Czy na polskiej scenie politycznej jest miejsce dla nowej partii Petru? Politolog ma kiepskie wieści dla byłego szefa N.

/ Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

– Problem jest taki, że nie ma czegoś takiego, jak partia "socjalno-liberalna". Być może Petru miał na myśli współczesny liberalizm, który zakłada pewną wrażliwość na problemy społeczne. Obecnie nie ma za bardzo miejsca na polskiej scenie politycznej na partię o charakterze współczesnego liberalizmu, bo to miejsce należy do PO – ocenił w rozmowie z Niezalezna.pl prof. Norbert Maliszewski, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nie chcę krytykować Nowoczesnej, ale ona zostanie wchłonięta przez Platformę i pojawi się przestrzeń dla nowego ugrupowania – powiedział dziś Ryszard Petru.

CZYTAJ WIĘCEJ: Petru przewiduje przyszłość Nowoczesnej. Dla byłych kolegów z partii nie ma dobrych wieści

Prof. Norberta Maliszewskiego, politologa z UKSW, zapytaliśmy skąd takie stwierdzenie u założyciela i byłego lidera Nowoczesnej?

Ryszard Petru chce budować nowy projekt polityczny i zależy mu na tym, żeby w miejscu, w którym chce pozycjonować swoją przyszłą partię, nie było podobnej. W związku z tym, że wcześniej część wyborców Nowoczesnej kierowała się wyłącznie wizerunkiem Ryszarda Petru, to jest dla obecnej Nowoczesnej problem. Przy koalicji z większym ugrupowaniem, jakim jest PO, PO może wchłonąć Nowoczesną. Ponadto takim stwierdzeniem Ryszard Petru sugeruje, że obecna Nowoczesna niczym się od PO nie różni. Wydaje się więc, że Nowoczesna po wyborach samorządowych może zniknąć z polskiej sceny politycznej – wyjaśnił nas rozmówca.

Petru przyznał, że partia, którą chce utworzyć tuż po wyborach samorządowych, ma być partią "społeczno-liberalną".

Problem jest taki, że nie ma czegoś takiego, jak partia "socjalno-liberalna". Być może Petru miał na myśli współczesny liberalizm, który zakłada pewną wrażliwość na problemy społeczne. Obecnie nie ma za bardzo miejsca na polskiej scenie politycznej na partię o charakterze współczesnego liberalizmu, bo to miejsce należy do PO. Gdzieś pojawia się natomiast miejsce dla lewicy – takiej, która nie ma korzeni PZPR, ale to też może być trudne, bo SLD ma coraz lepsze wyniki w sondażach – mówił prof. Maliszewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Stachowiak-Różecka chce dać pieniądze kreatywnym mieszkańcom

Mirosława Stachowiak-Różecka / twitter.com/RozeckaPL

  

Zwiększenie kompetencji rad osiedli, zmiany i większa przejrzystość w podziale budżetu obywatelskiego – to niektóre elementy programu posłanki PiS Mirosławy Stachowiak-Różeckiej, kandydatki Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia.

Dziś na konferencji prasowej Stachowiak-Różecka podkreśliła, że zależy jej, by potencjał wrocławian był jeszcze lepiej wykorzystany w działaniach organizacji pozarządowych i inicjatywach społecznych.

Powiedziała, że chce zwiększenia kompetencji rad osiedli, a szczególnie chodzi o umożliwienie im współdecydowania o wydatkach finansowych na danym osiedlu.

Chcę zapewnić radom osiedla podmiotowość, zwiększyć ich kompetencje i przeznaczyć jeden procent budżetu miasta na fundusz rozwoju osiedli. Rady osiedla mają potencjał do wspierania gminy w realizacji wielu zadań i należy to wykorzystać

- powiedziała Stachowiak-Różecka.

[polecam:https://niezalezna.pl/240825-jak-pomoc-potrzebujacym-program-stachowiak-rozeckiej]

Dodała, że w jej planach jest również odejście od systemu przyznawania grantów na poszczególne wydarzenia i dofinansowania pojedynczych projektów na rzecz długofalowego wsparcia dla organizacji pozarządowych. Muszą to jednak poprzedzić transparentne konkursy dla tych organizacji.

- Zależy mi też, by np. wrocławski budżet obywatelski nie służył do łatania dziur w budżecie miasta, ale był przeznaczony na kreatywne i ciekawe pomysły mieszkańców. Jasno określimy nowe warunki współpracy przy poddziale tych pieniędzy - mówiła kandydatka Zjednoczonej Prawicy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl