"Artyści Andersa" przemierzają świat. Niedługo wyjątkowa wystawa zagości też w wielu polskich miastach

Jan Wiktor Sienkiewicz i Anna Maria Anders / fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Budowanie świadomości wśród Polaków w kraju i poza jego granicami można robić na wiele sposobów. Na nowatorski pomysł wpadła Ambasada Rzeczypospolitej w Londynie wraz z Polską Fundacją Kulturalną założoną jeszcze przez Generała Władysława Andersa, organizując uroczystą promocję albumu autorstwa prof. Jana Wiktora Sienkiewicza "Artyści Andersa". Albumu wyjątkowego, bo wyrywającego artystów zakazanych w PRL z mroków niepamięci.

Wraz z generałem Władysławem Andersem przewinęła się fala, w większości zapomnianych i nierozpoznanych do niedawna w polskiej historii sztuki artystów, którzy w szeregach Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie 2 Korpusu, znaleźli warunki rozwojowe w postaci organizacji wystaw, pomocy materialnej, grup i stowarzyszeń artystycznych, a nawet samodzielnych szkół malarskich i indywidualnych pracowni artystycznych.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, a szczególnie w okresie terroru stalinowskiego, funkcjonowała w Polsce Ludowej oficjalna doktryna „nakazująca” – by polscy artyści emigracyjni, szczególnie ci, którzy z generałem Władysławem Andersem osiedlili się na Wyspach Brytyjskich, zniknęli z polskiej historii i dziejów kultury artystycznej bez śladu i utonęli w mrokach niepamięci.

Z tych mroków postanowił ich wyrwać prof. Jan Sienkiewicz, który po dokonaniu merytorycznej pracy naukowej stworzył wyjątkowy album - "Artyści Andersa" - przywracający do powszechnej świadomości twórczość zapomnianych artystów z Armii Andersa.

Dlatego też Ambasada Rzeczypospolitej w Londynie wraz z Polską Fundacją Kulturalną, założoną jeszcze przez Generała Władysława Andersa, zorganizowały uroczystą promocję "Artystów"Andersa". Na spotkaniu pojawiła się minister Anna Maria Anders, córka generała, a przede wszystkim przedstawiciele najważniejszych polskich organizacji polonijnych w Zjednoczonym Królestwie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych reprezentował dyrektor Departamentu Polonijnego p. Mateusz Stąsiek. Spotkanie było częścią programu realizowanego przez Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, pod medialnym patronatem Gazety Polskiej, mającego na celu przywrócenie pamięci o wymazanych przez władców PRL z polskiej kultury wybitnych artystów tworzących na emigracji.

Odbyła się również projekcja filmu "Artyści Andersa" w reżyserii Rafała Brylla, występ Kathy Karr, brytyjskiej śpiewaczki o polskich korzeniach, która wykonała kilka piosenek o żołnierzach Andersa, multimedialny wykład profesora Jana Sienkiewicza i otwarcie wystawy o bohaterach spotkania, czyli artystach, których Generał Anders wyprowadził z nieludzkiej, sowieckiej ziemi.

Przypomnijmy: w szeregach Armii Polskiej dowodzonej przez Generała walczyło kilkuset uznanych i przyszłych artystów, z których kilkudziesięciu, po ustaniu działań wojennych, Anders wysłał do włoskich uczelni artystycznych w Bolonii i Rzymie. 


Choć oficjalna premiera projektu odbyła się 16 lutego w ambasadzie RP w Londynie, to pierwsza prezentacja projektu miała miejsce 15 listopada 2017 roku w klubie Palladium, dla młodzieży warszawskich szkół średnich i z udziałem Minister Anny Marii Anders.

16 lutego 2018 roku w Ambasadzie Polskiej w Londynie został uroczyście zaprezentowany, przez samego autora, album o Artystach Andersa. Następnego dnia w POSK w Londynie została otwarta wystawa o Artystach Andersa w obecności przedstawicieli Polonii na Wyspach Brytyjskich.

3 kwietnia 2018 roku Minister Anna Maria Anders otworzyła wystawę na parkanie Łazienek Królewskich, w towarzystwie Dyrektora Muzeum – prof. Wawra i zaproszonych gości. Do końca kwietnia wystawę prezentowaną w Alejach Ujazdowskich obejrzały tysiące warszawiaków i turystów.

24 kwietnia 2018 r. w Edynburgu, w Szkocji, konsul RP uroczyście otworzył wystawę.

Z kolei 22 maja 2018 roku w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie odbyła się oficjalna premiera projektu w Polsce. W obecności Minister Anny Marii Anders, attaché wojskowych państw biorących udział w Bitwie o Monte Cassino, grupy kombatantów 2. Korpusu, a także znamienitych gości i dyplomatów brytyjskich oraz członków polskiego rządu została otwarta wystawa i został zaprezentowany album.

W drugiej połowie czerwca wystawa zostanie otwarta w Muzeum Obozu Stutthof na Mierzei Wiślanej, a na jesieni w kolejnych miejscach w Polsce.

Partnerem strategicznym realizowanych działań jest brytyjski fundusz inwestycyjny CVC Capitals, bez wsparcia którego nie doszłoby do realizacji programu.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jaki wpływ na nasz organizm mają bakterie?

/ qimono

  

Istnieje wiele stereotypów, które sprawiają, że patrzymy na obecność w naszym organizmie bakterii wyłącznie negatywnie. Widzimy w nich źródło chorób i zakażeń. Jaka jest prawda?

Bakterie żyjące w naszym organizmie spełniają jednak bardzo ważne role w wielu procesach zachodzących w organizmie, między innymi:
- wspomagają proces trawienia,
- wspierają układ odpornościowy,
- regulują ilość hormonów,
- wytwarzają witamy.

Serotonina, ważny hormon i neuroprzekaźnik, wytwarzany jest w 95% w jelitach. Związek ten oddziałuje na mózg, a zwłaszcza na podwzgórze, które steruje naszymi emocjami. Jej obecność w mózgu oznacza dobrostan, przyjemność, zadowolenie.
Tzw. mikrobiota, czyli jelitowa flora bakteryjna, składa się ze stu tysięcy miliardów bakterii, które wpływają na naszą osobowość i zachowanie, a także mogą decydować o tym, czy jesteśmy nieśmiali czy zuchwali, spokojni czy agresywni.
Warto więc zadbać o jakość naszej flory bakteryjnej i unikać antybiotyków, środków przeciwbólowych, specyfików na zgagę, które niszczą naszą florę bakteryjną. Należy też pamiętać o spożywaniu produktów z dużą ilością błonnika.

Interesujący i przystępny wykład  dr Pawła Grzesiowskiego doskonale przybliża ten ważny temat.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl