Azyl dla Władimira Luzgina

Czeskie MSW odrzuciło wniosek o azyl 39-letniego Władimira Luzgina. Luzgin, konserwator samochodów z Permu, w 2016 r. uciekł z kraju po tym, jak sąd skazał go na grzywnę za to, że napisał w internecie o pakcie Ribbentrop-Mołotow i ataku ZSRS na Polskę w 1939 r. oraz aneksji krajów bałtyckich. Luzgin uważa, że nic złego nie zrobił.

Po bezskutecznych odwołaniach w Rosji złożył skargę w Strasburgu, a potem wyjechał do Czech. Myślał, że tam może liczyć na azyl polityczny, bo w Pradze ma siedzibę Radio Swoboda, które relacjonowało jego sprawę. Tymczasem czeskie MSW odrzuciło jego wniosek, nie dopatrując się prześladowań na tle politycznym. Polskie państwo powinno zaoferować pomoc Luzginowi. To byłoby słuszne i moralnie, i politycznie.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Brońmy tego, co w Kościele dobre

Medialna promocja filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego trwa w najlepsze. Zapowiada się jesień z pastiszem na Kościół na ekranach kin. A w mediach? Wysyp antykościelnych tematów, które – niestety – mają swoje źródło w realnych problemach.

Choćby sprawa w stowarzyszeniu Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę, a którego niekwestionowanym liderem i twarzą był przez lata ks. Jacek Stryczek, wymaga odpowiedzialnego załatwienia zarówno przez Kościół, jak i państwowe instytucje. Ale to jedna rzecz. Druga dotyczy naszych reakcji. Łatwo szydzić z problemów księdza, szczególnie jeśli komuś nie jest z nim po drodze. Ale w grę wchodzi nastawienie Polaków i Polek do Kościoła jako takiego. A wiemy, jak łatwo krzykliwy szczegół daje się wykorzystać do zaburzenia całej perspektywy. Wiele osób, także na prawicy, mówi o sobie: katolicy kulturowi. To ludzie bez łaski wiary albo głęboko wątpiący, ale rozumiejący to, co w Kościele dobre, także w dziejach Polski. Do nich dziś mój apel: nie poddawajmy się goryczy, nie lekceważmy problemów, ale nie róbmy też z nich kwintesencji życia Kościoła, brońmy spokojnie tego, co w nim dobre.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl