W sporze z Komisją Europejską – Węgry murem za Polską! Jasna deklaracja premiera Orbana

/ premier.gov.pl

  

– Węgry mają nadzieję na kompromis między Komisją Europejską a Polską, jednak w razie jego braku będziemy przeciwko art. 7 – powiedział TVP węgierski premier Viktor Orban na marginesie szczytu UE-Bałkany Zachodnie, który jutro rozpocznie się w stolicy Bułgarii. Po raz kolejny premier Węgier otwarcie zadeklarował poparcie dla Polski w sporze z Komisją Europejską.

Komisja Europejska, podejmując w grudniu decyzję o uruchomieniu wobec Polski procedury z art. 7 Traktatu o UE, dała Polsce trzy miesiące na wprowadzenie w życie rekomendacji dotyczących praworządności.

Węgry mają nadzieję na kompromis między Komisją Europejską a Polską, ale jeśli go nie będzie, to staniemy po stronie Polski w tym sporze i będziemy przeciw art. 7

– powiedział węgierski premier Viktor Orban dla TVP.

Jutro w Sofii odbędzie się szczyt UE-Bałkany Zachodnie. Dzisiaj unijni przywódcy spotkają się w stolicy Bułgarii na kolacji, by rozmawiać m.in. o wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, wydarzeniach w Gazie w związku przeniesieniem ambasady USA w Izraelu do Jerozolimy oraz dodatkowych cłach amerykańskich na stal i aluminium z UE.

CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Morawiecki przybył do Sofii na szczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie

Na marginesie szczytu zaplanowane jest spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Szef KE i premier polskiego rządu - jak poinformował rzecznik KE Margaritis Schinas - zgodzili się podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej, że będą kontynuowali dialog w sprawie praworządności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Morawiecki zabrał głos w sprawie migrantów. "Nasze decyzje są najważniejsze"

Wspólna konferencja Mateusza Morawieckiego i Andreja Babisza / Twitter.com/@PremierRP

  

Republika Czeska i Polska stoją na jednoznacznym stanowisku, że nasza ochrona granic, nasze suwerenne decyzje są w tym kontekście najważniejsze i nie ma żadnej możliwości, żebyśmy byli przymuszani do przyjmowania migrantów - powiedział podczas wspólnej konferencji po spotkaniu z premierem Czech, Andrejem Babiszem, szef polskiego rządu, Mateusz Morawiecki.

Na wspólnej konferencji prasowej po dzisiejszych rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem szef polskiego rządu podkreślił, że Polskę i Czechy łączy wspólne stanowisko m.in. w odniesieniu do prac nad wieloletnim budżetem UE po roku 2020.

- Jesteśmy właściwie tego samego zdania, jakich pozycji w tym budżecie należy bronić

- oświadczył Morawiecki. Jak zaznaczył, zarówno dla Pragi, jak i dla Warszawy kluczowa jest jakość budżetu, a "tempo jego przyjęcia jest ważne, ale drugorzędne względem jakości".

- Tutaj nasze interesy muszą być przede wszystkim uwzględniane i nasza pozycja w Brukseli jest niezmienna: zarówno wspólna polityka rolna, fundusze dla rolnictwa, fundusze na rozwój dróg, fundusze na rozwój kolei i wszystkie fundusze strukturalne muszą być utrzymane w interesie państw doganiających Europę Zachodnią

 - podkreślił polski premier. Przekonywał, że również kraje Europy Zachodniej "czerpią pewne istotne korzyści" z integracji europejskiej.

- Częścią tego pakietu UE jest po prostu to, że w ramach długoletnich ram finansowych fundusze infrastrukturalne, na rozwój dróg, kolei i innych elementów infrastruktury muszą być dostępne. My na pewno będziemy walczyć i wywalczymy właściwy budżet dla Polski, dla państw Europy Środkowej

 - dodał Morawiecki.

Szef czeskiego rządu powiedział, że rano był w warszawskiej siedzibie Frontexu, czyli Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (ang. European Border and Coast Guard Agency).

- Chciałem zobaczyć w szczegółach, jak ta agencja działa. Uważam, że robi dobrą pracę, jeżeli chodzi o politykę powrotów, o monitoring. Może powinna zmienić trochę kompetencje i troszkę bardziej włączyć się w działania poza Europą

 - powiedział Babisz.

Jak dodał, na czerwcowej Radzie Europejskiej kraje Grupy Wyszehradzkiej przeforsowały rozwiązanie, że nie będzie obowiązkowych kwot uchodźców, które poszczególne kraje Unii mają przyjąć do siebie, a relokacja będzie dobrowolna.

- Niemniej jednak uważam, że możemy składać swoje propozycje dotyczące systemowych rozwiązań w sprawie migracji. Republika Czeska ma najniższą stopę bezrobocia w Europie, Polska nas dogania i wszyscy potrzebujemy siły roboczej (...). Wszyscy migranci zapłacili za drogę do Europy, ktoś obiecał im lepsze życie. My musimy walczyć przeciwko przemytnikom ludzi, którzy w 2016 roku ponad 5 mld euro

- powiedział czeski premier.

- Tutaj Republika Czeska i Polska stoją na jednoznacznym stanowisku, że nasza ochrona granic, nasze suwerenne decyzje są w tym kontekście najważniejsze i nie ma żadnej możliwości, żebyśmy byli przymuszani do przyjmowania migrantów

- dodał Mateusz Morawiecki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl