Konstytucja dla przedsiębiorców. Optymalne przepisy prawne wzmocnią firmy z sektora MŚP

Premier Mateusz Morawiecki / PARP

  

Konstytucja Biznesu ma wzmocnić polską własność, polski kapitał i polskich przedsiębiorców – deklaruje premier Mateusz Morawiecki.

Takie zapewnienie premier złożył przedsiębiorcom i przedstawicielom lokalnych władz podczas jednego z pierwszych spotkań przybliżających Konstytucję Biznesu, które odbyło się w Przygodzicach w Wielkopolsce. Z inicjatywy PARP i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ma się ich w sumie odbyć 60.

Nowe rozwiązania, mające ułatwić prowadzenie firmy w Polsce, są wprowadzane głównie z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach, które – w ocenie premiera – są w Polsce w cięższej sytuacji niż np. duże, międzynarodowe podmioty. Firmy MŚP z reguły uczciwie płacą podatki, podczas gdy korporacjom często udaje się tego opodatkowania unikać.

– Zależy nam przede wszystkim na polskiej własności, polskim kapitale, polskich przedsiębiorcach, i tak na to patrząc, przystąpiliśmy do najgłębszej przebudowy systemu gospodarczego w ostatnich 30 latach

– wyjaśnił premier.

Według szacunków rządu zmiany pozwolą oszczędzić rocznie małym i średnim firmom około 2 mld zł. Choć – jak zaznaczył premier – nie przyniosą one efektu z miesiąca na miesiąc. Zmiany wprowadzane będą stopniowo. Część, np. dotycząca ograniczonych kontroli, już weszła w życie. Podobnie jak dwa rozwiązania dla małej działalności gospodarczej. Pierwsze z ułatwień to tzw. pas startowy dla firm, który pozwala nowym przedsiębiorcom nie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwszych sześć miesięcy działalności gospodarczej. Drugim rozwiązaniem jest działalność nierejestrowa, czyli możliwość prowadzenia mikrodziałalności gospodarczej bez rejestrowania się w rejestrze CEIDG, w sposób w pełni legalny. Trzecie rozwiązanie, planowane na 2019 r., to tzw. mała działalność gospodarcza, skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, które uzyskują przeciętne miesięczne przychody nieprzekraczające 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia – obecnie to 5250 zł. Czwarta zaś to obniżony ZUS do wysokości 30 proc.

Konstytucja Biznesu ma zreformować prawo gospodarcze, a w efekcie stworzyć przyjazny przedsiębiorcy system prawno-instytucjonalny. Większość przepisów Konstytucji, takie jak np. ulga na start czy działalność nierejestrowa, weszły w życie z końcem kwietnia tego roku. Od 1 lipca zaczną obowiązywać przepisy ustawy o ¬CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz elektroniczne regulowanie opłat urzędowych.

Od lutego 2019 r. wejdą w życie przepisy Prawa przedsiębiorców, które dotyczyć będą firm wpisanych do KRS. W ich przypadku zawieszona działalność będzie automatycznie wznawiana po 24 miesiącach od jej zawieszenia.


Artykuł powstał przy współpracy z PARP

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Areszt dla byłego szefa GetBack, Konrada K.

/ pixabay.com/CC0/Daniel_B_Photos

  

Sąd Rejonowy dla Warszawy–Śródmieścia w Warszawie zdecydował o zastosowaniu trzymiesięcznego aresztu wobec b. prezesa GetBack Konrada K.- poinformowała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka.

Rzeczniczka dodała, że rozstrzygnięcie w zakresie środka zapobiegawczego wobec drugiego podejrzanego w tej sprawie - Piotra B., nastąpi po posiedzeniu sądu.

Wcześniej Konrad K. i Piotr B. usłyszeli zarzuty w sprawie dotyczącej nieprawidłowości w spółce GetBack. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

W poniedziałek prokuratura zdecydowała o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o zastosowanie trzymiesięcznego aresztu wobec b. prezesa GetBack Konrada K.. i współpracującego z nim Piotra B.

- W ocenie prokuratury, jedynie środek zapobiegawczy o charakterze izolacyjnym zabezpieczy prawidłowy tok dalszych działań procesowych podejmowanych w śledztwie

 - wskazywała wtedy rzeczniczka warszawskiej prokuratury regionalnej.

Jak przekazał w niedzielę Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, b. prezes GetBack Konrad K., usłyszał zarzuty: usiłowania wyłudzenia 250 mln zł z Polskiego Funduszu Rozwoju w kwietniu 2018 r., "wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach" spółce GetBack w łącznej kwocie 23 mln zł, z której ponad 15 mln zł zostało przywłaszczonych przez podejrzanego, a także podania nieprawdy w raporcie giełdowym z 16 kwietnia 2018 r.

Z kolei Piotr B., jest podejrzany o działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i wyrządzenia tym szkody na kwotę co najmniej 7 mln zł.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl