"/>

"Ławki niepodległości" na 100-lecie odzyskania niepodległości

/ _Alicja_

  

Jest nowy projekt Ministerstwa Obrony Narodowej. Multimedialne "Ławki Niepodległości" - odtwarzające fragmenty Marsza I Brygady i depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie państwa polskiego - staną w całej Polsce.

Jak zapowiedział dzisiaj minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w całej Polsce ma stanąć ponad sto multimedialnych pomnikowych ławek, które będą również nośnikami treści nawiązujących do lokalnej historii związanej z odzyskaniem niepodległości.

Program ma charakter nowoczesny, multimedialny; zakłada powstanie jeszcze w tym roku ponad stu ławek

– powiedział dzisiaj w Warszawie. Dodał, że ławki mają być dostosowane do miejsca i zawierać treści o charakterze regionalnym.

W Gdańsku będziemy mogli usłyszeć o armii Hallera, w Poznaniu o powstaniu wielkopolskim, a na Śląsku o powstaniach śląskich

– wyjaśnił minister.

Pomnikowe ławki mają być zaopatrzone w fotokody QR umożliwiające ściągnięcie materiałów historycznych, ładowarki urządzeń mobilnych i hot-spot sieci bezprzewodowej.

Jesteśmy przekonani, że taka formuła, bardzo miła, bardzo przyjemna, a jednocześnie niosąca bardzo ważny przekaz dla naszej tożsamości narodowej, państwowej, zostanie bardzo przychylnie przyjęta przez opinię publiczną

– powiedział Błaszczak.

Poprzednio w MON był program dotyczący kolumn niepodległości. Nie byliśmy zadowoleni z projektów, które napłynęły, a więc postanowiliśmy, żeby setną rocznicę odzyskania niepodległości uczcić w tej właśnie formie

– dodał.

Minister powiedział, że resort zakłada włączenie się samorządów. Każde przedsięwzięcie będzie dofinansowywane w 80 proc. z budżetu centralnego, resztę kosztów mają pokryć samorządy.

Samorządy będą mogły oczywiście wykorzystać ten program do przedstawiania treści jeszcze bardziej lokalnych

- zaznaczył szef MON.

Na każdej ławce ma zostać umieszczona inskrypcja o treści: „Ławka niepodległości, pamięci wybitnych patriotów, dowódców i mężów stanu oraz czynu zbrojnego żołnierza polskiego, w stulecie odzyskania niepodległości”. Będzie odtwarzać fragment depeszy, w której naczelny wódz armii polskiej Józef Piłsudski notyfikuje 16 listopada "rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie państwa polskiego, niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski".

Każda ławka ma zawierać także podane w multimedialnej formie informacje na temat lokalnych wydarzeń ważnych historycznie wydarzeń dla danego regionu. MON założyło, że ławki będą pogrupowane w szlaki tematyczne.

Szlak legionowy obejmie tereny walk Legionów, będzie nawiązywał do wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej spod Krakowskich Oleandrów oraz bitew stoczonych m. in. pod Łowczówkiem, Laskami i Anielinem. Szlak powstania wielkopolskiego ma upamiętniać wyzwolenie Poznania, Wągrowca, Chodzieży, Żnina, Kcyni i Nakła oraz podkreślić rolę Ignacego Jana Paderewskiego.

Szlak hallerowski będzie nawiązywać do przyjazdu z Francji Błękitnej Armii; powrotu Kujaw i Pomorza Gdańskiego do Polski oraz zaślubin Polski z morzem. Szlak powstań śląskich będzie nawiązywać do walk Polaków na Górnym Śląsku, a szlak biało-czerwonej szachownicy ma upamiętnić walkę lotników w wojnie 1920 r., którzy wykonali 4370 lotów bojowych m. in. z lotnisk w Dęblinie, Radomiu i Warszawie. Szlak wojny 1920 roku i Bitwy Warszawskiej upamiętni takie miejsca bitew jak Radzymin, Ossów, Sarnowa Góra, Borkowo i Komarów.

Kolejny szlak – "Polskie drogi do niepodległości" zaplanowano w województwach zachodnich i północnych – ma on być syntezą materiałów z pozostałych szlaków.

Konkurs jest skierowany do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Na propozycje resort czeka do 22 maja. Autor zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę główna 30 tys. zł, MON przewiduje też dwa wyróżnienia po 8,5 tys. zł.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Powstrzymanie się od seksu rekomendowane jako sposób na upały

Santa Marta / Makalu

  

Ze śmiechem, ale i z niedowierzaniem przyjęto "dobrą radę" przedstawiciela władz kolumbijskiego miasta Santa Marta, Julio Salasa, który całkiem serio zarekomendował mieszkańcom powstrzymanie się od seksu jako sposób na radzenie sobie z falą upałów.

Unikanie seksu w upalne dni znalazło się na oficjalnej liście zalecanych zachowań, takich jak nawadnianie organizmu czy noszenie luźnych, przewiewnych ubrań.

Santa Marta nad Morzem Karaibskim jest najstarszym kolumbijskim miastem, przyciągającym rzesze turystów. Temperatura przekracza tam ostatnio w dzień 40 stopni Celsjusza. Salas, odpowiadający we władzach miejskich za służbę zdrowia, podkreślił, że do szpitali zgłasza się bardzo dużo ludzi z objawami udaru cieplnego.

Agencja Associated Press pisze w tym kontekście, powołując się na Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne, że seks jest uważany za umiarkowaną formę aktywności fizycznej, obciążającą serce tak, jak pokonanie dwóch pięter po schodach.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl