Ponad 40 zgromadzeń jednego dnia w Gdańsku

/ jenszhonk \ CC0

  

43 zgromadzenia, w tym IV Trójmiejski Marsz Równości i związane z nim kontrdemonstracje, mają się odbyć w sobotę w Gdańsku – poinformował urząd miasta. Liczba ta może się jeszcze zwiększyć.

Tegoroczny IV Trójmiejski Marsz Równości odbywa się pod hasłem: „Razem jesteśmy silniejsze i silniejsi”. W poprzednich latach wydarzenie spotykało się ze sprzeciwem wielu środowisk, zwłaszcza prawicowych i narodowych. Gdańska radna PiS Anna Kołakowska zaapelowała do wojewody pomorskiego o zakazanie marszu. W przesłanym komunikacie stwierdza, że pod pismem w tej sprawie podpisało się 800 osób.

„To kolejny rok, w którym środowiska LGBT planują przejście ulicami miasta w celu rozpowszechniania dewiacyjnych zachowań seksualnych” – napisała Kołakowska do wojewody. „Nie zgadzamy się na takie sytuacje i domagamy się postawienia zdecydowanej tamy propagowaniu dewiacji seksualnych”

– czytamy.

Joanna Kubik z Urzędu Miasta Gdańska poinformowała dziś, że „wojewoda nie ma podstaw, żeby zakazać Marszu Równości”.

Prezydent Gdańska, który objął patronat nad marszem, zadeklarował, że podobnie jak w ubiegłym roku, w tym także weźmie w nim udział. Miasto w przypadku siedmiu zgłoszonych zgromadzeń, gdy pozwalała na to procedura, zakazało kontrmanifestacji, ponieważ ich organizatorzy jako cel podali „walkę z rozprzestrzeniającym się zjawiskiem wykorzystywania seksualnego dzieci przez pary homoseksualne. Apel do władz o zakaz propagandy homoseksualnej w miejscach publicznych”. Adamowicz poinformował na portalu społecznościowym, że w czterech z tych spraw odbyły się rozprawy: w dwóch sąd zdecydował, że miasto miało rację, w dwóch przyznał rację organizatorom zgromadzeń. Miasto złożyło apelacje od tych postanowień. Ostateczna liczba zgromadzeń w sobotę w Gdańsku może być znana w piątek.

W sobotę w Gdańsku w związku z planowanymi zgromadzeniami i wyścigiem kolarskim „Lang Team Race” należy się spodziewać poważnych utrudnień w poruszaniu się po mieście, także w kursowaniu autobusów i tramwajów, zwłaszcza w Śródmieściu i Wrzeszczu. Urząd Miasta poinformował, że na wniosek służb mundurowych trasy linii autobusowych i tramwajowych w tych dzielnicach mogą zostać zmienione lub w razie konieczności zawieszone. Informacje o zmianach będą na stronie internetowej www.ztm.gda.pl i na tablicach elektronicznych na przystankach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyjątkowa wystawa w Wilnie. „Polskie drogi do niepodległości”

/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji [Public domain], via Wikimedia Commons

  

Wystawę „Polskie drogi do niepodległości” przygotowaną przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie otwarto w piątek w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Ekspozycja przybliża sylwetki wybitnych Polaków.

„Wystawa jest poświęcona 20 wybitnym Polakom, którzy na przełomie XIX i XX wieku, żyjąc na różnych kontynentach, wnieśli znaczący wkład w światową naukę i kulturę, którzy tworząc historię różnych krajów i narodów, zachowali w sobie polskość”

- powiedział prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Mikołaj Falkowski.

Wystawa prezentuje sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Domeyki, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Henryka Arctowskiego, Karola Bohdanowicza, Ernesta Malinowskiego, Stefana Szolc-Rogozińskiego, Witolda Zglenickiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Rudolfa Modrzejewskiego, Św. Urszuli Ledóchowskiej, Olgi Boznańskiej, Eugenii Kierbedź, Marceliny Sembrich-Kochańskiej oraz polskich badaczy Syberii – Benedykta Dybowskiego, Jana Czerskiego, Aleksandra Czekanowskiego, Bronisława Piłsudskiego, Edwarda Piekarskiego i Wacława Sieroszewskiego.

„Chociaż nie wszyscy doczekali niepodległości Polski, ich dorobek naukowy, życiowy, kulturalny stał się promocją państwa polskiego i Polaków na świecie”

- zaznacza Falkowski.

Do przygotowania ekspozycji organizatorów zainspirowała wicemarszałek Senatu RP Maria Koc z myślą o prowadzeniu mobilnych lekcji historii. „Chcemy, żeby młodzież wspólnie z nauczycielami mogła odbyć taką plenerową lekcję historii. (...) Jest to też zachęta dla młodych ludzi do tego, żeby samodzielnie pogłębiali swoją wiedzę na temat tych wielkich Polaków” - powiedział Falkowski.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni wystawa „Polskie drogi do niepodległości” będzie prezentowana w Wilnie, następie zostanie przeniesiona na Łotwę do Dyneburga i Rygi, a stamtąd na Ukrainę.

Prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie zapowiada, że w przyszłym roku zostaną przygotowane kolejne odsłony tej wystawy. Docelowo na Litwie, Łotwie i Ukrainie zostanie zaprezentowanych 60 sylwetek wybitnych Polaków.

„Naszym celem jest popularyzacja bogatej historii i ogromnej wiedzy encyklopedycznej o naszych rodakach, o tych, którzy współtworzyli wielką niepodległą Polskę i przyczynili się na swój sposób do restytucji znaczenia polskości i Polaków na świecie”

- powiedział Falkowski.

Z inicjatywy Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie w piątek w Domu Kultury Polskiej w Wilnie został też zorganizowany turniej wiedzy historycznej dla młodzieży szkolnej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oba projekty Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie - turniej wiedzy historycznej i wystawa - są współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl