Rosyjscy hakerzy w akcji. To nie przelewki!

/ na podstawie kurious i geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania stwierdziły, że wspierani przez rosyjskie władze hakerzy zainfekowali routery na całym świecie w ramach kampanii szpiegostwa cybernetycznego skierowanej przeciwko agencjom rządowym i operatorom infrastruktury krytycznej.

Podczas wspólnej telekonferencji koordynator Białego Domu ds. bezpieczeństwa Rob Joyce oraz szef brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) Ciaran Martin powiedzieli dziennikarzom, że planują opublikować wspólny raport, w którym będą się znajdować szczegóły techniczne ataków, aby organizacje na całym świecie mogły ustalić, czy zostały dotknięte cyberatakiem, oraz miały możliwość udaremnienia kolejnej próby ataku w przyszłości.

Zdaniem ekspertów zainfekowane routery w przyszłości mogłyby być wykorzystane przez hakerów do rozpoczęcia działań cyberofensywnych.

- Mogłyby być wstępnie przygotowane do wykorzystania w czasach napięcia (w stosunkach międzynarodowych) [...] Możemy potwierdzić, że wszystkie ataki wymienione w tym raporcie bezpośrednio dotknęły Wielką Brytanię

- powiedział Martin, dodając, że „miliony urządzeń” zostały wybrane jako cel ataku w czasie trwania kampanii szpiegowskiej.

Według ekspertów rosyjskie ataki dotknęły wiele organizacji, w tym dostawców usług internetowych, firmy z sektora prywatnego oraz operatorów infrastruktury krytycznej.

- Kiedy zauważymy złośliwą cyberaktywność, czy to z Kremla, czy ze strony innych złośliwych aktorów państwowych, zamierzamy odpowiedzieć na te ataki

powiedział Joyce.

Szef NCSC powiedział także, że brytyjskie władze śledziły szkodliwą działalność od około roku, ale sposób działania i techniki, jakie kryły się za tym atakiem, były pod dłuższą obserwacją ze strony śledczych.

W lutym br. USA i Wielka Brytania oskarżyły Rosję o przygotowanie ubiegłorocznego cyberataku NotPetya, który doprowadził m.in. do sparaliżowania infrastruktury krytycznej na Ukrainie oraz wymazania danych z setek komputerów używanych w firmach energetycznych, bankach na całym świecie.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sądowy paraliż w Sulęcinie i Międzyrzeczu!

/ silu / 

  

Z powodu nieobecności pracowników administracyjnych przebywających na zwolnieniach lekarskich bądź urlopach w sądach rejonowych w Sulęcinie i Międzyrzeczu odwołano w czwartek wszystkie wokandy. Pozostałe sądy w okręgu gorzowskim pracują – poinformowała rzecznik Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim Lidia Wieliczuk.

"Sytuacja związana z absencją pracowników administracyjnych jest dynamiczna. W poniedziałek z 338 osób na tych etatach w całym okręgu, do pracy nie przyszły 62, wczoraj na zwolnieniach i urlopach były 72 osoby, a w dzisiaj pracy nie ma blisko stu osób"

– powiedziała rzecznik.

W Sądzie Okręgowym w Gorzowie w pracy nie ma 27 osób. Dodała, że prezesi poszczególnych sądów próbują "łatać" luki, przesuwając pracowników administracyjnych na różne stanowiska, ale nie wszędzie jest to możliwe.

"W Sulęcinie sąd jest nieczynny od poniedziałku, gdyż od tego czasu w pracy nie ma żadnego z pracowników administracyjnych. W Międzyrzeczu wokandy nie odbywają się od środy"

– powiedziała sędzia Wieliczuk.

Pozostałe sądy rejonowe okręgu, tj. w Słubicach, Strzelcach Krajeńskich i Gorzowie, jeszcze sobie radzą i nie ma tam konieczności odwoływania rozpraw. W czwartek w południe pracownicy administracyjny domagali się podwyżek podczas krótkiej pikiety, którą zorganizowali przed Sądem Rejonowym w Gorzowie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl