Surowe kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Resort zapowiada zmiany w przepisach

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/skeeze

  

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w prawie, które wprowadzą surowe kary za nienależyte dopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Jak informuje resort, projekt przygotowano "w związku z przypadkami pogryzień przez psy, których ofiarami padają często dzieci". Propozycje zmian przyjął już rząd.

Jak informuje MS, nowe regulacje przewidują karę ograniczenia wolności oraz wyższą niż obecnie grzywnę (do 1000 zł zamiast do 250 zł) dla osoby, która nie zachowuje środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Jeszcze wyższa kara grozić będzie za niedopilnowanie zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka. Jeśli właściciel lub opiekun np. groźnego psa trzyma go na nieogrodzonej posesji, pozostawia bez opieki w miejscu publicznym lub puszcza wolno podczas spacerów, co zagraża zdrowiu a nawet życiu innych ludzi, może zostać ukarany ograniczeniem wolności, a nawet grzywną do 5000 zł.

Co istotne, nowy przepis obejmuje wszystkie zwierzęta, które niewłaściwie trzymane swoim zachowaniem stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka, bez względu na to, czy znajdują się w jakimkolwiek wykazie (np. groźnych ras).

Projekt zwiększa też katalog możliwych kar dla osoby, która przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne. Oprócz grzywny do 1000 zł grozić będzie za to wykroczenie również m.in. kara ograniczenia wolności. Ponadto wzrośnie kara grzywny za szczucie psem (do 5000 zł zamiast do 1000 zł), a także grozić będzie za ten czyn ograniczenie wolności.

Zdaniem autorów projektu, "sankcje dla nieodpowiedzialnych opiekunów zwierząt należy wyraźnie zwiększyć, ponieważ zbyt często dochodzi w Polsce do ataków na ludzi przez zwierzęta pozostawione bez właściwego dozoru. Ofiarami psów bestii niejednokrotnie padają dzieci. Brak odpowiedniej reakcji karnej na takie przypadki powoduje poważne zagrożenie i nie chroni w dostateczny sposób obywateli".

Projekt nowelizacji ustawy – Kodeks wykroczeń oraz niektórych innych ustaw został 15 maja 2018 r. przyjęty przez Radę Ministrów. Teraz ustawą zajmie się Sejm.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ms.gov.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Projekt demonstratora technologii dronowych

dron / pixabay.com /Creative Commons CC0/Lars_Nissen_Photoart

  

Dwa główne elementy projektu tzw. demonstratora technologii dronowych, przy którym Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia współpracuje z szeregiem partnerów publicznych i prywatnych, to stworzenie tzw. piaskownicy regulacyjnej i wypracowanie modeli wsparcia dla firm oraz miast.

Ich określenie to jeden z efektów pierwszych ustaleń i spotkań roboczych, poświęconych tworzeniu na terenie Metropolii jednego z europejskich obszarów rozwoju i testowania (tzw. demonstratora) technologii dronowych. Utworzenie i funkcjonowanie demonstratora wpisuje się w cele rządowego programu Żwirko i Wigura.

Chodzi m.in. o wypracowanie standardów technologicznych i prawno-organizacyjnych zmierzających do umożliwienia wykonywania automatycznych lotów dronów - poza zasięgiem wzroku operatorów.

Przedsięwzięcie zapoczątkowało, po kilkumiesięcznym etapie rozmów i ustaleń, zawarte 12 września br. porozumienie GZM z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej - ws. ustanowienia na terenie Metropolii Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD).

Następnie 26 września GZM porozumiała się nt. prowadzenia konkretnych projektów pilotażowych w obszarze demonstratora z Polskim Funduszem Rozwoju.

Jak poinformował PAP przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak, od czasu zawarcia porozumienia Metropolii i PFR, odbyły się już pierwsze spotkania robocze uczestników przedsięwzięcia.

Miały one na celu wysłuchanie oczekiwań, zbliżenie stanowisk, wspólnego myślenia. Trochę było szkolenia dla branży w zakresie przepisów – co może zdarzyć się w legislacji, w jaki sposób Urząd Lotnictwa Cywilnego chciałby próbować uregulować ten obszar

- wskazał Karolczak.

Na chwilę obecną są dwa komponenty tego przedsięwzięcia: pierwszy zakłada stworzenie tzw. piaskownicy regulacyjnej, której interesariusze będą mieli szanse na dialog, aby wypracować jak najlepsze rozwiązania regulacyjne dla branży, które udostępnią przestrzeń miejską dla biznesu w sposób bezpieczny dla mieszkańców

- podał.

To jest certyfikacja urządzeń, certyfikacja usług, pewnych zasad związanych z wprowadzeniem tego typu usług w przestrzeń miejską, z prowadzeniem testów technologicznych na poligonie – cały taki ciąg od ustawy, rozporządzeń, po procedury

- wymienił przewodniczący zarządu GZM dodając, że realizacja tego komponentu odbywa się pod nadzorem Ministerstwa Infrastruktury.

Drugą częścią przedsięwzięcia jest wsparcie przedsiębiorstw, startupów, wszystkich tych, którzy chcieliby budować technologie czy usługi w oparciu o technologie bezzałogowych statków powietrznych. I tu jest rola Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a ściśle mówiąc jego agendy - Polskiego Funduszu Rozwoju

- zaznaczył.

PFR chciałby nas wspomóc w pilotażach pewnych usług, zbudowaniu takiego modelu biznesowego dla nich, aby można to było powielać potem w innych miastach, napisać tzw. białą księgę, czyli w jaki sposób miasta mogłyby tego typu usługi wprowadzać do swojej przestrzeni miejskiej, w jaki sposób mogłyby to wspierać i w jaki kreować ten biznes

- uściślił Karolczak

„Na chwilę obecną jesteśmy na początku drogi i trudno jeszcze mówić o szczegółowych rozwiązaniach” - zastrzegł.

Według wcześniejszych informacji PAŻP, CEDD ma być miejscem, w którym podmioty skupione wokół technologii bezzałogowych i autonomicznych – od dostawców i integratorów, przez klientów, instytucje naukowe, samorządy i administrację publiczną, na instytucjach finansowych i inwestorach kończąc – będą mogły testować warunki dla przyszłej współpracy i praktycznych zastosowań w ramach tworzącego się nowego rynku.

CEDD ma być też pierwszą w Polsce platformą wymiany wiedzy oraz wsparcia dla pozyskiwania i rozwoju rozwiązań technologicznych, a także płaszczyzną komunikacji i współpracy różnych interesariuszy. Zaangażowanie ULC i PAŻP zapewni bezpieczeństwo prawne i operacyjne działań oraz współpracę z rynkiem, aby eliminować bariery dla zastosowanych rozwiązań.

Według PAŻP pierwszymi partnerami inicjatywy są Polski Fundusz Rozwoju, Grupa JSW wraz ze spółką Hawk-e i DroneRadar oraz Instytut Lotnictwa. Zainteresowanie działaniami w ramach CEDD wyrazili też przedstawiciele Politechniki Śląskiej oraz Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza lotniskiem Katowice.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl