Przemysł farmaceutyczny potrzebuje innowacyjności. Debata z udziałem ministra zdrowia

  

Polska powinna mieć własne leki, nie tylko importowane. Między innymi ten temat został poruszony na dzisiejszej debacie: „Jak zapewnić innowacyjność krajowych firm farmaceutycznych i bezpieczeństwo lekowe pacjentom” z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Moderatorem dyskusji był redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.

Jak wykazywał na początku spotkania Tomasz Sakiewicz, jeżeli leki są droższe, to pacjenci są niezadowoleni i często odchodzą od okienka. Jeżeli zaś są tańsze, to kończy się tak, że albo ich nie ma, albo „zarzynamy własny przemysł farmaceutyczny” i opieramy się na imporcie. 

Jak znaleźć tu złoty środek

- zapytał Sakiewicz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, który zaznaczył, że Polska ma „jedne z tańszych leków w regionie”, co niestety skutkuje najczęściej „niezgodnymi z prawem praktykami różnych grup, które te leki wywożą i sprzedają gdzie indziej”. Zdaniem ministra, proceder ten da się ograniczyć. 

Działamy już w tej chwili, zmieniliśmy możliwości szarej stref poprzez łączenie z jednej strony hurtowni farmaceutycznych, a z drugiej strony podmiotów leczniczych

- powiedział, przypominając, że wywożenie leków na podstawie nielegalnych faktur nie będzie już możliwe, ponieważ „w tej chwili zostały wszczęte różne postępowania”.

Jak wykazywał minister zdrowia, faktycznie „jest pewien rozdźwięk pomiędzy tym, że chcemy mieć tańsze leki, a tym, że firmy mają inwestować w badania i rozwój”.

Przemysł farmaceutyczny ogranicza się już tylko do produkcji i badań nad konkretnymi cząsteczkami terapeutycznymi, a wydaje mi się, że nie możemy zapominać o obszarze biotechnologii. Tak naprawdę tam zaczyna się proces wymyślania innowacji w medycynie

- stwierdził, dodając, że jeżeli chcemy mieć gospodarkę innowacyjną, a nie intencyjną, jak do tej pory, „musimy inwestować w obszary innowacyjne czyli: farmację, biotechnologię, nauki o życiu”.

To - w perspektywie długoterminowej - dla polskich pacjentów będzie realną korzyścią. Będziemy bowiem mieli: większe bezpieczeństwo, swoje leki produkowane w Polsce i nie będziemy zależni od importu, co w efekcie przełoży się na tańsze leki. 

W dzisiejszej dyskusji wzięli również udział poseł partii Wolni i Solidarni Małgorzata Zwiercan, poseł Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Wróblewska, prezes polskiego związku pracodawców przemysłu farmaceutycznego Przemysław Kopeć, wiceprezes polskiego związku pracodawców przemysłu farmaceutycznego Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektor zarządzający w DELab Uniwersytet Warszawski Katarzyna Śledziewska oraz dyrektor departamentu informacji w ministerstwie przedsiębiorstwa i technologii Jan Filip Staniłko.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Nie ma drugiej takiej partii w Europarlamencie". Deputowana wprost oceniła działania PO

Jadwiga Wiśniewska / screen TVP Info

  

- To oni [politycy PO - red.] wywołują takie antyeuropejskie nastroje w Polsce. W Parlamencie Europejskim są przedstawiciele różnych frakcji politycznych z państw członkowskich i nie ma drugiej takiej partii, która by w stosunku do własnej ojczyzny zachowywała się tak nikczemnie jak Platforma Obywatelska - powiedziała dziś eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości. Jadwiga Wiśniewska, w programie "W pełnym świetle" w TVP Info.

Politycy opozycji często posługują się narracją, według której partia rządząca ma dążyć rzekomo do wyprowadzenia Polski ze struktur Unii Europejskiej, czyli, mówiąc skrótem - "Polexitu". Dziś na zarzuty o "Polexit" odpowiada w programie "W pełnym świetle" w TVP Info europosłanka PiS, Jadwiga Wiśniewska.

- To kolejny przykład na hipokryzję Platformy, dlatego że to jest idea i myśl Platformy. (…) To oni wywołują takie antyeuropejskie nastroje w Polsce. W Parlamencie Europejskim są przedstawiciele różnych frakcji politycznych z państw członkowskich i nie ma drugiej takiej partii, która by w stosunku do własnej ojczyzny zachowywała się tak nikczemnie jak Platforma Obywatelska. Oni głosują w PE za sankcjami dla Polski, to przecież Grzegorz Schetyna zapowiadał również przeprowadzenie referendum w sprawie obecności Polski w Unii Europejskiej. To są twarde dowody na to, że właśnie oni marzą o Polexicie, chcą nam przypisać swoje działania

- stwierdziła eurodeputowana.

Zapytana o sytuację Polaków w związku z niejasnościami wokół Brexitu, odpowiedziała:

- Chciałabym zapewnić Państwa, że sytuacja Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i wszystkie ich prawa będą zachowane i to jest efekt negocjacji, które prowadził pan premier Mateusz Morawiecki. Ale korytarze brukselskie o Brexicie mówią tak, że jedynym sukcesem Donalda Tuska, oczywiście to bardzo gorzkie i ironiczne, jest wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To właśnie słabe przywództwo Unii Europejskiej daje takie zgniłe owoce

- wskazała Wiśniewska.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl