Skąd Jakub R. weźmie 2 mln zł na kaucję? Poseł Mosiński radzi dobrze przyjrzeć się tym pieniądzom

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Przedłużono dziś areszt jednej z grubych ryb warszawskiej reprywatyzacji - Jakubowi R., byłemu wicedyrektorowi Biura Gospodarowania Nieruchomościami stołecznego ratusza. Może wyjść zza krat aresztu śledczego we Wrocławiu, jeśli wpłaci 2 mln zł. – Jeśli kaucja wpłynie, należy przyjrzeć się temu, skąd pochodziły owe pieniądze – powiedział w rozmowie z niezalezna.pl poseł PiS Jan Mosiński, członek komisji weryfikacyjnej do spraw warszawskiej reprywatyzacji.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu przedłużył areszt Jakubowi R. na kolejne trzy miesiące. R. to jeden z głównych podejrzanych w śledztwie dot. warszawskich reprywatyzacji. Będzie mógł opuścić areszt. Warunek jest jeden, wpłacenie kaucji w wysokości 2 mln zł.

Zapytaliśmy członka komisji weryfikacyjnej o rzecz, która frapuje niejednego z Polaków. Skąd zwykły urzędnik weźmie 2 mln zł, by wpłacić je jako kaucję?

Jest to pytanie zasadne i trudno na nie odpowiedzieć. Jakubowi R. postawiono szereg zarzutów jeśli chodzi o reprywatyzację warszawską. W wyniku tych działań jakieś środki pozyskał, być może ma mówiąc kolokwialnie „odłożone na czarną godzinę”

– przyznał w rozmowie z niezalezna.pl Jan Mosiński.

Również Sebastian Kaleta zastanawia się, skąd urzędnik weźmie takie pieniądze.

Jeśli chodzi o pokrycie kaucji z pensji urzędnika, to nie jest to możliwe. Jeżeli wpłaci tę kaucję, to istnieje prawdopodobieństwo, domniemanie – bo dowodu na to nie ma, jest to delikatna materia - że to będą pieniądze zarobione na nieuczciwych transakcjach w Warszawie

– powiedział nam Mosiński.

Jak przyznał poseł PiS, można przyjąć, że wysokość kaucji jest w jakimś minimalnym stopniu symbolem wielkości przekrętu, jaki miał miejsce w związku z reprywatyzacją.

Podkreślam, że jako urzędnik nie mógł raczej zarobić, czy zaoszczędzić takich pieniędzy. Jest przypuszczenie, że to jest jakiś procent tego, co zarobił na nieuczciwej reprywatyzacji

– zauważył Jan Mosiński.

Nasz rozmówca dodał, że dziwi go decyzja sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, lecz nie chciał jej komentować.

Jeśli kaucja wpłynie, należy przyjrzeć się temu, skąd pochodziły owe pieniądze. Wówczas należałoby sprawdzić, kto pożyczył Jakubowi R. te środki, skąd on wziął te pieniądze

– dodał poseł PiS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szwecja wciąż bez premiera. Na horyzoncie przedterminowe wybory

Stefan Loefven / By EU2017EE Estonian Presidency - Stefan Löfven and Jüri Ratas, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72954655

  

Szwedzki parlament odrzucił dziś kandydaturę Stefana Loefvena na premiera. W Szwecji, gdzie nie udaje się sformować rządu od wyborów parlamentarnych z 9 września, oznacza to kolejny krok do rozpisania przedterminowych wyborów.

Kandydatura Loefvena, dotychczasowego premiera i kandydata na szefa nowego gabinetu, otrzymała 116 głosów Partii Robotniczej - Socjaldemokraci oraz Partii Ochrony Środowiska - Zieloni. Przeciwko było 200 posłów centroprawicowej opozycji oraz ugrupowania Szwedzcy Demokraci.

W listopadzie parlament nie zaakceptował kandydatury Ulfa Kristerssona na premiera.

"Wygląda na to, że zmierzamy w kierunku przedterminowych wyborów. Przygotowuję taką ewentualność"

- oświadczył po dzisiejszym głosowaniu przewodniczący parlamentu Andreas Norlen, odpowiedzialny za negocjacje w sprawie utworzenia rządu.

Szwecję czekają dodatkowe wybory, jeżeli rządu nie uda się stworzyć jeszcze w wyniku dwóch kolejnych głosowań. Według sondaży niewiele zmieniają się jednak preferencje wyborców.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl