyeuropejskie nastroje w Polsce. W Parlamencie Europejskim są przedstawiciele różnych frakcji politycznych z państw członkowskich i nie ma drugiej takiej partii, która by w stosunku do własnej ojczyzny zachowywała się tak nikczemnie jak Platforma Obywatelska - powiedziała dziś eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości. Jadwiga Wiśniewska, w programie "W pełnym świetle" w TVP Info.

Politycy opozycji często posługują się narracją, według której partia rządząca ma dążyć rzekomo do wyprowadzenia Polski ze struktur Unii Europejskiej, czyli, mówiąc skrótem - "Polexitu". Dziś na zarzuty o "Polexit" odpowiada w programie "W pełnym świetle" w TVP Info europosłanka PiS, Jadwiga Wiśniewska.

- To kolejny przykład na hipokryzję Platformy, dlatego że to jest idea i myśl Platformy. (…) To oni wywołują takie antyeuropejskie nastroje w Polsce. W Parlamencie Europejskim są przedstawiciele różnych frakcji politycznych z państw członkowskich i nie ma drugiej takiej partii, która by w stosunku do własnej ojczyzny zachowywała się tak nikczemnie jak Platforma Obywatelska. Oni głosują w PE za sankcjami dla Polski, to przecież Grzegorz Schetyna zapowiadał również przeprowadzenie referendum w sprawie obecności Polski w Unii Europejskiej. To są twarde dowody na to, że właśnie oni marzą o Polexicie, chcą nam przypisać swoje działania

- stwierdziła eurodeputowana.

Zapytana o sytuację Polaków w związku z niejasnościami wokół Brexitu, odpowiedziała:

- Chciałabym zapewnić Państwa, że sytuacja Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i wszystkie ich prawa będą zachowane i to jest efekt negocjacji, które prowadził pan premier Mateusz Morawiecki. Ale korytarze brukselskie o Brexicie mówią tak, że jedynym sukcesem Donalda Tuska, oczywiście to bardzo gorzkie i ironiczne, jest wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To właśnie słabe przywództwo Unii Europejskiej daje takie zgniłe owoce

- wskazała Wiśniewska.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl