Niepełnosprawni wykorzystani politycznie. Radna walczy o głosy w wyborach

/ Jan Sroda/Gazeta Polska

  

W łódzkim samorządzie na dobre rozpoczęła się już kampania wyborcza. Tym razem była radna Platformy Obywatelskiej Urszula Niziołek-Janiak chciała wykorzystać w tym celu niepełnosprawnych.

Wczoraj podczas sesji Rady Miejskiej w Łodzi była radna PO, a obecnie niezrzeszona Urszula Niziołek-Janiak przedstawiła projekt uchwały stanowiska dotyczący osób niepełnosprawnych i chciała, by zagłosowali za nim inni radni. Radna domagała się w nim m.in. godnych warunków życia dla osób niepełnosprawnych oraz podwyższenia ich rent.

W ten sposób staniemy się lepszym społeczeństwem. Osoby niepełnosprawne są styrane życiem i dlatego trzeba im pomóc

– twierdzi Urszula Niziołek-Janiak.

Jednak takie stanowisko rady miejskiej nie miałoby żadnej mocy prawnej ani żadnego wpływu na faktyczne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych, co zauważyli radni wszystkich klubów.

Osoby niepełnosprawne zostały wykorzystane przez panią radną. Za to powinny zostać przeproszone. Działania pani radnej są pozorne, bo sytuacja niepełnosprawnych dzięki temu się nie zmieni. Radna prowadzi już kampanię wyborczą i buduje sobie wizerunek polityczny (Urszula Niziołek-Janiak prawdopodobnie będzie kandydowała w wyborach na prezydenta Łodzi)

– uważa Mateusz Walasek, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w Radzie Miejskiej w Łodzi.

Według przewodniczącego klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej Sylwestra Pawłowskiego wcześniej radna Niziołek-Janiak nie poruszała kwestii dotyczących osób niepełnosprawnych.

Teraz są protesty w Sejmie, ale problem wsparcia dla niepełnosprawnych istnieje od wielu miesięcy

– twierdzi Pawłowski.

Zdaniem radnego Prawa i Sprawiedliwości Łukasza Magina rząd spełnia postulaty osób niepełnosprawnych i dlatego branie udziału w głosowaniu nad stanowiskiem radnej Niziołek-Janiak nie miało większego sensu.

Podwyższono już renty socjalne. Zaproponowano też inne rodzaje wsparcia. Rada Ministrów ma także pomysły na wprowadzenie kompleksowego systemu pomocy osobom niepełnosprawnym. Jest to m.in. pakiet społecznej odpowiedzialności, pakiet Dostępność+ oraz specjalna danina solidarnościowa, którą mają płacić osoby najbogatsze – wylicza radny Magin. – Stanowisko byłej radnej PO wykracza poza kompetencje samorządu

– dodaje samorządowiec.

Cały tekst w Dodatku Łódzkim "Gazety Polskiej Codziennie"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie Dodatek Łódzki
Tagi

Wczytuję komentarze...

Polska motoryzacja rośnie w siłę

/ Devolk

  

Wartość polskiej produkcji części i akcesoriów motoryzacyjnych w ubiegłym roku wyniosła 84,3 mld zł, to o 7,1 mld zł więcej niż rok wcześniej - podało Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych i Frost & Sullivan.

Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDPCM) wspólnie z firmą doradczą Frost & Sullivan opracowało raport, z którego wynika, że w 2017 r. wartość produkcji sprzedanej polskiego przemysłu motoryzacyjnego przekroczyła 145 mld zł, z czego ponad 84 mld zł to wartość produkcji sprzedanej samego sektora produkcji części i akcesoriów do pojazdów samochodowych (77,2 mld zł w 2016 r.). Dodano, że szacowana wartość eksportu części i akcesoriów wyniosła 48,9 mld zł (44,8 mld zł w 2016 r.). Polska zajmuje 10. miejsce na liście największych eksporterów części motoryzacyjnych na świecie.

W komunikacie podkreślono, że motoryzacja jest "największą i najbardziej produktywną gałęzią polskiej gospodarki, odpowiadającą za około 8 proc. krajowego PKB". "Ogromny wpływ na ten wynik mają niezależni producenci części i akcesoriów, którzy w 2017 r. zatrudniali 147,4 tys. osób, co stanowi blisko 80 proc. miejsc pracy w całym przemyśle automotive" - czytamy w komunikacie.

"Polska jest zagłębiem produkcji części motoryzacyjnych w Europie. Doskonale rozwinięte zaplecze produkcyjne, dobra infrastruktura, wykwalifikowane kadry, a także atrakcyjna lokalizacja sprawiają, że polski potencjał jest doceniany również przez zagraniczne firmy wchodzące na nasz rynek, ale motoryzacja to nie tylko produkcja, lecz również dystrybucja części motoryzacyjnych"

- podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes Stowarzyszenia Alfred Franke.

Jak podają autorzy raportu, w Polsce obecnie działa blisko 1200 punktów hurtowej sprzedaży części do samochodów osobowych i ciężarowych.

Dodano, że przychody największych dystrybutorów części w segmencie osobowym i ciężarowym wyniosły w 2017 r. 14 mld zł. "Polscy dystrybutorzy części motoryzacyjnych tworzą 32 tys. miejsc pracy w kilkudziesięciu centrach dystrybucji oraz lokalnych filiach. Najwięksi dystrybutorzy magazynują nawet po 250 tys. rodzajów części zamiennych" - podano.

Franke zaznaczył, że polscy dystrybutorzy prężnie rozwijają sieci dystrybucyjne, gwarantując tym samym dostępność części we wszystkich zakątkach kraju, jak również budują silne sieci dystrybucyjne w krajach Środkowej Europy. To z kolei przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie warsztatów motoryzacyjnych.

"Szacuje się, że w Polsce blisko 20 tys. warsztatów niezależnych zajmuje się naprawami pojazdów osobowych i ciężarowych, dając zatrudnienie aż 115 tys. osobom"

- podano w komunikacie.

Jak podano w komunikacie, SDCM - Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych to 148 największych graczy przemysłu i rynku części motoryzacyjnych, reprezentujących interesy przemysłu, handlu i usług o wartości ponad 130 mld zł rocznie tworzących blisko 294 tys. miejsc pracy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl