Będzie przełom w polityce Włoch?

/ Kremlin.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons

  

Premier Włoch Paolo Gentiloni oświadczył, że przywódcy UE zaniepokojeni są polityką przyszłego rządu w Rzymie w kwestiach dotyczących spraw zagranicznych, finansów i migracji. Dodał, że nie można "wysadzić w powietrze" dokonań rządów ostatnich lat.

Szef rządu, uczestniczący w szczycie UE-Bałkany Zachodnie w Sofii, oświadczył: "Zaniepokojenie UE nie jest polityczne i nie wynika z tego, że powstanie rząd z odmiennymi ideami politycznymi, tu nie ma ortodoksji".

Tak odniósł się do wyrażających zaniepokojenie głosów w UE na temat planów utworzenia we Włoszech rządu prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd, które uchodzą za ugrupowania eurosceptyczne.

Z mojej strony - i wydaje mi się, że podziela to wielu przywódców - jest zaniepokojenie tym, że fundamentalne wybory dotyczące sojuszy, stanu kont publicznych i zadłużenia oraz polityki migracyjnej mogą zostać zakwestionowane

 - dodał premier.

Od ponad dwóch miesięcy Gentiloni, który złożył dymisję rządu po marcowych wyborach, kieruje jego pracami w bieżących sprawach, w oczekiwaniu na powołanie nowego gabinetu.

Mówiąc dalej o zaniepokojeniu europejskich przywódców dotyczącym polityki następnego rządu w Rzymie, zaznaczył: "Nie jest przypadkiem to, że mój niepokój jest zbieżny z tym wyrażanym przez nich w trzech ważnych kwestiach". Wyjaśnił, że chodzi o decyzje dotyczące polityki zagranicznej, podejmowane w ramach Unii Europejskiej, politykę finansową i migracyjną, zwłaszcza - zastrzegł - to, co w tej ostatniej sprawie już osiągnięto i co, jak dodał, postrzegane jest jako "wielki sukces".

Szef rządu, odnosząc się do przygotowywanego programu przyszłego rządu, przestrzegł przed "cudownymi obietnicami" i ocenił, że mogą one "stworzyć problemy".

Dodał, że "wysadzenie w powietrze" dokonań poprzednich rządów "nie wyrządziłoby krzywdy" jemu ani jego poprzednikom, wśród których wymienił byłych premierów Mario Montiego, Enrico Lettę i Matteo Renziego, ale uderzyłoby w "zbiorowy wysiłek narodu".

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że nie można zboczyć z drogi, która była bardzo trudna

- dodał Gentiloni i położył nacisk na wysiłek, jaki towarzyszył temu, by przestrzegać wyznaczonych reguł polityki gospodarczej i finansowej.

Lider Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio ogłosił dziś, że do wieczora powinny zakończyć się rozmowy z Ligą na temat porozumienia o powołaniu rządu przez te dwa ugrupowania i dopracowany będzie "kontrakt rządowy". Nadal nie ustalono, kto miałby zostać premierem.

W opublikowanym wczoraj projekcie programu rządu mowa jest między innymi o konieczności zniesienia sankcji wobec Rosji, przedyskutowania traktatów unijnych, wprowadzenia tzw. dochodu gwarantowanego i stanowczego powstrzymania napływu migrantów oraz odesłania około pół miliona tych, którzy przebywają we Włoszech nielegalnie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podejrzani o rozbój trafili do aresztu

/ pomorska.policja.gov.pl

  

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 23, 24 i 29 lat podejrzanych o dokonanie kilku rozbojów na terenie województwa pomorskiego. Sprawcy, grożąc przedmiotem przypominającym broń, maczetami oraz gazem sterroryzowali pokrzywdzonych, a następnie kradli pieniądze i papierosy. Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

7 października w godzinach przedpołudniowych do sklepu spożywczego w Mezowie wszedł mężczyzna ubrany w kominiarkę, grożąc przedmiotem przypominającym broń zabrał ze sklepu pieniędzy i papierosy. Okazało się, że 29-letni mieszkaniec powiatu starogardzkiego nie działał sam, na zewnątrz czekał w samochodzie 24-letni mężczyzna.
Kartuscy kryminalni natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia o przestępstwie, przystąpili do działań mających na celu ustalenie i szybkie zatrzymanie sprawców rozboju. Śledczy ustalili rysopis oraz personalia podejrzanych o to przestępstwo mężczyzn. Kryminalni już po kilku dniach zatrzymali pierwszego z podejrzanych. 29-latek trafił do policyjnej celi. Drugi z podejrzanych, 24-letni mężczyzna trafił za kraty policyjnego aresztu dobę później. 

Policjanci wspólnie z prokuraturą Rejonową w Kartuzach zgromadzili materiał dowodowy z którego wynika, że zatrzymani mężczyźni dokonali również rozbojów powiecie tczewskim oraz starogardzkim, gdzie także użyli niebezpiecznych przedmiotów. Ponadto zatrzymano 23-latka, który brał udział w rozbojach na terenie powiatu starogardzkiego i tczewskiego. 

Sąd na wniosek prokuratora i policjantów zadecydował, że mężczyźni, mieszkańcy powiatu starogardzkiego najbliższe trzy miesiące spędzą za kratami aresztu śledczego. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: policja.pl, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl