NSM trafią do US Navy

  

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (U.S. Navy) zdecydowało się na zakup ośmiu przeciwokrętowych pocisków kierowanych Naval Strike Missile (NSM) oraz zestawu kierowania ogniem za kwotę 14.86 mln dolarów. Kontrakt realizowany będzie przez konsorcjum w skład którego wchodzą Raytheon oraz Kongsberg.
Prace nad kontraktem realizowane w Norweskiej miejscowości  Kongsberg (około 75 proc.), Tucson w amerykańskim stanie Arizona (15 proc.), niemieckim Schrobenhausen, (4 proc.), norweskim Raufoss, (3 proc); McKinney w Teksasie (2 proc.) oraz Louisville w Kentucky (1 proc). Pociski przeciwokrętowe trafić mają na okręty litoralne typu Independence i Freedom oraz na lekkie fregaty rakietowe, które trafią do U.S. Navy w ramach programu FFG(X). Kontrakt zrealizowany ma być do marca 2020 roku. Kontrakt zakłada możliwość rozszerzenia zamówienia do wartości 847 mln dolarów. 
NSM to przeciwokretowy pocisk kierowany ważący 410 kg osiągający prędkość 0,9 Ma  umożliwiający rażenie celów na dystansie co najmniej 180 km. Do trafienia w wyznaczony obiekt wykorzystuje naprowadzanie bezwładnościowe, na podczerwień, GPS oraz TERCOM. 
Pociski NSM znajdują się na wyposażeniu Marynarki Wojennej Polski oraz  Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii. W przyszłości zestawy tych przeciwokrętowych pocisków rakietowych trafić mają do niemieckiej Deutsche Marine oraz Królewskiej Malezyjskiej Marynarki Wojennej.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

UWAGA! Czekają nas burze i... krupy lodowe

/ Free-Photos

  

Zachmurzenie umiarkowane i duże, w całej Polsce mogą występować przelotne opady deszczu, a także burze, głównie na wschodzie oraz w centrum kraju – ostrzega IMGW. Pogoda ma się poprawić dopiero w połowie przyszłego tygodnia.

Jak podaje Instytut, w kolejnych dniach wiatr osłabnie, ale niskie temperatury i chłodna pogoda utrzymają się prawdopodobnie do połowy przyszłego tygodnia. Dziś temperatura maksymalna od 16°C do 20°C.

Opady deszczu mogą wystąpić w całej Polsce, lokalnie mogą też wystąpić opady gradu lub krupy lodowej. Jak podaje IMGW, wysoko w Tatrach prognozowane są opady śniegu, a przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm.

Źródło: IMGW, PAP

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl