Macrona zwrot przez rufę

  

Wizytę prezydenta Francji w USA należy widzieć w kontekście… wizyty w tym samym kraju kanclerz Angeli Merkel w następny piątek. Emmanuel Macron był goszczony niemal po królewsku, nawet jeśli gospodarz traktował go protekcjonalnie. Natomiast wizyta pani kanclerz będzie miała tylko techniczny charakter.

Trump kolejny raz pokazuje, że skończył się czas Obamy, dla którego Berlin był pośrednikiem w kontaktach z UE. Obecny prezydent stawia po brexicie na Polskę, a na Niemcy jest wściekły za promowanie Nord Streamu i prorosyjską politykę, co uderza w amerykańskie interesy gospodarcze i geopolityczne. Ale lewicowo-liberalny Macron zaskoczył nagłym zbliżeniem z Trumpem nie tylko swoich wyborców i „postępową” opinię w Europie, lecz także Berlin. Taki zwrot przez rufę pokazał Niemcom, że nie chce on być młodszym kuzynem Merkel. Chce prowadzić politykę samodzielną, nawet składając na jej ołtarzu tradycyjny francuski antyamerykanizm. Co to może oznaczać dla nas? Uwaga: podjęcie przez Berlin wysiłków, żeby „zaprzyjaźnić się” zawczasu z Polską po to, aby Macron nie wykonał identycznego manewru wobec Jarosława Kaczyńskiego, tworząc sojusz Paryża i Warszawy w ramach Trójkąta Weimarskiego.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

Prosta prawda

  

Chciałbym podkreślić oczywisty, zdawałoby się, fakt. Otóż PiS wygrało wybory samorządowe. I proszę sobie nie dawać wmówić, że jest inaczej. Wybory wygrywa ten, kto dostał najwięcej głosów. Prawo i Sprawiedliwość dostało ich najwięcej.

O kilka ładnych procent więcej niż przed czterema laty. I to przy o wiele większej frekwencji. I niech nie zamydli Państwu oczu pompowany przez niektóre media fakt wygranej w dużych miastach pani skazanej prawomocnym wyrokiem, pana od LGBT+ czy w innym, mniejszym miasteczku pana mającego znamiona seksisty. To tylko szczegóły wskazujące na to, z jakiego rodzaju przeciwnikiem mieliśmy do czynienia. Przykre tylko, że tak wielu Polakom te dyskwalifikujące kandydata – z mojego punktu widzenia – uchybienia zupełnie nie przeszkadzają. Nienawiść do PiS przesłania umiejętność samodzielnego myślenia?

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl