Komisja ds. afery Amber Gold. Dzisiaj zeznaje były szef BOR!

/ niezalezna.pl

  

We wtorek, 5 czerwca od ok. 14:00 zapraszamy na transmisję na żywo z kolejnego posiedzenia sejmowej Komisji Śledczej ds. afery Amber Gold.

Tym razem przed Komisją Śledczą staną:
- Dariusz Palczewski - były funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu. (przesłuchanie zamknięte, niejawne)
- Marian Janicki - były szef Biura Ochrony Rządu (przesłuchanie otwarte, jawne)
 

Zapraszamy na transmisję na żywo od około 14:00.
Godzina startu może ulec zmianie i jest ona uzależniona od postępu pracy komisji na przesłuchaniu zamkniętym.
 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Michał Urbaniak odsłonił swoją gwiazdę

/ Piotr Drabik; creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

  

Światowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor i aranżer, a w ostatnich latach także aktor Michał Urbaniak odsłonił w poniedziałek swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Tutaj wymarzyłem sobie muzykę - wspominał artysta.

Wzruszenia z uhonorowania w ten sposób na najsłynniejszej ulicy miasta, w którym dorastał, nie krył bohater wydarzenia.

Drukowanymi literami mówię: "dziękuję". Trudno powiedzieć coś więcej, bo w tym miejscu przychodzą wszystkie wspomnienia. Tutaj wiele lat temu wymarzyłem sobie muzykę, granie, podróże, życie jazzmana. I dziś to celebrujemy 

- przyznał Urbaniak po odsłonięciu swojej gwiazdy, którą wmurowano w okolicach Hotelu Grand.

Jazzman na uroczystość przyjechał zabytkowym czerwonym autobusem. Na przywitanie z gośćmi wydarzenia zagrał na saksofonie swoją najnowszą kompozycję zatytułowaną "Red Bus". Później spotkał się z fanami w Klubie "77", gdzie 75-letni dziś muzyk zaczynał swoją muzyczną karierę.

We wtorek rozpoczną się w Łodzi UrbanatorDays - organizowane od 2005 r. pod patronatem Urbaniaka wydarzenie, podczas którego poprowadzi on darmowe warsztaty dla zdolnej młodzieży w Łódzkim Domu Kultury.

Zaproszone przez jazzmana indywidualności muzyczne zaprezentują młodszym kolegom najważniejsze style muzyczne: hip-hop, blues, soul, fusion i jazz nowoorleański.

Z kolei w środę w klubie Wytwórnia jazzman zagra koncert, w którym najzdolniejsi i najodważniejsi uczestnicy warsztatów będą mogli wystąpić z mistrzami podczas wspólnego jam session. Na scenie Wytwórni obok Michała Urbaniaka zagrają m.in. trębacz Michael Patches Stewart, gitarzysta Femi Temowo, pianista i kompozytor Michał Wróblewski, raper, beatboxer oraz tancerz Andy Ninvalle, wokalistka Patrycja Zarychta, gitarzysta basowy Al MacDowell, perkusista Richie Harrison oraz - na specjalne zaproszenie Urbaniaka - skrzypek Mario Forte, uznany na scenach jazzowych w Nowym Jorku, zwycięzca tegorocznego konkursu im. Seiferta.

Partnerem Głównym UrbanatorDays jest Miasto Łódź, projekt wsparła również Ambasada USA w Polsce.

Michał Urbaniak, który jest Honorowym Obywatelem Łodzi, w 1973 roku wyjechał z Polski do Nowego Jorku. Zasłynął w świecie nagrywając płytę "Tutu" z legendą jazzu Milesem Davisem. Znany jako współtwórca i kreator muzyki Fusion, jest autorem ponad 60 autorskich płyt. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul czy Herbie Hancock. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. jego nazwisko w 1992 r. znalazło się w prestiżowym "Down Beat" wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach.

Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach, zbudowanych wg własnego pomysłu. Jest też kompozytorem i aranżerem swoich projektów - "Jazz Legends", "Fusion", "Urbanator", "Urbanizer", "UrbSymphony". Występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie. W 1971 r. zdobył Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty. W 2016 r. otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt działalności muzycznej.

Jazzman stworzył muzykę do 25 filmów, za trzy z nich - "Dług", "Pożegnanie Jesieni" i "Eden" otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jego osobowość i charyzma sprawiły, że pojawił się też na ekranie. Za główną rolę w filmie "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festival w Estonii oraz Orła 2013 – Polską Nagrodę Filmową w kategorii Odkrycie Roku. Ostatnio zagrał jazzmana w najnowszym filmie Marcina Krzyształowicza "Pan T.", który będzie miał premierę w przyszłym roku.

W lutym 2018 r. ukazała się najnowsza płyta UrbanatorDays "Beats & Pieces", która jest zapisem wspólnego muzykowania Urbaniaka z jego uczniami. Natomiast w listopadzie w Filharmonii Narodowej w Warszawie ma odbyć się koncert UrbSymphony "FilmMusic", na który złożą się m.in. filmowe kompozycje Urbaniaka.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl