Juncker o rozmowach KE z Polską

/ By The White House (Official White House Photo by Shealah Craighead) - https://www.flickr.com/photos/whitehouse/34502607780/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59304764

  

Polska dokonała postępu w sprawie praworządności, ale jest on jeszcze niewystarczający; prowadzimy dyskusje i negocjacje; jestem optymistą - oświadczył dziś szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Moje stosunki z polskim premierem są tak dobre, jak to tylko możliwe. Uważam, że Polska poczyniła postęp, jeszcze niewystarczający, ale prowadzimy dyskusje i negocjacje, które muszą się zakończyć pod koniec czerwca lub na początku lipca. Jestem optymistą

- powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Juncker.

Dziś wiceszef KE Frans Timmermans przekazał kolegium komisarzy informacje na temat stanu rozmów z Polską w sprawie spornych kwestii dotyczących wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Jego zdaniem wprowadzone w ostatnim czasie zmiany nie gwarantują jeszcze, że sądownictwo będzie niezależne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

To oni będą walczyć o fotel prezydenta Zielonej Góry

Zielona Góra / By Staszek99 [Public domain], from Wikimedia Commons

  

Pięcioro kandydatów startuje w wyścigu o fotel prezydenta Zielonej Góry. O czwartą kadencję ubiega się Janusz Kubicki. Startują też: Piotr Barczak (PiS), Sławomir Kotylak (Koalicja Obywatelska),Tomasz Nesterowicz (SLD Lewica Razem) oraz Anita Kucharska-Dziedzic z komitetu Ruch Miejski Zielona Góra.

Niespełna dwa tygodnie temu sondaż dotyczący wyborów prezydenckich w Zielonej Górze opublikowało Polskie radio Zachód. Na jego zlecenie wykonał je 1 października br. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Według sondażu prezydent Janusz Kubicki mógł liczyć na wynik na poziomie 50,9 proc. Na drugim miejscu był Piotr Barczak z poparciem 18 proc. pytanych. Trzeciego w zestawieniu Nesterowicza z SLD wskazało 9,3 proc. ankietowanych.

Sławomir Kotylak z Koalicji Obywatelskiej miał 7,2 proc. poparcia wśród ankietowanych, a Anita Kucharska-Dziedzic z Ruchu Miejskiego Zielona Góra – 6,9 proc. 7,7 proc. pytanych nie ma swojego faworyta. Z sondażu wynikało, że 46,7 proc. zielonogórzan wybiera się na wybory. 48,3 proc. nie chce brać udziały w głosowaniu. 5 proc. pytanych nie wiedziało czy pójdzie na wybory.

Kubicki jest prezydentem Zielonej Góry od 2006 r. Po raz drugi kandyduje z własnego komitetu, ma także poparcie PSL. W poprzednich wyborach wygrał w pierwszej turze uzyskując 68,26 proc. głosów. Wcześniej odnosił sukcesy wyborcze jako kandydat SLD. Z Sojuszu wystąpił w 2011 r.

[polecam:https://niezalezna.pl/236056-samorzad-powinien-pomagac]

Prawo i Sprawiedliwość postawiło na doświadczonego samorządowca Piotra Barczaka – przewodniczącego Klubu Radnych PiS w zielonogórskiej radzie miasta. Barczak jest radnym od 1998 roku. W latach 2004-2006 pełnił także funkcję zastępcy prezydenta Zielonej Góry.

Do walki o głosy wyborców staje w tych wyborach Tomasz Nesterowicz z SLD, niegdyś bliski współpracownik i były szef gabinetu prezydenta Kubickiego. Obecnie Nesterowicz jest jedynym przedstawicielem Sojuszu w Radzie Miasta Zielona Góra.

Kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest doktor nauk ekonomicznych Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz adiunkt na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Ruch Miejski Zielona Góra wystawił swoją liderkę Anitę Kucharską-Dziedzic. To wieloletnia prezes działającego w Zielonej Górze stowarzyszenia BABA. Z wykształcenia jest doktorem nauk humanistycznych, a zawodowo dyrektorem niepublicznego przedszkola "Ślimaczek" w Zielonej Górze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl