Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Sędziowie za totalitaryzmem! Oto LISTA komunistów, których ulice obroniła dziś kasta

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił dziś zarządzenia zastępcze wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery dotyczące zmian nazw 13 ulic w Warszawie w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. W poniedziałek uchylił zaś zarządzenia dotyczące 12 ulic. Portal Niezalezna.pl przygotował listę patronów, w których obronie stanął dziś sąd. Nazwijmy to po imieniu: sędzia Danuta Kania stanęła po stronie totalitaryzmu i wrogów niepodległej Polski.

PublicDomainPictures

W uzasadnieniu wyroków sędzia Danuta Kania wskazała, że z zaskarżonych przez stolicę zarządzeń zastępczych nie wynika, czym kierował się wojewoda, dokonując zmian poszczególnych nazw ulic.

Co więcej, w ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zarządzenia wojewody... nie zawierają "żadnego uzasadnienia faktycznego i prawnego". "Wojewoda nie wskazał, z jakich konkretnie powodów uznał, że poszczególne nazwy ulic symbolizują bądź propagują komunizm lub inny system totalitarny" - zaznaczyła sędzia Kania.

No to odświeżmy pamięć "nadzwyczajnej kaście". Poniżej lista patronów obronionych przez sąd (na czerwono) oraz osób, które miały ich zastąpić (na niebiesko)

Józef Balcerzak 

- od 1925 działał w Komunistycznej Partii Polski i lewicowych Związkach Zawodowych Robotników Budowlanych, od 1932 członek Komitetu Dzielnicowego Komunistycznej Partii Polski Warszawa Powązki. W latach 1940–1941 współorganizator i czołowy działacz Stowarzyszenia Przyjaciół ZSRR, a następnie Związku Walki Wyzwoleńczej. Redagował pismo "Młot i Sierp".

Stanisław Kasznica

- ostatni komendant główny Narodowych Sił Zbrojnych. W armii gen. Tadeusza Kutrzeby walczył w bitwie nad Bzurą, spod Kutna przeszedł do Warszawy, bronił stolicy. Za walki te odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari

Natalia Gąsiorowska

- w 1918 wstąpiła do Komunistycznej Partii Polski. Po II wojnie światowej pracowała w Zakładzie Historii Partii przy KC PZPR w Warszawie (1956-1959) oraz była przewodniczącą Rady Naukowej Pracowni Historii Stosunków Polsko-Radzieckich PAN. Brała udział m.in. w Zjeździe Nauczycieli Radzieckich w Moskwie (1930) 

Władysław Pobóg-Malinowski
- porucznik artylerii Wojska Polskiego, historyk. porucznik artylerii Wojska Polskiego, historyk. Autor wielu prac z zakresu najnowszej historii Polski, pisanych częściowo pod pseudonimem Julian Woyszwiłło. 

Związek Walki Młodych
- polska komunistyczna organizacja młodzieżowa, posiadająca grupy bojowe, utworzona przez byłych członków Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej, OMS „Życie” oraz Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej „Spartakus”. Stanowił młodzieżową przybudówkę Polskiej Partii Robotniczej, realizującą priorytety sowieckiej racji stanu – jej podporządkował swoją taktykę propagandową i realizowane akcje, w tym akcje zbrojne. Po wojnie współuczestniczył w tworzeniu i obronie systemu „władzy ludowej” – m.in. bojówki ZWM brały udział w tłumieniu młodzieżowych demonstracji antykomunistycznych w grudniu 1945 r. w Łodzi oraz w kwietniu 1946 r. w Szczecinie i napadach na chłopów w związku z przymusowym ściąganiem kontyngentów

Andrzej Romocki "Morro"
instruktor harcerski, harcmistrz, żołnierz Szarych Szeregów, kapitan Armii Krajowej, dowódca 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”.

Antoni Parol
- W latach 1936–1938 działał w Komunistycznej Partii Polski. Od września 1939 członek działającej na warszawskim Żoliborzu grupy „Młot i Sierp”. Od stycznia 1942 był członkiem Polskiej Partii Robotniczej i żołnierzem Gwardii Ludowej. 

Józef Sawa-Caliński
- jeden z dowódców konfederacji barskiej, bohater poematów Juliusza Słowackiego. Wzbudzał podziw swoimi brawurowymi akcjami.

Mieczysław Ferst
- działacz komunistycznego Związku Walki Wyzwoleńczej, członek Gwardii Ludowej

ks. Władysław Gurgacz
- jezuita, uczestnik podziemia antykomunistycznego po II wojnie światowej. Kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Zamordowany przez UB
 
Mały Franek (Franciszek Zubrzycki)
- działacz ruchu robotniczego i komunistycznego ruchu oporu w czasie II wojny światowej, dowódca pierwszego oddziału partyzanckiego Gwardii Ludowej. Według IPN służył w organizacjach stalinowskich, a jego akcje partyzanckie miały charakter głównie propagandowy i nie podjęto w ich czasie żadnych działań antyniemieckich. 

Danuta Siedzikówna "Inka"
- sanitariuszka 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK. Zamordowana w wieku 18 lat przez UB

Bolesław Gidziński
- działacz komunistyczny, oficer Gwardii Ludowej. W wieku 18 lat wstąpił do Komunistycznej Partii Polski. W latach 1940-1941 działał w Stowarzyszeniu Przyjaciół ZSRR, a następnie w komunistycznym Związku Walki Wyzwoleńczej (ZWW)

Marek Nowakowski
- wybitny pisarz, przedstawiciel małego realizmu, publicysta. Był uczestnikiem protestów przeciwko wprowadzeniu w 1976 zmian do Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Aresztowany w 1984

Jan Szałek
- członek Komunistycznej Partii Polski, żołnierz Gwardii Ludowej, po wojnie w PPR

Olga Johann
- psycholog, socjolog i nauczyciel akademicki, działaczka samorządowa, wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy

Antoni Kacpura
- kolporter i agitator w Komunistycznej Partii Polski. W 1920 został aresztowany za działalność komunistyczną i osadzony na 9 miesięcy na Pawiaku. W 1942 wstąpił do PPR i Gwardii Ludowej

Stefan Melak
- dziennikarz, działacz opozycyjny okresu PRL, przewodniczący Komitetu Katyńskiego. Kierował głośną konspiracyjną akcją ustawienia 31 lipca 1981 w tzw. Dolince Katyńskiej na Cmentarzu na Powązkach w Warszawie pierwszego w Polsce „Pomnika Katyńskiego”

Zygmunt Modzelewski
- działacz komunistyczny,  od 1918 w Komunistycznej Partii Robotniczej Polski, minister spraw zagranicznych w latach 1947–1951, od 1952 do 1954 członek Rady Państwa

Jacek Kaczmarski
- legendarny bard pierwszej Solidarności oraz opozycji okresu stanu wojennego, pieśniarz i poeta

Henryk Jędrzejewski
- działacz socjalistyczny, przed wojną organizator antyklerykalnego Czerwonego Harcerstwa TUR, po wojnie w PZPR

rtm. Zbigniew Dunin-Wąsowicz
- dowódca wojskowy, rotmistrz Legionów Polskich. Zginął 13 czerwca 1915 roku, prowadząc szarżę pod Rokitną na czele szwadronu liczącego 63 ułanów
 

 


SONDA
Wczytuję sondę...


Źródło: niezalezna.pl

 

#sędziowie #nadzwyczajna kastas #komunizm #Zdzisław Sipiera #ustawa dekomunizacyjna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo