Caritas dla ofiar katastrofy w Poznaniu. Zebrano prawie 250 tys. zł

/ kmpsp.poznan.pl

  

Blisko 246 tys. zł zebrała w sumie Caritas Poznań na pomoc dla osób poszkodowanych na skutek wybuchu w kamienicy na poznańskim Dębcu. Katastrofa wydarzyła się na początku marca, w gruzach częściowo zrujnowanego budynku znaleziono ciała pięciu osób.

Częściowo zniszczony, prawdopodobnie eksplozją gazu, budynek nadawał się do rozbiórki. Po katastrofie kamienicy ponad 30 poszkodowanych osób trafiło do hotelu, później do nowych mieszkań.

Jak poinformował Paweł Pomin z Caritas Archidiecezji Poznańskiej, prawie 69 tys. zł z zebranych środków trafiło na wsparcie finansowe, które ofiary otrzymały w ramach pomocy doraźnej. Pieniądze te przeznaczono również m.in. na opłatę za posiłki w trakcie Wielkanocy, zwrot środków za rachunki na pierwsze potrzeby oraz na opłatę czterech kaucji za mieszkania.

Podjęto też decyzję o przeznaczeniu 60 tys. zł na rehabilitację Kacpra, syna jednej ze śmiertelnych ofiar zdarzenia na Dębcu. Kiedy budynek się zawalił, chłopca nie było w domu, bo od styczniowego wypadku samochodowego przebywa w szpitalu. Po serii operacji czeka go długa rehabilitacja. Ojciec chłopca usłyszał zarzuty m.in. doprowadzenia do częściowego zawalenia się kamienicy.

Pomin podał, że pozostałe środki, ok. 117 tys. zł, zostaną przekazane na konta bankowe 49 osób z 14 rodzin poszkodowanych w wybuchu. Na każdą z osób przypadnie ok. 2,4 tys. zł.

Wyjaśnił, że zaangażowanie w pomoc poszkodowanym okazały osoby indywidualne oraz firmy, organizacje czy instytucje państwowe. 50 tys. zł na ten cel zostało przekazane przez Caritas Polska.

W wakacje Caritas zorganizuje wyjazd wakacyjny dla najmłodszych, w którym wezmą również udział dzieci dotknięte tragedią na Dębcu. Ponadto poszkodowani na początku czerwca udadzą się na pielgrzymkę do Częstochowy.

Część kamienicy na poznańskim Dębcu zawaliła się 4 marca. W ruinach znaleziono ciała pięciu osób, a ponad 20 zostało rannych. Zarzut zabójstwa żony, znieważenia jej zwłok i spowodowania częściowego zawalenia budynku mieszkalnego postawiono Tomaszowi J. Mężczyzna został aresztowany, grozi mu dożywocie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wszyscy są zachwyceni Wisłą! Organizatorzy Pucharu Świata w skokach zbierają pochwały

Walter Hofer / By Miho NL - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3510848

  

Dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich Walter Hofer pochwalił pracę organizatorów zawodów w Wiśle-Malince. Zmagania na skoczni im. Adama Małysza odbywały się od piątku do niedzieli.

"Wykonał on taki gest, który bardzo rzadko można zobaczyć. Po dekoracji, gdy staliśmy na skoczni, podszedł do nas, uścisnął dłoń i powiedział, że było bardzo fajnie" - powiedział dyrektor obiektu Andrzej Wąsowicz.

Przyznał, że sprawiło mu to wiele satysfakcji po wielu tygodniach ciężkiej pracy. Poinformował też, że nie zostało sprzedanych tylko 70 biletów z obu dni. Na każdy konkurs mogło wejść po 6 500 widzów.

Podczas inauguracyjnych zawodów PŚ w skokach narciarskich Wiśle-Malince najpierw rozegrano konkursu drużynowy. W sobotę triumfowali Polacy, którzy wystąpili w składzie: Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Dzień później najlepszy z biało-czerwonych Kamil Stoch zajął czwarte miejsce w konkursie indywidualnym. Zwyciężył Jewgienij Klimow, który prowadził już po pierwszej serii. To pierwsza w historii wygrana reprezentanta Rosji w zawodach tego cyklu.

Łukasz Bielski z Urzędu Miejskiego w Wiśle powiedział, że nie ma dokładnych statystyk, jak wielu kibiców odwiedziło miasto w miniony weekend.

Przyznał, że wskutek niefrasobliwości zmotoryzowanych kibiców był problem z przejazdem ze skoczni w kierunku Szczyrku. Wielu z nich wybrało się z podróż przez Przełęcz Salmopolską na letnich oponach.

„Od wielu lat powtarza się ta sama sytuacja. Apelujemy do osób które przybywają do nas samochodami, aby od listopada przyjeżdżać na zimowym ogumieniu”

- dodał Bielski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl