Finlandia zacieśnia współpracę obronną z USA i Szwecją

/ / / maavoimat.fi

  

Deklaracja o współpracy obronnej USA, Finlandii i Szwecji oraz towarzysząca jej parada przed Pentagonem to symbol zacieśnienia relacji wojskowych między krajami oraz w regionie Bałtyku – oceniają fińskie media.

Deklaracja została podpisana w Waszyngtonie we wtorek wieczorem przez ministrów obrony USA oraz Finlandii i Szwecji, Jamesa Mattisa, Jussiego Niinisto i Petera Hultqvista. Komentatorzy podkreślają, że dotychczas kraje te miały podpisane porozumienia dwustronne (między Finlandią a Szwecją z 2014 r., a z USA z 2016 r.), ale nie trójstronne.

Według szefa fińskiego MON-u, jednym z konkretnych elementów umowy jest wzmocnienie współpracy w ćwiczeniach wojskowych, choć - jak zaznaczył Niinisto - umowa ma charakter intencyjny. Dla fińskiego resortu kwestia ta ma szczególne znaczenie w związku z zaplanowanymi na wiosnę 2021 r. dużymi międzynarodowymi manewrami na terenie Finlandii, w których uczestniczyć ma ok. 20 tys. fińskich oraz około 3 tys. zagranicznych żołnierzy (w tym oczekiwana jest obecność oddziałów USA).

Z kolei gen. Mattis przyznał, że „deklaracja przenosi współpracę wojskową na kolejny poziom”. Według niego Finlandia i Szwecja są gwarantami stabilności w regionie Morza Bałtyckiego, w którym napięcie zwiększyło się po aktywności Rosji na Ukrainie i Syrii.

Destabilizujące działanie Rosji przypomina nam, że trzeba bronić rządów prawa i suwerenności regionalnej

— przyznał szef Pentagonu. 

Zacieśnienie współpracy między Finlandią i USA jest oceniane w mediach także w kontekście planowanej przez fińskie siły zbrojne wymiany dotychczas użytkowanych myśliwców F/A-18 Hornet. Pod koniec kwietnia br. zostało wysłane zapytanie ofertowe do USA, Francji, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a do 2021 r. ma zostać wybrany dostawca nowych samolotów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

To oni będą walczyć o fotel prezydenta Zielonej Góry

Zielona Góra / By Staszek99 [Public domain], from Wikimedia Commons

  

Pięcioro kandydatów startuje w wyścigu o fotel prezydenta Zielonej Góry. O czwartą kadencję ubiega się Janusz Kubicki. Startują też: Piotr Barczak (PiS), Sławomir Kotylak (Koalicja Obywatelska),Tomasz Nesterowicz (SLD Lewica Razem) oraz Anita Kucharska-Dziedzic z komitetu Ruch Miejski Zielona Góra.

Niespełna dwa tygodnie temu sondaż dotyczący wyborów prezydenckich w Zielonej Górze opublikowało Polskie radio Zachód. Na jego zlecenie wykonał je 1 października br. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Według sondażu prezydent Janusz Kubicki mógł liczyć na wynik na poziomie 50,9 proc. Na drugim miejscu był Piotr Barczak z poparciem 18 proc. pytanych. Trzeciego w zestawieniu Nesterowicza z SLD wskazało 9,3 proc. ankietowanych.

Sławomir Kotylak z Koalicji Obywatelskiej miał 7,2 proc. poparcia wśród ankietowanych, a Anita Kucharska-Dziedzic z Ruchu Miejskiego Zielona Góra – 6,9 proc. 7,7 proc. pytanych nie ma swojego faworyta. Z sondażu wynikało, że 46,7 proc. zielonogórzan wybiera się na wybory. 48,3 proc. nie chce brać udziały w głosowaniu. 5 proc. pytanych nie wiedziało czy pójdzie na wybory.

Kubicki jest prezydentem Zielonej Góry od 2006 r. Po raz drugi kandyduje z własnego komitetu, ma także poparcie PSL. W poprzednich wyborach wygrał w pierwszej turze uzyskując 68,26 proc. głosów. Wcześniej odnosił sukcesy wyborcze jako kandydat SLD. Z Sojuszu wystąpił w 2011 r.

[polecam:https://niezalezna.pl/236056-samorzad-powinien-pomagac]

Prawo i Sprawiedliwość postawiło na doświadczonego samorządowca Piotra Barczaka – przewodniczącego Klubu Radnych PiS w zielonogórskiej radzie miasta. Barczak jest radnym od 1998 roku. W latach 2004-2006 pełnił także funkcję zastępcy prezydenta Zielonej Góry.

Do walki o głosy wyborców staje w tych wyborach Tomasz Nesterowicz z SLD, niegdyś bliski współpracownik i były szef gabinetu prezydenta Kubickiego. Obecnie Nesterowicz jest jedynym przedstawicielem Sojuszu w Radzie Miasta Zielona Góra.

Kandydatem Koalicji Obywatelskiej jest doktor nauk ekonomicznych Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz adiunkt na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Ruch Miejski Zielona Góra wystawił swoją liderkę Anitę Kucharską-Dziedzic. To wieloletnia prezes działającego w Zielonej Górze stowarzyszenia BABA. Z wykształcenia jest doktorem nauk humanistycznych, a zawodowo dyrektorem niepublicznego przedszkola "Ślimaczek" w Zielonej Górze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl