Prezydencie, jest problem

Przyglądając się zeszłotygodniowemu, radosnemu świętowaniu Dnia Zwycięstwa 8 maja i połączywszy to z absolutnym brakiem chęci ośrodka prezydenckiego do wprowadzenia w życie jakiejkolwiek ustawy degradacyjnej, doszedłem do wniosku, że chyba Andrzej Duda nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swojego zaniechania.

Jeśli rzeczywiście to Polacy wygrali w 1945 r., to tylko na  takiej zasadzie, że Niemców u boku Sowietów pokonało „polskie wojsko”. Wtedy służący w nim niezdegradowani Wojciech Jaruzelski, Florian Siwicki, Czesław Kiszczak czy inni tego typu wielokrotni mordercy byli „polskimi oficerami”. Takich ludzi jak płk Ryszard Kukliński trzeba by zatem uznać za „zdrajców ojczyzny”. Przecież pomagali USA, czyli ówczesnemu wrogowi PRL, którym rządził „polski generał”. Ich działania mogły sprawić, że w razie konfliktu między Układem Warszawskim a Paktem Północnoatlantyckim ginęliby żołnierze LWP, czyli „polskiego wojska”, a i sam „polski oficer” Wojciech Jaruzelski byłby zagrożony. Ciekawe, jak sobie poradzi prezydent Andrzej Duda z tym problemem. Jaruzelskiego i Kuklińskiego do jednego worka naprawdę wsadzić się nie da.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Plan prezydenta

Wzmacnianie swojej siły jest cechą charakterystyczną dla każdego polityka i każdego ośrodka władzy. Nie ma wątpliwości, że prezydent też taki plan realizuje. Samo w sobie nie jest to gorszące. Pytanie jednak, czemu to służy i jakim jest robione kosztem. Weto prezydenta do ordynacji wyborczej w europarlamencie w takim planie się mieści.

System dwupartyjny niemal wykluczałby jego rolę w decyzjach dotyczących podziału władzy, a ordynacja nas przybliżała do tego systemu. Wobec braku zapisów, które wzmocniłyby rolę Andrzeja Dudy jako głowy państwa, pozostaje mu gra na faktyczne wzmocnienie na samej scenie politycznej. Bardzo silny PiS specjalnie nie potrzebuje prezydenta. Wynik wyborczy w granicach 50 proc. oznaczałby, że przełamie jego weta, a może i zmieni konstytucję. W interesie osobistym prezydenta jest PiS słabszy, który potrzebuje jego pomocy. Za taką pomoc płaci się wysoką cenę. Przekonał się o tym Antoni Macierewicz na własnej skórze.
Polska wychodzi z okresu postkomunizmu, a prywata może wielkie zmiany zablokować. Myśmy głosowali na prezydenta, bo o to poprosił nas Jarosław Kaczyński. Miał rację Andrzej Duda, że pozyskał też wyborców spoza PiS. Jednak Duda podobnie jak Lech Wałęsa coraz bardziej opiera się na tych spoza.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl