Nowa wieża widokowa i ścieżka w Parku Narodowym „Ujście Warty”

/ jan_nijman

  

W maju w Parku Narodowym „Ujście Warty” w Lubuskiem zostały oddane do użytkowania dwa nowe obiekty turystyczne – 16-metrowa wieża widokowa i ścieżka spacerowa – poinformowała we wtorek Olga Betańska z Parku Narodowego „Ujście Warty”.

„Jest to doskonałe miejsce na przystanek podczas zwiedzania Parku. Wieża i towarzysząca jej mała infrastruktura nawiązują stylem do budowli szachulcowych - tradycyjnej formy budownictwa, jeszcze do niedawna powszechnej w rejonie Ujścia Warty. Ponieważ ten typ budynków jest aktualnie w zaniku, dlatego w ten sposób staramy się przypomnieć o istnieniu szachulca” – powiedziała Betańska.

Wieża widokowa na Czarnowskiej Górce powstała na miejscu starej drewnianej wieży, rozebranej kilka lat temu.

Nowa konstrukcja ma wysokość ok. 16 m. Z górnego podestu widokowego na wysokości 11 m rozciąga się widok na nadwarciańskie łąki i rozlewiska. Pod wieżą znajdują się również parking, toalety i miejsce wypoczynkowe z ławkami i stołami.

Drugi, nowy obiekt znajduje się w północnej części Parku. Jest to ścieżka spacerowa, która łączy Wał Północny z udostępnioną do ruchu turystycznego Bobrową Drogą. Ścieżka składa się z trzech odcinków, różnych pod względem nawierzchni.

„Ścieżka zarówno umożliwia kilkukilometrowy spacer w formie pętli jak i obserwację ptaków łąk i trzcinowisk. W jej okolicach można spotkać np. łabędzie, rokitniczki, wodniki, podróżniczki, skowronki, kszyki, gąsiorki czy patrolujące teren z nieba bieliki i myszołowy” – powiedziała Betańska.

Prosto z Wału Północnego wchodzi się na drewnianą kładkę. Następnie prowadzi gruntową drogą zaś ostatni odcinek to droga wewnętrzna prowadząca przez podmokłą łąkę. Tym, którym uda się pokonać drogę przez łąkę czeka wieża widokowa przy Bobrowej Drodze.

„Maj jest miesiącem, w którym turyści wyjątkowo chętnie odwiedzają Park Narodowy „Ujście Warty”. Nic dziwnego, gdyż jest to doskonały miesiąc na obserwację nie tylko ptaków ale całej przyrody, pełnej wiosennego życia. Nowe elementy infrastruktury turystycznej pozwalają na atrakcyjne i bezpieczne dla przyrody obserwacje”– dodała Betańska.

Oba obiekty zostały zbudowane w ramach projektu dofinansowanego z funduszy unijnych. Koszt przedsięwzięcia to ponad 706 tys. zł, w wysokość dofinansowania ponad 600 tys. zł. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wszyscy są zachwyceni Wisłą! Organizatorzy Pucharu Świata w skokach zbierają pochwały

Walter Hofer / By Miho NL - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3510848

  

Dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich Walter Hofer pochwalił pracę organizatorów zawodów w Wiśle-Malince. Zmagania na skoczni im. Adama Małysza odbywały się od piątku do niedzieli.

"Wykonał on taki gest, który bardzo rzadko można zobaczyć. Po dekoracji, gdy staliśmy na skoczni, podszedł do nas, uścisnął dłoń i powiedział, że było bardzo fajnie" - powiedział dyrektor obiektu Andrzej Wąsowicz.

Przyznał, że sprawiło mu to wiele satysfakcji po wielu tygodniach ciężkiej pracy. Poinformował też, że nie zostało sprzedanych tylko 70 biletów z obu dni. Na każdy konkurs mogło wejść po 6 500 widzów.

Podczas inauguracyjnych zawodów PŚ w skokach narciarskich Wiśle-Malince najpierw rozegrano konkursu drużynowy. W sobotę triumfowali Polacy, którzy wystąpili w składzie: Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Dzień później najlepszy z biało-czerwonych Kamil Stoch zajął czwarte miejsce w konkursie indywidualnym. Zwyciężył Jewgienij Klimow, który prowadził już po pierwszej serii. To pierwsza w historii wygrana reprezentanta Rosji w zawodach tego cyklu.

Łukasz Bielski z Urzędu Miejskiego w Wiśle powiedział, że nie ma dokładnych statystyk, jak wielu kibiców odwiedziło miasto w miniony weekend.

Przyznał, że wskutek niefrasobliwości zmotoryzowanych kibiców był problem z przejazdem ze skoczni w kierunku Szczyrku. Wielu z nich wybrało się z podróż przez Przełęcz Salmopolską na letnich oponach.

„Od wielu lat powtarza się ta sama sytuacja. Apelujemy do osób które przybywają do nas samochodami, aby od listopada przyjeżdżać na zimowym ogumieniu”

- dodał Bielski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl