Niemcy: kobieta szefową SPD

/ / RalfWieckhorst; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Andrea Nahles została w niedzielę wybrana na nową przewodniczącą Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) jako pierwsza kobieta w liczącej blisko 155 lat historii tego ugrupowania.

47-letnia Nahles, z wykształcenia germanistka, była wyraźną faworytką, ale uzyskała tylko dwie trzecie głosów na odbywającym się w Wiesbaden nadzwyczajnym zjeździe SPD. Jej kontrkandydatka, burmistrz Flensburga Simone Lange, pogratulowała zwyciężczyni i zadeklarowała współpracę z nią w planowanym odnowieniu partii.

Gdy w ubiegłorocznych wyborach do Bundestagu SPD odnotowała swój najgorszy powojenny wynik 20,5 proc. głosów, jej przewodniczący Martin Schulz zapowiedział rozwiązanie dotychczasowej rządowej "wielkiej koalicji" z chadeckim blokiem CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel. Ostatecznie jednak Schulz zrezygnował z kierowania partią, a w przeprowadzonym w lutym referendum członkowie SPD opowiedzieli się za wznowieniem "wielkiej koalicji".

Jako nowa szefowa socjaldemokratycznej frakcji w Bundestagu i osoba przewidziana na nową przewodniczącą partii Nahles zrezygnowała z pełnionej od 2013 roku funkcji ministra pracy i spraw socjalnych, którą przejął jej partyjny kolega Hubertus Heil.

Nowa przewodnicząca partii stoi przed trudnym zadaniem, gdyż jak zaznacza agencja dpa, SPD brak obecnie jasnych koncepcji własnej przyszłości i wiele wewnątrzpartyjnych sporów wciąż czeka na rozwiązanie. 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

"7x24" - audycja Polskiego Radia 24 i TV Republika. ZAPRASZAMY - niedziela, godz. 9.06

/ Polskie Radio 24

  

Emocji na pewno nie zabraknie, bo politycy spotykają się w studio, aby komentować najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia. A w ostatnich dniach nie brakowało kontrowersyjnych zachowań, bulwersujących wypowiedzi, czy deklaracji wywołujących zaskoczenie. Wspólna audycja Polskiego Radia 24 i Telewizji Republika startuje jak zawsze w niedzielny poranek, dokładnie o godzinie 9.06.

Gospodyni programu redaktor Katarzyna Gójska rozmawia z gośćmi o wydarzeniach w Polsce i na świecie. W studio pojawia się politycy reprezentujący PiS oraz opozycję.

Wiemy już kto pojawi weźmie udział w najbliższym programie "7x24", czyli w niedzielę 27 maja.

 

ZAPRASZAMY DO SŁUCHANIA NA ANTENIE POLSKIEGO RADIA 24 I OGLĄDANIA W TELEWIZJI REPUBLIKA - NIEDZIELA, 27 MAJA, GODZINA 9.06

A tak było w zeszłym tygodniu, gdy goście Katarzyny Gójskiej rozmawiali m.in. o zeznaniach byłego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka przed komisją śledczą ds. afery Amber Gold.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk w firmie, która miała zniszczyć krajowe przedsiębiorstwo. Ostre słowa w "7x24"

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl