Niesamowity mural z Hołdem Szujskich! Tylko pozazdrościć

W Gostyninie, gdzie w czasie wielkiej smuty więziony był car Rosji Wasyl Szujski, już jutro zostanie odsłonięty wyjątkowy mural. Po raz pierwszy w naszym kraju przedstawi Hołd carów Szujskich złożony królowi Polski Zygmuntowi III Wazie.

Uroczystość odsłonięcia muralu przedstawiającego Hołd Ruski jest wyjątkową formą ocalenia pamięci o wielkości Rzeczpospolitej sprzed 407 lat. Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości odsłonięcia muralu, który przedstawia hołd złożony polskiemu władcy przez ruskiego cara, który ostatnie dni swojego życia spędził w niewoli w Gostyninie. To wyjątkowa forma ocalenia pamięci o tym, jak potężnym państwem była wówczas Rzeczpospolita i o tym, że jesteśmy spadkobiercami zwycięzców spod Kłuszyna i Moskwy 

- zaznaczają inicjatorzy akcji. Odsłonięcie muralu odbędzie się w piątek o godz. 18 przed Miejskim Centrum Kultury. Organizatorami przedsięwzięcia są poseł Prawa i Sprawiedliwości Maciej Małecki oraz burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski. Sponsorem przedsięwzięcia jest fundacja Tauron.

W Gostyninie w czasie wielkiej smuty był więziony car Rosji Wasyl Szujski. I to tu od kilku lat podczas Dni Gostynina odbywa się inscenizacja Hołdu Ruskiego - homagium przebywającego w polskiej niewoli, zdetronizowanego cara Rosji Wasyla IV Szujskiego i jego braci: Dymitra i Iwana, złożone królowi Polski Zygmuntowi III Wazie 29 października 1611 roku w sali senatu Zamku Królewskiego w Warszawie.

W  relacji z XVII wieku Hołd Ruski był "aktem sławnym, wielkim i nigdy w Polsce niewidzianym".

Uwięzieni zostali przetransportowani przez hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego, który odbył wjazd tryumfalny przez Krakowskie Przedmieście na Zamek Królewski, a następnie przedstawił ich Senatowi.

Przed Zygmuntem III zasiadającym na tronie car Wasyl IV dotknął ziemi prawą ręką i ją ucałował, wódz wojsk moskiewskich Dymitr Szujski bił czołem o ziemię, a Iwan Szujski uczynił to trzykrotnie.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tajemnicza śmierć marynarza. Sanepid zlecił sekcję zwłok

/ Fotomag/Gazeta Polska

W szpitalu w Świnoujściu zmarł Filipińczyk, który przypłynął na statku z Liberii. Drugi członek załogi statku jest w szczecińskim szpitalu. Jak informuje rzeczniczka wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej Małgorzata Kapłan, Sanepid zlecił już sekcję zwłok mężczyzny, aby sprawdzić, czy przyczyną był wirus.

Wiadomo już, że zmarł obywatel Filipin przywieziony do świnoujskiego szpitala ze statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii.

Drugi z członków załogi jest w szczecińskim szpitalu.

O sprawie poinformował lokalny portal internetowy iswinoujscie.pl; według dziennikarzy, mężczyzna został przywieziony do szpitala „z dużym krwotokiem i zasłabnięciem” i zmarł mimo reanimacji.

Jak podano na portalu, rozpoczęto procedury sanitarno-epidemiologiczne, które objęły również załogę szpitala, a sprawą zajęła się prokuratura.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl