Jubileusz 90-tych urodzin Juliusza Kuleszy

/ By Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], from Wikimedia Commons

  

Fundacja „Reduta PWPW – Fundacja na rzecz obrony pamięci historii Polski” ma zaszczyt powiadomić, iż dniu 18 maja 2018 roku na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się  uroczyście obchodzony jubileusz 90-tych urodzin Pana Juliusza Kuleszy – powstańca warszawskiego ps. „Julek” - obrońcy Reduty PWPW w sierpniu 1944 roku i ostatniego żyjącego członka oddziału bojowego PWB/17/S.

Impreza rozpocznie się o godz. 17:00 w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego.

Współorganizatorem uroczystości jest Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów I Rzeczpospolitej. Uroczystość prowadzi Antoni Pawlicki – aktor. Asystę zapewnia grupa historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

W uroczystości weźmie udział ok. 150 zaproszonych gości, w tym przedstawiciele władz państwowych, samorządu warszawskiego oraz stowarzyszeń kombatanckich i przyjaciół Jubilata. Po zakończeniu części oficjalnej zapraszamy wszystkich gości na koktajl i tort urodzinowy do Nowej Sali Poselskiej.

Uroczystość organizowana jest pod Patronatem Honorowym: Ministra Obrony Narodowej, Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronatu Medialnego udzielili: TVP3 Warszawa, TVP Historia, Polskie Radio S.A., TV Republika, Tygodnik „Dorzeczy”, Tygodnika „Gazeta Polska”, „W sieci Historia”, Tygodnik „Wsieci”, portal internetowy niezalezna.pl.

Podczas uroczystości Jubilatowi zostanie wręczony akt mianowania na stopień porucznika Wojska Polskiego przez gen. Marka Łapińskiego – Wiceministra Obrony Narodowej.

Udział w uroczystościach potwierdzili między innymi: prof. Jan Żaryn – Senator RP, Pan Patryk Jaki – Wiceminister Sprawiedliwości, gen. Marek łapiński – Wiceminister ON, Łukasz Kudlicki – dyrektor Gabinetu Politycznego MON, płk Roman Januszewski -  Zastępca Dowódcy Garnizonu Warszawa, Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Pan Jacek Polańczyk – Dyrektor Gabinetu Politycznego Szefa UdsKiOR, prof. Andrzej Zybertowicz – Doradca Szefa BBN, prof. Andrzej Kaźmierczak – Członek Zarządu NBP.

W osobnym materiale załączmy szczegółowy program uroczystości. Poniżej przedstawiamy skrócony biogram Jubilata. Więcej informacji o Fundacji Reduta PWPW można znaleźć na stronie: www.redutapwpw.pl

Akredytacje prasowe należy przesyłać na adres mailowy Fundacji: fundacja@redutapwpw.pl bądź na adres piotr.woyciechowski@redutapwpw.pl  do dnia 18 bm. do godz.: 10:00.


Pan Juliusz Kulesza urodzony 19 maja 1928 r. w Warszawie, grafik z zawodu, jako strzelec o pseudonimie „Julek” uczestniczył w Powstaniu Warszawskim walcząc w szeregach samodzielnej grupy PWB/17/S w obronie Reduty PWPW. 

Podczas Powstania Warszawskiego początkowo był łącznikiem, następnie wraz z oddziałem Armii Krajowej PWB/17/S, do 26 sierpnia brał udział jako strzelec w obronie gmachu PWPW. Walczył pod rozkazami kaprala Romana Marchla „Roma”. Po kapitulacji Powstania dwukrotnie uciekł z Dulagu 121 w Pruszkowie.

Autor kilkunastu (dokładnie 18) książek o tematyce powstańczej, okupacji hitlerowskiej i Warszawie oraz wielu haseł do Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Znany i ceniony Varsavianista. Obecnie pracuje nad ukończeniem swojej 19 książki zatytułowanej „ABC Kuleszy”.

Za wieloletnie zasługi otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski OOP, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, medal Za Warszawę, medal Za popularyzację Powstania Warszawskiego, odznakę Za zasługi dla Warszawy, odznaki honorowe kombatanckich Środowisk: zgrupowania "Leśnik", zgrupowania "Róg", batalionów "Dzik" i "Pięść".

W ubiegłym roku został jednym z 21 laureatów Warszawskiej nagrody m.st. Warszawy, przyznawanej przez Radę Warszawy osobom, lub zespołom szczególnie zasłużonym dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Fundacja „Reduta PWPW – Fundacja na rzecz obrony pamięci historii Polski” formalnie zgłosiła Pana Juliusza Kuleszę do przyznania Mu zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela m.st. Warszawy w roku A.D. 2018.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Na co narzekają mieszkańcy Podlasia?

/ Geociekawostki; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

Mieszkańcy województwa podlaskiego narzekają na brak lotniska, komunikacji publicznej w mniejszych miejscowościach, czy na ochronę zdrowia - podsumowały swoje spotkania przedwyborcze władze PiS w Podlaskiem na konferencji prasowej w Białymstoku.

"Zachęcam do pójścia do urn, zachęcam do głosowania na Prawo i Sprawiedliwość, na nasz program, który realnie realizujemy"

- mówił prezes PiS w Podlaskiem poseł Krzysztof Jurgiel. W konferencji prasowej uczestniczyli też kandydaci na radnych miejscach oraz do sejmiku województwa, a także kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Białegostoku poseł Jacek Żalek.

Jurgiel poinformował, że PiS w Podlaskiem zgłosiło do wyborów ponad 1,5 tys. kandydatów. Choć - jak dodał - nie w każdej gminie. Podkreślił, że odbyło się wiele spotkań ze społecznościami lokalnymi. Zapowiedział, że na podstawie tych spotkań będą określone "zadania", o które będzie uzupełniony samorządowy program PiS dla województwa.

"Te spotkania pokazały, że wyraźnie władza samorządowa w wielu dziedzinach niedomaga" - ocenił wiceprezes podlaskiego PiS poseł Dariusz Piontkowski. Wskazał, że mieszkańcy województwa, zwłaszcza mniejszych miejscowości, skarżą się głównie na brak komunikacji publicznej. "To jest wyraźnie dziedzina, która wymaga naprawy, większych środków. Program rządowy przynajmniej częściowo na to odpowiada" - zaznaczył Piontkowski.

Dodał, że mieszkańcy wskazują także na niedostateczną opiekę zdrowotną, kolejki do leczenia się u specjalistów, brak w regionie psychiatrii dziecięcej. W gminach wskazywano także na konieczność większej liczby miejsc opieki w żłobkach i przedszkolach.

"Brak lotniska jest postrzegany jako mankament nie tylko przez mieszkańców Białegostoku, ale ogromnej części województwa. Mieszkańcy mówią, że czują się tutaj trochę jak drugiej kategorii, mieszkańcy Polski B. Stąd my prowadząc tę kampanię, wyraźnie mówimy, że potrzebna jest współpraca z rządem, bo przynajmniej część tych mankamentów da się wyeliminować dzięki środkom rządowym albo połączeniu środków rządowych i środków samorządowych"

- powiedział Piontkowski.

Jacek Żalek dziękował wszystkim, którzy towarzyszyli mu w kampanii, mieszkańcom, parlamentarzystom PiS. "To dzięki państwa zaangażowaniu i obecności udało nam się przezwyciężyć takie przekonanie, że w Białymstoku nic się nie da, że wszystko co dobre, to już za nami, że koncentrujemy się tylko na tych hektolitrach wylanego betonu i że to jest jedyny sukces" - mówił Żalek.

Jak dodał, nie kwestionuje, że prezydentowi Białegostoku udało się wykorzystać środki z UE, ale - jak mówił - te pieniądze "nie będą wieczne". "A po drugie to nie jest tak, że powinniśmy się koncentrować na tym, co się udało zrobić. My musimy patrzeć w przyszłość i nie chcemy krytykować prezydenta (Tadeusza Truskolaskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej w tych wyborach) za to, czego nie zrobił, tylko chcemy przedstawić mieszkańcom Białegostoku wizję tego, co możemy zrobić, żeby Białystok rozwijał się, nie tak jak teraz 70 proc. wolniej od miast na wschodniej granicy Polski, bo do tych się porównujemy" - podkreślił Żalek.

Poseł przekazał także przedstawicielom sportowej Jagiellonii Białystok informację o tym, że "staraniem parlamentarzystów" minister sportu zwiększył o 1,4 mln zł dofinansowanie budowy zespołu boisk treningowych przy ul. Elewatorskiej. Z ministerstwa pochodziło dotąd 5,2 mln zł, teraz dojdzie dodatkowych 1,4 mln zł. Dyrektor Akademii Jagiellonii Białystok Sławomir Kopczewski powiedział, że wartość całej inwestycji to ponad 18,9 mln zł, 6,6 mln zł z tej kwoty to pieniądze z ministerstwa sportu, 12 mln zł to wkład Jagiellonii Białystok. Dodał, że budowa trwa zgodnie z przyjętym planem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl