Pierwsi terytorialsi w 10. Świętokrzyskiej Brygadzie

/ twitter.com/MON_GOV_PL

  

28 żołnierzy zostało dziś przyjętych do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Formacja batalionów powinna zakończyć się w 2020 r., a łącznie w regionie brygada ma liczyć ponad 2,5 tys. żołnierzy.

Dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej (ŚBOT) płk. Artur Barański wyjaśnił, że wszyscy przyjęci w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) żołnierze, to osoby, które jeszcze do niedawna służyły w wojsku zawodowym.

Swoim doświadczeniem pomogą oni szkolić żołnierzy WOT jesienią – dodał.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Główne zadania WOT w czasie pokoju mają polegać m.in. na przeciwdziałaniu i zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych. WOT mają też współdziałać z wojskami operacyjnymi, na czas wojny przewidziano dla nich wsparcie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych.

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, muszą być pełnoletni i niekarani.

Ich aktywność związana jest z wysiłkiem fizycznym, dlatego mile widziane jest, żeby ta kondycja fizyczna była na dobrym poziomie. Proszę się jednak nie zrażać, jeśli ktoś ma trochę za dużo kilogramów, to razem coś wymyślimy, żeby poprawić tę kondycję – powiedział Barański.

Zaznaczył, że 10. ŚBOT w Kielcach nie jest jeszcze gotowa do prowadzenia szkoleń, dlatego osoby przyjęte we wtorek w szeregi WOT dołączą do oddziałów w Lublinie i Rzeszowie.

Jesteśmy już po rozmowach z dowódcami i mamy takie zgody. Nasi żołnierze dołączą do szkoleń 8 i 16-dniowych w tych sąsiednich brygadach – przekazał Barański.

10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej została powołana w trzecim etapie tworzenia WOT. Obecnie w jej skład wchodzi jedynie 101. batalion lekkiej piechoty z siedzibą w Kielcach. W tym roku do 101. batalionu lekkiej piechoty ma zostać dołączonych ok. 700 osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Problemy z dostępem do niezalezna.pl

  

Do naszej redakcji docierają sygnały o problemach z dostępem do naszej strony niezalezna.pl. Obecnie wyjaśniamy przyczyny możliwych utrudnień. O wszelkich problemach z dostępem do naszej strony niezalezna.pl prosimy informować w komentarzach na naszych profilach w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl