Niemcy: kobieta szefową SPD

/ / RalfWieckhorst; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Andrea Nahles została w niedzielę wybrana na nową przewodniczącą Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) jako pierwsza kobieta w liczącej blisko 155 lat historii tego ugrupowania.

47-letnia Nahles, z wykształcenia germanistka, była wyraźną faworytką, ale uzyskała tylko dwie trzecie głosów na odbywającym się w Wiesbaden nadzwyczajnym zjeździe SPD. Jej kontrkandydatka, burmistrz Flensburga Simone Lange, pogratulowała zwyciężczyni i zadeklarowała współpracę z nią w planowanym odnowieniu partii.

Gdy w ubiegłorocznych wyborach do Bundestagu SPD odnotowała swój najgorszy powojenny wynik 20,5 proc. głosów, jej przewodniczący Martin Schulz zapowiedział rozwiązanie dotychczasowej rządowej "wielkiej koalicji" z chadeckim blokiem CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel. Ostatecznie jednak Schulz zrezygnował z kierowania partią, a w przeprowadzonym w lutym referendum członkowie SPD opowiedzieli się za wznowieniem "wielkiej koalicji".

Jako nowa szefowa socjaldemokratycznej frakcji w Bundestagu i osoba przewidziana na nową przewodniczącą partii Nahles zrezygnowała z pełnionej od 2013 roku funkcji ministra pracy i spraw socjalnych, którą przejął jej partyjny kolega Hubertus Heil.

Nowa przewodnicząca partii stoi przed trudnym zadaniem, gdyż jak zaznacza agencja dpa, SPD brak obecnie jasnych koncepcji własnej przyszłości i wiele wewnątrzpartyjnych sporów wciąż czeka na rozwiązanie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

„To główna twarz nieudolności w walce z mafiami VAT-owskimi”. Jest zawiadomienie do prokuratury

Platforma Obywatelska / By Platforma Obywatelska RP from Polska (Wieczór wyborczy) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

  

Składamy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Andrzeja Parafianowicza. To główna twarz nieudolności i nieefektywności w walce z mafiami VAT-owskimi - poinformowała dziś an konferencji prasowej rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.

Mazurek zwróciła uwagę na konferencji prasowej, że Parafianowicz od listopada 2007 r. do grudnia 2013 r. był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów oraz szefem administracji podatkowej, Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej, szefem Wywiadu Skarbowego oraz pełnomocnikiem rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę RP lub UE.

Andrzej Parafianowicz przez sześć lat był osobą, która w Ministerstwie Finansów była odpowiedzialna za aparat skarbowy, za przeciwdziałanie nadużyciom finansowym i walkę z mafiami podatkowymi

- mówiła na konferencji prasowej Mazurek.

Jak dodała, w ocenie jej partii Parafianowicz "to główna twarz nieudolności i nieefektywności w walce z mafiami podatkowymi" w Polsce.

- Reasumując, można powiedzieć, że za czasów Andrzeja Parafianowicza, kiedy pełnił tak ważne funkcje, Polska stała się rajem dla mafii podatkowych, pustoszących nie tylko polski budżet, ale także polskich podatników. My mówimy temu +nie+, stąd nasz wniosek do prokuratury - oświadczyła Mazurek.

Z kolei szef komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała (PiS) dodał, że wniosek ws. Parafianowicza trafi do Prokuratury Okręgowej w Warszawie jeszcze w poniedziałek.

Dopytywany o wzywanie tego urzędnika przed komisję ds. VAT powiedział, że będzie o to wnioskował na najbliższym jej posiedzeniu.

Pragmatyka i terminy doręczeń wskazują, że będzie to (przesłuchanie przez komisję) możliwe jeszcze w tym roku - powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl