"Rozumiem Hitlera" i "jestem nazistą" - Cannes wybaczyło von Trierowi haniebne słowa

/ fot. YouTube

  

Po tym, jak w 2011 r. Lars von Trier, po pokazie "Melancholii" w Cannes, nieoczekiwanie podzielił się z publicznością swoimi nazistowskimi sympatiami, reżyser stał się na francuskim festiwalu persona non grata. Podczas tegorocznej edycji imprezy - po raz pierwszy od siedmiu lat - publiczność obejrzy film von Triera.

Jego najnowszy obraz opowiadający o seryjnym zabójcy pt. "The House That Jack Built" pokazany zostanie poza konkursem. Czy to oznacza, że organizatorzy festiwalu przebaczyli reżyserowi haniebny popis sprzed siedmiu lat? Najwyraźniej tak. Przypomnijmy jednak, co zaszło w 2011 r.: Lars von Trier po przedpremierowym pokazie "Melancholii" na canneńskim festiwalu, zaczął przekonywać publiczność do swoich pronazistowskich poglądów. Z ust reżysera padły wówczas takie sformułowania jak "rozumiem Hitlera" i "jestem nazistą". Twórca został wyproszony z imprezy - nie pomogły tłumaczenia i przeprosiny, a jego "banicja" trwała aż do dziś. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Embargo na selfie podczas festiwalu w Cannes

Oprócz nowego filmu von Triera, w Cannes zostanie pokazany - również poza konkursem - długo oczekiwany film Terry'ego Gilliama  "The Man Who Killed Don Quixote"  opowiadający o. legendarnym błędnym rycerzu. 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, deadline.com, Filmweb

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Polacy na Litwie wybrali

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

Michał Mackiewicz został w sobotę ponownie wybrany na przewodniczącego Związku Polaków na Litwie (ZPL), największej polskiej organizacji w tym kraju. Mackiewicz, który przewodniczy Związkowi od 2002 r.

Podczas odbywającego się w Wilnie 15. zjazdu ZPL kandydaturę 64-letniego Mackiewicza, posła na Sejm, poparło 342 delegatów. Nikt nie głosował przeciwko, ośmiu wstrzymało się od głosu. Był jedynym kandydatem na stanowisko prezesa.

15. zjazd ZPL w przyjętych dokumentach wyraził m.in. wdzięczność dla „władz Rzeczypospolitej Polskiej za wszelkie wsparcie rodaków – rdzennych mieszkańców Republiki Litewskiej”. Delegaci wyrazili też prośbę „o nieustanne skłanianie partnerów litewskich do respektowania przyjętych (przez Litwę – PAP) zobowiązań międzynarodowych w zakresie prawa mniejszości narodowych”.

Zjazd uznał, że podstawowym priorytetem działalności ZPL na następną trzyletnią kadencję będzie „ugruntowanie i pogłębianie tożsamości narodowej Polaków na Litwie”. Głównym celem jest utrzymanie oświaty polskiej na Litwie, pielęgnowanie języka i kultury polskiej. ZPL nadal będzie zabiegał o prawo publicznego używania języka polskiego w miejscowościach w większości zamieszkanych przez Polaków, domagał się zakończenia zwrotu ziemi na Wileńszczyźnie i znowelizowania ordynacji wyborczej, na mocy której zostałby zniesiony obowiązkowy 5-procentowy próg wyborczy dla partii mniejszości narodowych.

Zjazd ZPL przyjął też rezolucję o strategicznym partnerstwie z polską partią polityczną Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin, w której zaznacza się, że programy obu organizacji są „niemal w całości zbliżone”.

Związek Polaków na Litwie jest najliczniejszą organizacją polską na Litwie, liczącą około 10 tys. członków.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl