Znamy zwycięzców plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2017

/ Danuta Matloch/MKiDN

  

Wystawa „Pogromcy Enigmy”, wydarzenie „BohaterON - włącz historię!” i akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca’56" zwyciężyły w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2017. Celem konkursu jest popularyzacja historii Polski i uhonorowanie organizatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych ubiegłego roku.

„Ta nagroda ma wymiar obywatelski, oddolny” – przypomniał podczas gali wicepremier prof. Piotr Gliński, finał plebiscytu zbiegł się w czasie z podpisaniem umowy na budowę siedziby Muzeum Historii Polski.

To jest faktycznie dzień bardzo piękny. Cieszę się, że jest on połączony z finałem tej nagrody. Ta nagroda ma wymiar obywatelski, oddolny – aktywności, pomysły, których nie fundują instytucje, tylko Polacy. Obywatele wymyślają różne akcje, działania, wydarzenia, a wspaniałe Muzeum Historii Polski to właśnie instytucja, która już przecież od kilkunastu lat działa, działa bardzo dobrze i prężnie, za co dziękujemy.

– powiedział minister kultury.

 

fot. Danuta Matloch/MKiDN

W tegorocznej 11. edycji Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2017” nadesłano ponad 200 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy – m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych – ich zdaniem – projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. W drugim etapie głosować mogli wszyscy – i to internauci zadecydowali o ostatecznych wynikach.

W kategorii „Wystawa” zwyciężyła ekspozycja czasowa „Pogromcy Enigmy", zorganizowana przez Urząd Miasta Poznania. Wystawa upamiętnia poznańskich kryptologów, którzy rozszyfrowali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Najwięcej głosów internautów w kategorii „Wydarzenie” zdobyła akcja „BohaterON - włącz historię!”, którą zorganizowały Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria. Celem tej ogólnopolskiej kampanii jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich.

W kategorii „Edukacja i multimedia” najwięcej głosów otrzymała akcja edukacyjna „Światełko dla Czerwca’56”. To projekt Muzeum Powstania Warszawskiego - Czerwiec 1956 mający na celu przybliżyć dzieciom i młodzieży szkolnej Powstanie Poznańskie 1956 roku i jego bohaterów.

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mkidn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

48. rocznica Grudnia'70

Uroczystości upamiętniające 48. rocznicę Grudnia'70 / twitter.com/screenshot/@MiastoGdynia

  

Pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni, niedaleko stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia-Stocznia, rozpoczęły się dzisiaj rano uroczystości upamiętniające 48. rocznicę Grudnia'70.

To właśnie w okolicy przystanku SKM Gdynia-Stocznia ok. godz. 6.00 rano przed 48 laty ze strony wojska i milicji padły pierwsze strzały do robotników udających się do pracy.

Zgodnie z wieloletnią tradycją na peronie SKM Gdynia-Stocznia oraz na chodniku i na rondzie Ofiar Grudnia'70 ustawiono zapalone znicze. W trakcie uroczystości pod pomnikiem Ofiar Grudnia'70 zostanie odczytany apel poległych, złożone wieńce i wiązanki kwiatów pod monumentem, a Kompania Marynarki Wojennej ma oddać trzy salwy honorowe.

Drugą, popołudniową część gdyńskich obchodów rocznicy tragicznych wydarzeń w grudniu 1970 r. rozpocznie msza w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po nabożeństwie jego uczestnicy przejdą ulicami śródmieścia pod drugi Pomnik Ofiar Grudnia'70 przed Urzędem Miasta, gdzie także m.in. złożone zostaną kwiaty i odczytany będzie apel poległych.

W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy komitetów wojewódzkich PZPR. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni), a ponad 1160 zostało rannych. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl