Niesamowity mural z Hołdem Szujskich! Tylko pozazdrościć

  

W Gostyninie, gdzie w czasie wielkiej smuty więziony był car Rosji Wasyl Szujski, już jutro zostanie odsłonięty wyjątkowy mural. Po raz pierwszy w naszym kraju przedstawi Hołd carów Szujskich złożony królowi Polski Zygmuntowi III Wazie.

Uroczystość odsłonięcia muralu przedstawiającego Hołd Ruski jest wyjątkową formą ocalenia pamięci o wielkości Rzeczpospolitej sprzed 407 lat. Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości odsłonięcia muralu, który przedstawia hołd złożony polskiemu władcy przez ruskiego cara, który ostatnie dni swojego życia spędził w niewoli w Gostyninie. To wyjątkowa forma ocalenia pamięci o tym, jak potężnym państwem była wówczas Rzeczpospolita i o tym, że jesteśmy spadkobiercami zwycięzców spod Kłuszyna i Moskwy 

- zaznaczają inicjatorzy akcji. Odsłonięcie muralu odbędzie się w piątek o godz. 18 przed Miejskim Centrum Kultury. Organizatorami przedsięwzięcia są poseł Prawa i Sprawiedliwości Maciej Małecki oraz burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski. Sponsorem przedsięwzięcia jest fundacja Tauron.

W Gostyninie w czasie wielkiej smuty był więziony car Rosji Wasyl Szujski. I to tu od kilku lat podczas Dni Gostynina odbywa się inscenizacja Hołdu Ruskiego - homagium przebywającego w polskiej niewoli, zdetronizowanego cara Rosji Wasyla IV Szujskiego i jego braci: Dymitra i Iwana, złożone królowi Polski Zygmuntowi III Wazie 29 października 1611 roku w sali senatu Zamku Królewskiego w Warszawie.

W  relacji z XVII wieku Hołd Ruski był "aktem sławnym, wielkim i nigdy w Polsce niewidzianym".

Uwięzieni zostali przetransportowani przez hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego, który odbył wjazd tryumfalny przez Krakowskie Przedmieście na Zamek Królewski, a następnie przedstawił ich Senatowi.

Przed Zygmuntem III zasiadającym na tronie car Wasyl IV dotknął ziemi prawą ręką i ją ucałował, wódz wojsk moskiewskich Dymitr Szujski bił czołem o ziemię, a Iwan Szujski uczynił to trzykrotnie.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kiedy inauguracja kampanii wyborczej PiS?

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W niedzielę spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim w Sandomierzu, a na początku września lider ugrupowania Jarosław Kaczyński zainauguruje kampanię wyborczą PiS - poinformował w mediach społecznościowych szef sztabu wyborczego PiS Tomasz Poręba.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie premiera Morawieckiego, z którego wynika, że pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 21 października. Z kolei druga tura wyborów odbędzie się 4 listopada.

- Nawet w wakacje nie zwalniamy tempa. W niedzielę spotkanie z Mateuszem Morawieckim w Sandomierzu a (z) początkiem września inauguracja kampanii PiS przez Jarosława Kaczyńskiego 

- poinformował na Twitterze europoseł PiS Tomasz Poręba, który pokieruje sztabem wyborczym tego ugrupowania. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl