Hebdomas zabrzmi w Tyńcu

/ fot. mat.pras.

  

W ramach swojego cyklu „W drodze” Polska Opera Królewska zaprasza na koncert HEBDOMAS, czyli siedem pieśni o stworzeniu świata Sebastiana Klonowica, który odbędzie się w niedzielę 20 maja w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.

Hebdomas renesansowego poety i kompozytora Sebastiana Klonowica to zbiór siedmiu polskich pieśni wraz z zapisem nutowym – przeznaczone są na kolejne dni tygodnia odpowiadające siedmiu dniom stworzenia świata. Do nich kompozytor dołączył dwa psalmy oraz Piosnkę uczynioną czasu powietrza, czyli czasu grozy napisaną przez niego w wyniku zarazy morowej /dżumy/ jaka nawiedziła Polskę w 1572 roku. Utwory Klonowica to unikalne polskie kompozycje wielogłosowe z XVI i początku XVII wieku. Proste, melodyjne, głęboko poruszające utwory w pełni oddają Boską doskonałość w stwarzaniu świata, obrazując jego powstawanie i porządkowanie, by osiągnął w pełni swe bogactwo i harmonijne piękno.

Solistom Polskiej Opery Królewskiej towarzyszyć będzie zespół instrumentów dawnych pod dyrekcją wybitnego znawcy muzyki średniowiecznej i renesansowej, a zarazem muzyka i dyrygenta – Jacka Urbaniaka.

Start: 20 maja (niedziela) o godz. 16.30 w Kościele Opactwa w Tyńcu. Wstęp wolny. 

Transmisja: Tyniec.tv

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, mat.pras.

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spotkanie Putin - Erdogan. Chodzi o gaz

/ klimkin

  

Z okazji zakończenia budowy morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok, którym rosyjski gaz ma docierać po dnie Morza Czarnego do europejskiej części Turcji, w poniedziałek w Stambule spotkali się prezydenci Rosji Władimir Putin i Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Agencja AFP pisze, że podczas ceremonii, którą z wielką pompą zorganizowano w Stambule, obaj prezydenci za pomocą transmisji wideo obserwowali operację kończącą ułożenie liczącej 930 km części podmorskiej gazociągu Turecki Potok.

"Uczestniczymy w bardzo ważnym wydarzeniu, które dobitnie świadczy o efektywności partnerskiego współdziałania naszych państw w realizacji najbardziej skomplikowanych i ambitnych projektów" - powiedział na ceremonii Putin. Zaznaczył, że Turecki Potok nie jest skierowany przeciwko czyimkolwiek interesom.

Prezydent Erdogan z kolei wskazał na znaczenie Tureckiego Potoku nie tylko dla Turcji, lecz i dla jej sąsiadów w regionie. "Wchodzimy w ostatnią fazę tego historycznego projektu" - zaznaczył. Powiedział, że połowa gazu ma być dostarczana do Europy.

Projekt Turecki Potok zakłada budowę przez Morze Czarne gazociągu złożonego z dwóch nitek, z których każda będzie miała przepustowość 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Drugą nitkę Rosja chciałaby przeznaczyć do eksportu surowca do krajów leżących na południu UE, m.in. do Grecji, Bułgarii i Włoch.

Rosyjski Gazprom planuje zakończyć budowę Tureckiego Potoku w roku 2019.

AFP pisze, że Turecki Potok odzwierciedla zbliżenie między Turcją a Rosją po poważnym kryzysie dyplomatycznym w roku 2015, wywołanym przez zestrzelenie przez tureckie myśliwce rosyjskiego samolotu wojskowego przy granicy z Syrią.

Obecnie oba państwa współpracują ściśle w kwestii Syrii, lecz również w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego i energetyki - pisze AFP. Przypomina, że Rosja buduje w Turcji pierwszą w tym kraju elektrownię atomową.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl