Będzie gazowe połączenie Polski i Słowacji

/ sxc.hu

  

Operatorzy systemów przesyłowych gazu z Polski i Słowacji podpisali umowę o realizacji projektu gazowego interkonektora Polska - Słowacja. Na jej podstawie obie spółki podjęły pozytywne decyzje inwestycyjne.

Operatorzy - polski Gaz-System i słowacki Eustream - poinformowali, że na podstawie umowy "Connection Agreement" podjęli pozytywną decyzję inwestycyjną dotyczącą realizacji gazowego połączenia międzysystemowego Polska - Słowacja. Inwestycja ma status PCI - priorytetowego projektu UE. Jak podkreślono, połączenie to stanowi istotny element gazowego korytarza Północ - Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej i przyczyni się do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa dostaw oraz integracji rynków gazu w regionie. Nowe połączenie pozwoli na dywersyfikację źródeł gazu dla całej Europy Środkowo-Wschodniej poprzez stworzenie brakującego połączenia między polskim i słowackim systemami przesyłu gazu.

Pozytywna decyzja inwestycyjna potwierdza zaangażowanie obu operatorów w działania na rzecz osiągnięcia najważniejszych celów unijnej polityki energetycznej – podkreślił prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Zdaniem szefa Eustreamu Ratislava Nukovicia, to dobra wiadomość dla odbiorców gazu ziemnego na Słowacji, w Polsce i regionie.

Budowa tego interkonektora gazowego zwiększy regionalne bezpieczeństwo energetyczne i stworzy nowe możliwości handlu gazem ziemnym z korzyścią dla klientów europejskich – podkreślił Nuković.

Operatorzy podkreślili, że dzięki budowie interkonektora kraje regionu uzyskają bezpośredni dostęp do nowych źródeł dostaw gazu z kierunku północnego, takich jak terminale LNG na Morzu Bałtyckim: w Świnoujściu i w litewskiej Kłajpedzie, dzięki planowanemu gazociągowi GIPL (Polska-Litwa). Równocześnie dostępne staną się w całym regionie dostawy z kierunku południowego – przez połączenie międzysystemowe Słowacja - Węgry oraz planowany gazociąg Eastring. Wszystko to ma pozwolić na poprawę efektywności rynków gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Prace budowlane powinny się rozpocząć w II połowie 2018 r. i będą prowadzone do końca 2021 r.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Elewi walczyli z ogniem

/ mat. CPdMZ / http://cpdmz.wp.mil.pl/pl/2_1216.html

  

Na torze napalmowym w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba odbyły się zajęcia ze szkolenia-obrony przed bronią masowego rażenia (OPBMR). Uczestniczyli w nich żołnierze kompanii szkolenia służby przygotowawczej Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

Zajęcia „Ochrona wojsk przed środkami zapalającymi” miały na celu sprawdzenie poziomu przygotowania elewów do działań w realnych warunkach bojowych. Szkolenie rozpoczęło się od sprawdzenia szczelności i dopasowania masek przeciwgazowych w atmosferze skażonej środkiem testującym – chloropikryna. Następnie cały stan osobowy kompanii przystąpił do pokonywania przeszkód na torze napalmowym — czytamy na portalu kieleckiego Centrum. 

Po podsumowaniu, omówieniu i zakończeniu zajęć przez dowódcę kompanii ppor. Marka  Myszkowskiego żołnierze zmęczeni ale zadowoleni powrócili do CPdMZ.

Tor napalmowy złożony jest z szeregu przeszkód, które połączone z palącym się napalmem mają dać żołnierzom namiastkę realnego obrazu pola walki. Ciekawe szkolenie z ochrony przed środkami zapalającymi z pewnością urozmaiciło elewom ten etap szkolenia służby przygotowawczej i zapewne jeszcze długo zostanie im w pamięci

— powiedział por. Dawid Cedro, cytowany przez oficjalny portal CPdMZ.

Źródło: CPdMZ

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl