Świętokrzyskie: Skażona woda w jednej z gmin. Problem dotyczy kilku tysięcy osób

/ pixabay.com/CC0/Arcaion

  

Mieszkańcy 25 miejscowości w gminie Bodzentyn (Świętokrzyskie) nie mogą spożywać wody z sieci wodociągowej – jest ona skażona bakteriami z grupy coli. Jak przekazał prezes tamtejszego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Marek Kitliński, problem dotyczy ok. 3-4 tys. osób.

Jak powiedział Kitliński, badania wody zostały przeprowadzone we wtorek, natomiast dziś przed godz. 10 dostał telefon z sanepidu, że woda jest skażona.

- Przeprowadziliśmy akcję informacyjną wśród ludzi, że woda jest skażona. Rozwozimy w tym momencie wodę. Dzisiaj zostały pobrane kolejne próbki sprawdzające

 – mówił prezes PUK w Bodzentynie. Jak dodał, w piątek powinny być znane wyniki tych badań. Obecnie woda jest chlorowana i płukana.

Kitliński podkreślił, że sanepid wydał zakaz wykorzystywania wody do picia, przygotowywania potraw, mycia naczyń kuchennych, mycia owoców i warzyw oraz mycia zębów, kąpieli. Należy również wstrzymać się z wykorzystywaniem tej wody do innych celów domowych.

Bakterie z grupy coli do ujęć wody przenikają np. z nieszczelnych szamb lub zanieczyszczonych nieczystościami gruntów. Picie skażonej nimi wody może skutkować dolegliwościami żołądkowymi

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Powstrzymanie się od seksu rekomendowane jako sposób na upały

Santa Marta / Makalu

  

Ze śmiechem, ale i z niedowierzaniem przyjęto "dobrą radę" przedstawiciela władz kolumbijskiego miasta Santa Marta, Julio Salasa, który całkiem serio zarekomendował mieszkańcom powstrzymanie się od seksu jako sposób na radzenie sobie z falą upałów.

Unikanie seksu w upalne dni znalazło się na oficjalnej liście zalecanych zachowań, takich jak nawadnianie organizmu czy noszenie luźnych, przewiewnych ubrań.

Santa Marta nad Morzem Karaibskim jest najstarszym kolumbijskim miastem, przyciągającym rzesze turystów. Temperatura przekracza tam ostatnio w dzień 40 stopni Celsjusza. Salas, odpowiadający we władzach miejskich za służbę zdrowia, podkreślił, że do szpitali zgłasza się bardzo dużo ludzi z objawami udaru cieplnego.

Agencja Associated Press pisze w tym kontekście, powołując się na Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, że seks jest uważany za umiarkowaną formę aktywności fizycznej, obciążającą serce tak, jak pokonanie dwóch pięter po schodach.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl