Europejski Kongres Gospodarczy po raz pierwszy w Metropolii

/ mat. pras.

  

Jubileuszowy Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) już za pięć dni. To największe w Europie Centralnej spotkanie gospodarcze po raz pierwszy wybrzmi w nowo powstałej i jedynej w Polsce metropolii. 10. edycja Kongresu odbędzie się w dniach 14-16 maja br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek w Katowicach – stolicy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

– Zbliżające się, jubileuszowe wydanie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, będzie ze wszech miar wyjątkowe. Po raz pierwszy odbędzie się ono w nowo powstałej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Kontekst metropolitalny pozwala nam z bliska i jeszcze dokładniej analizować i rozwiązywać problemy mieszkańców aglomeracji śląskiej, stając się tym samym inspiracją i generatorem tematów w zbliżającej się kongresowej debacie. Fakt, że jest to pierwsza taka struktura i instytucja w skali całego kraju, podnosi rangę zbliżającego się wydarzenia

– mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wchodzi 41 miast i gmin centralnej części województwa śląskiego ze stolicą w Katowicach. Żyje w nich prawie 2,3 mln mieszkańców, na ich terenie działa ponad 240 tys. firm i przedsiębiorstw, które wytwarzają ok. 8 proc. PKB naszego kraju. To nie tylko tradycyjny przemysł wydobywczy czy stalowy, ale również nowoczesne technologie związane m.in. z branżą automotive, IT czy medycyną. Od lipca 2017 roku obszar ten połączono w pierwszy w Polsce, powołany na podstawie specjalnie przygotowanej ustawy, związek metropolitalny.

– Obszary metropolitalne na całym świecie służą do tego, by poprawiać komfort życia mieszkańców, również poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Naszym celem i wyzwaniem jest budowanie inteligentnej metropolii, korzystającej z potencjału znajdującego się tutaj zaplecza naukowego i biznesowego oraz kreatywności i zaangażowania mieszkańców. We współpracy na linii biznes-nauka-samorząd poszukujemy efektu synergii. Zwiększa ona szanse na zainteresowanie inwestorów ofertą miast i gmin Metropolii, podnosząc jakość życia jej mieszkańców

– mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Dzięki takim wydarzeniom jak Europejski Kongres Gospodarczy, możemy w jednym miejscu i w jednym czasie, spotkać się z wieloma światowej klasy specjalistami, by wymieniać się doświadczeniami, nie tylko w obszarze metropolii. Nowoczesna mobilność to jedno z kluczowych dla miast zagadnień, dlatego też już dziś zapraszam do wzięcia udziału w panelu dotyczącym dronów, którego – jako Metropolia – jesteśmy współgospodarzem. Razem z zaproszonymi gośćmi podejmiemy dyskusję o tym, jak między innymi systemy bezzałogowe mogą wspomóc transport cargo w miastach – dodaje.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Ponad 3 tys. działek w meblach i sportowej torbie

Narkotyki / malopolska.policja.gov.pl

  

Zatrzymanie 24-letniego dilera narkotykowego było wynikiem skutecznej pracy operacyjnej prowadzonej przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji VI w Krakowie.

Mężczyzna wpadł w ręce stróżów prawa w mieszkaniu, gdzie ukrywał środki odurzające i substancje psychotropowe. Podczas przeszukania zajmowanego przez niego lokum, kryminalni zabezpieczyli ponad 1760 g suszu konopi indyjskich oraz 58 g amfetaminy. Narkotyki te, częściowo podzielone na części i przygotowane do sprzedaży, schowane były w meblach oraz sportowej torbie należącej do 24-latka.

Według ustaleń śledczych, tak duża ilość zabezpieczonych narkotyków pozwoliła na przygotowanie co najmniej 3635 działek dilerskich o wartości czarnorynkowej sięgającej 75 tys. zł. Kryminalni ujawnili także ponad 730 g substancji chemicznej. Jej skład zbadają biegli z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie.

Oprócz narkotyków i urządzeń służących do ich porcjowania, zatrzymany posiadał pistolet hukowy gazowy, na który nie miał pozwolenia.

Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie pozwolił na przedstawienie 24-latkowi zarzutów posiadania znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych oraz czynienia przygotowań do wprowadzenia ich do obrotu (art. 56 ust. 3, art. 57 ust. 2 i art. 62 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), a także nielegalnego posiadania broni gazowej (art. 263 § 2 KK).

W sobotę (8 grudnia br.) Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórza, zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl