Będzie gazowe połączenie Polski i Słowacji

/ sxc.hu

  

Operatorzy systemów przesyłowych gazu z Polski i Słowacji podpisali umowę o realizacji projektu gazowego interkonektora Polska - Słowacja. Na jej podstawie obie spółki podjęły pozytywne decyzje inwestycyjne.

Operatorzy - polski Gaz-System i słowacki Eustream - poinformowali, że na podstawie umowy "Connection Agreement" podjęli pozytywną decyzję inwestycyjną dotyczącą realizacji gazowego połączenia międzysystemowego Polska - Słowacja. Inwestycja ma status PCI - priorytetowego projektu UE. Jak podkreślono, połączenie to stanowi istotny element gazowego korytarza Północ - Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej i przyczyni się do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa dostaw oraz integracji rynków gazu w regionie. Nowe połączenie pozwoli na dywersyfikację źródeł gazu dla całej Europy Środkowo-Wschodniej poprzez stworzenie brakującego połączenia między polskim i słowackim systemami przesyłu gazu.

Pozytywna decyzja inwestycyjna potwierdza zaangażowanie obu operatorów w działania na rzecz osiągnięcia najważniejszych celów unijnej polityki energetycznej – podkreślił prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Zdaniem szefa Eustreamu Ratislava Nukovicia, to dobra wiadomość dla odbiorców gazu ziemnego na Słowacji, w Polsce i regionie.

Budowa tego interkonektora gazowego zwiększy regionalne bezpieczeństwo energetyczne i stworzy nowe możliwości handlu gazem ziemnym z korzyścią dla klientów europejskich – podkreślił Nuković.

Operatorzy podkreślili, że dzięki budowie interkonektora kraje regionu uzyskają bezpośredni dostęp do nowych źródeł dostaw gazu z kierunku północnego, takich jak terminale LNG na Morzu Bałtyckim: w Świnoujściu i w litewskiej Kłajpedzie, dzięki planowanemu gazociągowi GIPL (Polska-Litwa). Równocześnie dostępne staną się w całym regionie dostawy z kierunku południowego – przez połączenie międzysystemowe Słowacja - Węgry oraz planowany gazociąg Eastring. Wszystko to ma pozwolić na poprawę efektywności rynków gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Prace budowlane powinny się rozpocząć w II połowie 2018 r. i będą prowadzone do końca 2021 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wystąpienie Macrona miało uspokoić nastroje... Nie wyszło. Będą kolejne strajki

protesty "żółtych kamizelek" we Francji / Olivier Ortelpa; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en

  

Tuż po wystąpieniu telewizyjnym prezydenta Francji Emmanuela Macrona sekretarz generalny centrali związkowej CGT Philippe Martinez wezwał do wspólnego strajku związkowców i "żółtych kamizelek", ponieważ uznał obietnice Macrona za niewystarczające.

Protesty "żółtych kamizelek" zaczęły się od sprzeciwu wobec zapowiadanej przez rząd podwyżce od stycznia akcyzy na paliwo. Mimo że władze przed kilkoma dniami ogłosiły, iż zawieszają jej wprowadzenie na cały rok 2019, demonstracje nie ustały, a przyczyną niezadowolenia ich uczestników są wysokie koszty utrzymania i polityka gospodarcza Macrona. [polecam:https://niezalezna.pl/249657-prezydent-francji-chce-wprowadzic-stan-wyjatkowy-ekonomiczny-i-spoleczny-chodzi-o-protesty]

Prezydent Francji przerwał dzisiaj milczenie i wygłosił specjalne oświadczenie, w którym powiedział, że zwrócił się do rządu o podniesienie zagwarantowanej płacy minimalnej (SMIC) o 100 euro miesięcznie od stycznia 2019 roku. 

Jak podkreślił w wystąpieniu telewizyjnym, w ciągu 18 miesięcy pracy jego rządu nie można było rozwiązać tych problemów Francji, które narastały od 40 lat. Dodał, że wierzy, iż znajdzie wyjście z trudnej sytuacji kraju. [polecam:https://niezalezna.pl/249441-sytuacja-we-francji-naprawde-napieta-macron-chce-zgromadzic-wszystkie-sily-i-zwoluje-spotkanie]

Tymczasem tuż po tym wystąpieniu sekretarz generalny centrali związkowej CGT Philippe Martinez wezwał do wspólnego strajku związkowców i "żółtych kamizelek", ponieważ uznał obietnice Macrona za niewystarczające. Strajk miałby się rozpocząć w piątek. Martinez nie podał żadnych innych szczegółów.

Prezydent obiecał podjęcie zdecydowanych kroków, które przyniosą wymierną ulgę najbiedniejszym Francuzom, podkreślił jednak, że nie będzie radykalnej zmiany polityki jego rządu.

Nie jest jasne, czy CGT odmówi w tej sytuacji udziału w konsultacjach zapowiedzianych przez rząd.

Konsultacje w sprawie transformacji energetycznej z parlamentarzystami, członkami samorządów, przedstawicielami związków zawodowych i obywatelami mają rozpocząć się 15 grudnia.

"Żółte kamizelki" od ponad trzech tygodni protestują w całej Francji przeciw wciąż rosnącym kosztom utrzymania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl