W Brukseli ostro się kłócą! Parlament Europejski otwarcie oskarżył Junckera o „zamach stanu”

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Parlament Europejski potępił dziś kontrowersyjny tryb wyboru Martina Selmayra na stanowisko sekretarza generalnego KE i zwrócił się do Komisji Europejskiej o ponowną ocenę procedury mianowania go na to stanowisko. Eurourzędnik, który zrobił błyskotliwą karierę w krótkim czasie, jest bliskim współpracownikiem przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera.

W przyjętej rezolucji posłowie uznali, że wybór Selmayra „może być postrzegany jako akcja zbliżona do zamachu”, która prawdopodobnie przekroczyła granice prawa.

Europosłowie proszą KE o ponowną ocenę procedury, aby umożliwić innym kandydatom ubieganie się o stanowisko, oraz chcą, żeby w przyszłości podobne wybory na stanowiska urzędnicze były prowadzone w otwarty i przejrzysty sposób. Chcą również, aby Komisja przyznała, że procedura ta podważyła jej reputację.

Selmayr, który kilka tygodni temu był jeszcze szefem gabinetu przewodniczącego Komisji Jean-Claude'a Junckera, został wybrany początkowo na stanowisko zastępcy sekretarza generalnego, a następnie jeszcze tego samego dnia na stanowisko sekretarza generalnego Komisji.

CZYTAJ DALEJ: Najbliższy współpracownik Junckera w opałach. Eurodeputowani mówią wprost o „zamachu stanu” i szykują ostrą rezolucję

Jak podkreślają europosłowie, wybór najwyższego rangą urzędnika Komisji został dokonany w taki sposób, aby żaden inny kandydat nie mógł startować w konkursie.

Europosłowie wezwali w rezolucji Komisję Europejską do rewizji procedury wyznaczania wyższych urzędników unijnych do końca 2018 roku. Ponadto widzą potrzebę uaktualnienia przez Komisję regulacji dotyczącej sekretarza generalnego KE, tak aby zagwarantować, że to stanowisko sprawuje osoba „neutralna”.

Sekretarz generalny Komisji Europejskiej, choć może nie rzuca się w oczy, zajmuje jedno z najpotężniejszych stanowisk w Brukseli. Stoi on na urzędniczym szczycie instytucji zatrudniającej ponad 30 tys. osób i odpowiadającej za przygotowanie wszystkich unijnych propozycji aktów prawnych.

Sprawa awansu Selmayra nie cichnie w Brukseli od tygodni. Nazywany jest on szarą eminencją KE. Na marcowym szczycie UE kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron bronili jego wyboru, wskazując jednocześnie, że sprawą jego nominacji zajmuje się Parlament Europejski.

CZYTAJ WIĘCEJ: W Brukseli takie numery? Ujawniono, jak się zostaje dyrektorem z pokaźną pensją

PE wskazuje na niezwykle szybką karierę tego niemieckiego urzędnika, który trafił na podstawowe stanowisko administracyjne w Komisji (AD6) w 2004 roku i awansował o 9 stopni (do AD15) w nieco ponad 13 lat. Zapewniło mu to pensję sięgającą około 17 tys. euro brutto miesięczne. Standardowo na awans o jeden stopień AD czeka się w Komisji 3 lata, choć później, już powyżej AD9, na przeskoczenie jednego szczebla trzeba czekać 4-5 lat.

Selmayr jest bliskim współpracownikiem Junckera. Jego wybór wywołał wiele kontrowersji w Brukseli. Wątpliwości wzbudził m.in. brak informacji na temat procedury i przebiegu wyboru. Przez kilkanaście dni po decyzji dziennikarze na konferencjach prasowych Komisji w Brukseli bezskutecznie próbowali uzyskać szczegółowe informacje, w jaki sposób został on sekretarzem generalnym KE. Jednak Komisja zasłaniała się m.in. ochroną danych osoby, która wycofała się z konkursu na to stanowisko i praktycznie Selmayr był jedynym na nie kandydatem. Jednocześnie KE zapewniała, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

 

Źródło: PAP, niezalena.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Żaryn obnaża intencje „totalnych”: „Ich nie obchodzą niepełnosprawni”. O co naprawdę im chodzi?

/ Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Senator Jan Żaryn w rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie Telewizji Republika dosadnie mówił o intencjach posłów opozycji, którzy w ostatnich dniach tak chętnie lansują się u boku protestujących w Sejmie. Według prof. Żaryna opozycji jednak wcale nie obchodzą niepełnosprawni. Ich cel jest zupełnie inny: „z tyłu głowy mają bieżączkę polityczną - jak zrobić, żeby PiS nie rządził”.

Pytany o spotkanie protestujących z Lechem Wałęsą, senator Żaryn stwierdza, że całe spotkanie miało charakter czysto polityczny.

- Widziałem fragment tego spotkania i było to widowisko bardzo żenujące ze strony byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy, który spotkał się de facto z dziennikarzami z mikrofonami,a nie z tymi osobami niepełnosprawnymi, które siedziały obok niego i on monologi prowadził zupełnie nie adekwatne do środowiska z którym miał się spotkać. Takie czysto polityczne wykorzystywanie nieszczęścia ludzkiego, rodzinnego jest to nie tylko żenujące, ale i nie godne kogoś, kto był jednak naszym prezydentem. On z nimi nie rozmawiał. On rozmawiał z mikrofonami i wyraźnie widać było, że się z mikrofonem spotkał a nie z ochotą, żeby wesprzeć tych ludzi w realnym problemie. Wszyscy wiemy, jak dla rodziców jest to olbrzymie wyzwanie. Jakie wielkie pokłady miłości są w tych relacjach między rodzicami a dziećmi, dla nas niewyobrażalne, dla tych którzy maja zdrowe dzieci. Jak wielka jest troska o to, żeby zapewnić im po prędzej czy później śmierci rodziców godne dalej życie, gdy zabraknie tej opieki podstawowej. To są wszystko olbrzymie realne problemy. Jeżeli ktoś rozmawia z tymi ludźmi w sejmie w perspektywie bieżączki politycznej tylko i wyłącznie jak dowalić ekipie rządzącej, to po prostu jest nie godne realnego problemu! – mówił prof. Żaryn.


Jednocześnie senator PiS zwrócił uwagę na kwestię, która w dyskursie medialnym zdaje się nie być w ogóle poruszana.

- Nie dziwię się, ze w Sejmie te panie-matki protestują, bo one protestują o rzeczywiście godne życie swoich dzieci w momencie kiedy ich zabraknie. To jest ta moim zdaniem perspektywa, którą trzeba widzieć. Kiedy ich opiekunów zabraknie, to osoby dorosłe niepełnosprawne są skazane de facto na środowisko społeczne, czyli na nas jako wspólnotę narodową, która albo się zajmie tym problemem niepełnosprawności ludzi dorosłych. I to jest poważny problem! PiS, tak się składa, jako ekipa rządząca jako pierwsza ekipa spojrzała na ten problem – mówił prof. Żaryn.

Według prof. Żaryna problem niepełnosprawnych, „totalna opozycja” wykorzystuje polityczne realizując własne cele.

- Dzisiaj to nastawienie jest mieszanką poglądów politycznych i realnego poglądu, który należy rozwiązać. Niektóre matki chciały wyjść z sejmu jednak zostały nakłonione przez polityków opozycja, aby zostać. Dzisiaj widać jak jest to manipulowane. Chce odejść od tych wszystkich manipulacji, tylko na moment zbliżyć się do realne problemu, który jest nie tylko istotny w wymiarze personalistycznym, czyli dla tych opiekunów, rodziców, ale także w wymiarze naszym wspólnotowym - społecznym. [...] W mojej rodzinie też mam osoby niepełnosprawne i one zasługują na najwyższy szacunek! Apeluję do wszystkich stron, jakiegokolwiek wymiaru politycznego, żeby naprawdę zdali sobie sprawę, że nie wolno grać tymi ludźmi w żadną, obrzydliwa grę polityczną. To jest tak nie znośne etycznie i moralnie. Jeżeli widzę, że przychodzi facet, który uważa się za Polaka i byłego prezydenta Polski i opowiada dyrdymały..i widzimy, że go nie obchodzą ci niepełnosprawni, tylko jak zrobić, żeby nie było rządu PiS. Jak przychodzą z opozycji posłowie, senatorowie i rozmawiają z tymi rodzicami i znowu nie widać, żeby chcieli rozwiązać problem, tylko z tyłu głowy mają bieżączkę polityczną- jak zrobić, żeby PiS nie rządził, to na prawdę nie jest problem niepełnosprawnych, czy PiS rządzi czy nie. To jest dużo poważniejszy problem, który powinien stanąć na wokandzie i stoi na wokandzie bez polityki – zwrócił się z apelem do polityków prof. Jan Żaryn.


cytaty za telewizjarepublika.pl

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl