Parlament dał zielone światło na modernizację wojska

/ flickr.com

  

Bułgarski parlament zaaprobował w piątek rządowy projekt modernizacji sił zbrojnych, opiewający na 3,3 mld lewów (1,69 mld euro). Przewiduje on zakup 16 myśliwców dla lotnictwa wojskowego i 150 pojazdów opancerzonych dla wojsk lądowych.

Za projektem opowiedziało się 151 posłów wszystkich sił politycznych, z wyjątkiem siedmiu deputowanych małej partii "Wola" biznesmena Weselina Mareszkiego.

Resort obrony Bułgarii przewiduje ogłoszenie przetargu na myśliwce, w którym ma zostać przedstawionych 12 ofert z siedmiu państw. Wartość zamówienia ma wynieść 1,8 mld lewów (923 mln euro). Są to wyłącznie kraje natowskie i unijne; Rosja nie została zaproszona do udziału.

Według planów ministerstwa pierwsze dostawy mają być zrealizowane w najbliższych 24 miesiącach i będą podzielone na dwa etapy. Do trzech lat Bułgaria powinna osiągnąć operacyjną zdolność do samodzielnego pełnienia misji Air Policing, a do 5 lat – pełną zdolność. Kraj ma dysponować wtedy 16–30 zdolnymi do lotu myśliwcami i 30 wyszkolonymi pilotami.

Obecnie Bułgaria posiada 15 myśliwców MiG 29, z których tylko pięć jest zdolnych do działania.

W marcu resort obrony zawarł z producentem RSK MiG umowę o ich remoncie i modernizacji; wartość umowy to ok. 40 mln euro.

Projekt zakłada, że zakup 150 pojazdów opancerzonych dla piechoty będzie rozłożony na 12 lat.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dobra zmiana zmianą na dobre? To jest możliwe! "Chcemy kontynuować reformy"

/ twitter.com/@pisorg

  

Żebyśmy nasze reformy, nasze zmiany mogli kontynuować, żeby dobra zmiana była zmianą na dobre musimy skoncentrować się na konsekwentnej realizacji wielu zadań - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa (woj. lubelskie).

Wśród tych zadań wskazał m.in. termomodernizację, czyli ocieplanie budynków.

- Ciepły dom, zdrowsze powietrze, niższe rachunki za prąd, to jest coś co zwykłym polskim rodzinom jest potrzebne. Na to przeznaczamy 100 mld zł na najbliższe 10 lat - mówił.

W dalszej części przemówienia Morawiecki poruszył też temat domów seniora.

- Jestem pewien, że również w Lubartowie potrzebujecie domów seniora (...). Potrzebne są domy seniora z prawdziwego zdarzenia - mówił.

W tym kontekście szef rządu przypomniał, że w tym roku na cele senioralne zostanie przeznaczone 80 mln zł, a za rok będzie to 160 mln zł, podczas gdy - jak mówił - 3-4 lata temu te wydatki wynosiły ok. 30 mln.

- To niektórych denerwuje, jak tutaj naszych przyjaciół z konkurencji politycznej, ale co ja poradzę, że jesteśmy skuteczni w uszczelnieniu systemu podatkowego i pojawiły się ogromne środki na politykę społeczną i na politykę rozwojową, też na drogi - podkreślił Morawiecki.

- Chcemy, aby dzieci i młodzież mogły bezpiecznie poruszać się w okolicy szkoły, chcemy tworzyć chodniki do placówek edukacyjnych - mówił premier.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl