W Brukseli ostro się kłócą! Parlament Europejski otwarcie oskarżył Junckera o „zamach stanu”

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Parlament Europejski potępił dziś kontrowersyjny tryb wyboru Martina Selmayra na stanowisko sekretarza generalnego KE i zwrócił się do Komisji Europejskiej o ponowną ocenę procedury mianowania go na to stanowisko. Eurourzędnik, który zrobił błyskotliwą karierę w krótkim czasie, jest bliskim współpracownikiem przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera.

W przyjętej rezolucji posłowie uznali, że wybór Selmayra „może być postrzegany jako akcja zbliżona do zamachu”, która prawdopodobnie przekroczyła granice prawa.

Europosłowie proszą KE o ponowną ocenę procedury, aby umożliwić innym kandydatom ubieganie się o stanowisko, oraz chcą, żeby w przyszłości podobne wybory na stanowiska urzędnicze były prowadzone w otwarty i przejrzysty sposób. Chcą również, aby Komisja przyznała, że procedura ta podważyła jej reputację.

Selmayr, który kilka tygodni temu był jeszcze szefem gabinetu przewodniczącego Komisji Jean-Claude'a Junckera, został wybrany początkowo na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego, a następnie jeszcze tego samego dnia na stanowisko sekretarza generalnego Komisji.

CZYTAJ DALEJ: Najbliższy współpracownik Junckera w opałach. Eurodeputowani mówią wprost o „zamachu stanu” i szykują ostrą rezolucję

Jak podkreślają europosłowie, wybór najwyższego rangą urzędnika Komisji został dokonany w taki sposób, aby żaden inny kandydat nie mógł startować w konkursie.

Europosłowie wezwali w rezolucji Komisję Europejską do rewizji procedury wyznaczania wyższych urzędników unijnych do końca 2018 roku. Ponadto widzą potrzebę uaktualnienia przez Komisję regulacji dotyczącej sekretarza generalnego KE, tak aby zagwarantować, że to stanowisko sprawuje osoba „neutralna”.

Sekretarz generalny Komisji Europejskiej, choć może nie rzuca się w oczy, zajmuje jedno z najpotężniejszych stanowisk w Brukseli. Stoi on na urzędniczym szczycie instytucji zatrudniającej ponad 30 tys. osób i odpowiadającej za przygotowanie wszystkich unijnych propozycji aktów prawnych.

Sprawa awansu Selmayra nie cichnie w Brukseli od tygodni. Nazywany jest on szarą eminencją KE. Na marcowym szczycie UE kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron bronili jego wyboru, wskazując jednocześnie, że sprawą jego nominacji zajmuje się Parlament Europejski.

CZYTAJ WIĘCEJ: W Brukseli takie numery? Ujawniono, jak się zostaje dyrektorem z pokaźną pensją

PE wskazuje na niezwykle szybką karierę tego niemieckiego urzędnika, który trafił na podstawowe stanowisko administracyjne w Komisji (AD6) w 2004 roku i awansował o 9 stopni (do AD15) w nieco ponad 13 lat. Zapewniło mu to pensję sięgającą około 17 tys. euro brutto miesięczne. Standardowo na awans o jeden stopień AD czeka się w Komisji 3 lata, choć później, już powyżej AD9, na przeskoczenie jednego szczebla trzeba czekać 4-5 lat.

Selmayr jest bliskim współpracownikiem Junckera. Jego wybór wywołał wiele kontrowersji w Brukseli. Wątpliwości wzbudził m.in. brak informacji na temat procedury i przebiegu wyboru. Przez kilkanaście dni po decyzji dziennikarze na konferencjach prasowych Komisji w Brukseli bezskutecznie próbowali uzyskać szczegółowe informacje, w jaki sposób został on sekretarzem generalnym KE. Jednak Komisja zasłaniała się m.in. ochroną danych osoby, która wycofała się z konkursu na to stanowisko i praktycznie Selmayr był jedynym na nie kandydatem. Jednocześnie KE zapewniała, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Radomskie kamienice wypięknieją

/ Rafał Terkner; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

  

Radom otrzymał 2,8 mln zł z funduszy unijnych na remont dwóch kamienic w Rynku - to kolejny krok w rewitalizacji zabytkowego obszaru Miasta Kazimierzowskiego. Podpisano umowę dotyczącą przekazania pieniędzy na ten cel.

Dokument podpisali członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski i prezes radomskiej spółki Rewitalizacja Włodzimierz Konecki.

W ramach projektu zespół kamienic Rynek 12 i Wałowa 22 zostanie gruntownie wyremontowany. W planach są prace związane m.in. ze wzmocnieniem fundamentów i ścian, wymianą stropów, drzwi i okien, odtworzeniem gzymsów, detali architektonicznych i balustrad balkonów. Planowana jest też wymiana instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjna.

Rynek 12:
Wałowa 22:

"Unijne dofinansowanie, w wysokości 2,8 mln zł, pokryje 75 procent kosztów inwestycji" - poinformował Konecki.

Jak podkreślił prezydent Radomia Radosław Witkowski, remont następnych kamienic w obrębie radomskiego Rynku to kolejny element prowadzonej od kilku lat przez miasto rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego.

Trwa także rewitalizacja XIX-wiecznego zespołu kamienic Deskurów oraz miejskiego ratusza.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl