Trump chwali Polskę, Morawiecki reaguje. "Polska poważnie podchodzi do zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom"

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Prezydent Stanów Zjednoczonych, wzywając wczoraj Niemcy do przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na obronność, pochwalił jednocześnie Polskę za to, że płaci na nią "nawet więcej, niż się od niej oczekuje". Na te słowa zareagował dziś premier Mateusz Morawiecki: - "Dziękuję Donaldowi Trumpowi za te ważne słowa" - napisał na Twitterze.

Podczas wczorajszej konferencji  Donald Trump wezwał Niemcy do przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB na obronność.

Wiele państw, choć patrzy się na nie jako na jeden blok, na tym naprawdę skorzysta. (...) Gdy każdy będzie płacił tyle, ile powinien, będzie to olbrzymia korzyść dla NATO. Niektóre kraje płacą nawet więcej niż muszą

- zauważył.

W tym kontekście Trump wymienił Polskę:

"Polska jest wspaniała, płaci nieco więcej niż się od niej oczekuje czy niż musi", bo widzi, że to USA ponoszą ciężar kosztów. "Może czują, że to niesprawiedliwe; (...) my to bardzo doceniamy" - dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ: Donald Trump na konferencji z kanclerz Niemiec zaczął chwalić Polskę. Mina Merkel bezcenna - WIDEO

Premier Mateusz Morawiecki zareagował na tę pochwałę i napisał dzisiaj na Twitterze:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rosjanka przyznała się do udziału w spisku przeciw USA. Poszła na ugodę ze śledczymi

Maria Butina / By Pavel Starikov from Russia - Maria Butina, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70986278

  

Maria Butina, rosyjska obywatelka oskarżona o szpiegostwo na rzecz Kremla, dzisiaj w sądzie federalnym w Waszyngtonie przyznała się do jednego z punktów oskarżenia, dotyczącego udziału w spisku przeciwko USA.

Wcześniej Butina zawarła ugodę z prokuraturą. W ramach ugody przyznała, że próbowała zinfiltrować amerykański Krajowy Związek Strzelecki, z którym blisko współpracowała, i przekazywać informacje o politykach USA przedstawicielowi rosyjskich władz.

- Butina planowała nawiązać nieoficjalne kontakty z Amerykanami, którzy mają wpływ na politykę USA

- powiedział w sądzie prokurator.

Butina twierdząco odpowiedziała na pytanie sędziego dotyczącego tego, czy w latach 2015-2018 uczestniczyła w zmowie z osobami na terytorium USA w celu zaszkodzenia interesom państwa - relacjonują media.

Na sali sądowej Butina przyznała, że działała "pod kierownictwem" przedstawiciela rosyjskich władz. Według CNN i gazety "New York Times" chodzi o Aleksandra Torszyna, w przeszłości wiceszefa banku centralnego Rosji. Torszyn jest na liście Rosjan objętych amerykańskimi sankcjami w reakcji na ingerencję służb specjalnych Kremla w wybory prezydenckie w roku 2016.

Oskarżona zgodziła się na współpracę ze śledczymi.

Media wskazują, że prokuratura ma nadzieję, że współpraca z Butiną pozwoli na pozyskanie informacji dotyczących rosyjskich ingerencji w amerykańską politykę.

Butina pozostanie w areszcie do czasu ogłoszenia przez sąd wyroku, który ma zapaść w przyszłym roku. Obecnie grozi jej pięć lat więzienia. Wyrok może być łagodniejszy ze względu na ugodę z prokuraturą - zwracają uwagę media.

30-letnią Rosjankę aresztowano w lipcu w Waszyngtonie pod zarzutem działalności agenturalnej na rzecz Rosji poprzez nawiązywanie kontaktów z obywatelami USA i infiltrowanie ugrupowań politycznych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl