Chrzcielnicę Piłsudskiego usunięto z kościoła na Litwie ZDJĘCIA

/ Marian Paluszkiewicz Gazeta Polska

Z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, usunięto pamiątkową chrzcielnicę i tablicę z 1927 roku informującą o chrzcie marszałka. Chrzcielnicę i tablicę przeniesiono do kościelnego przedsionka.

Pamiątkowa tablica, która przetrwała okres władzy sowieckiej, w ubiegłą sobotę została przeniesiona do kościelnego przedsionka. Parafianie, którzy zebrali się tradycyjnie w niedzielę na Mszy świętej, byli nieprzyjemnie zaskoczeni zmianami. Postanowiono zwrócić się do Kurii Archidiecezji Wileńskiej z prośbą o wskazanie powodów, dla których historyczne pamiątki po Marszałku zostały przeniesione do kościelnego przedsionka

 – opowiada mieszkanka Powiewiórki, Apolonia Pietuchowa w rozmowie z „Kurierem Wileńskim”.

Wspomina, że podczas sobotnich „porządków” wiele ozdób, w tym obrazy oraz wyeksponowane od lat nad ołtarzem szaty kościelne, przeniesiono do pobliskiej dzwonnicy.

 Proboszcz [Deimantas Braziulis] niczego nie tłumaczył. Powiedział tylko, że w kościele za dużo jest ozdób. Podkreślił, że Marszałek nie jest żadnym świętym i niekoniecznie pamiątki po nim mają być przechowywane wewnątrz kościoła

– ubolewa kościelna.

W poniedziałek nie udało się skontaktować z ks. Braziulisem ani wikariuszem ks. Danielem Narkunem z Podbrodzia.

Powiewiórka jest miejscowością położoną osiem kilometrów od rodzinnego majątku Piłsudskich – Zułowa. Drewniany kościół pw. św. Kazimierza został zbudowany w połowie XVIII w., a następnie gruntownie przebudowany w połowie XIX w.

Kościół w Powiewiórce, który znajduje się na szlaku z Wilna do Zułowa, jest często odwiedzany przez turystów, głównie z Polski.
 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalena.pl, kurierwileńśki.lt,


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szczecin: fałszował banknoty

/ adam_gorka

  

Szczecińska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia ws. mężczyzny, który podrobił co najmniej 20 banknotów o nominale 100 zł. Domniemany fałszerz i trzej inni podejrzani w tej sprawie mieli wprowadzać lub usiłować wprowadzać do obiegu podrobione pieniądze.

Filip K. przy użyciu drukarki podrobił co najmniej 20 banknotów o nominale 100 zł - wynika z informacji przekazanych przez służby prasowe Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Później K. i trzej inni mężczyźni mieli wprowadzać do obiegu podrobione pieniądze.

3 i 4 kwietnia br. podejrzani mieli kilkukrotnie dokonywać drobnych zakupów, płacąc podrobionymi banknotami. Filip K. i Tomasz N. zostali zatrzymani przez policjantów na gorącym uczynku na jednej ze stacji paliw, gdzie usiłowali po raz kolejny zapłacić fałszywym banknotem. Pozostali mężczyźni, którzy mieli brać udział w procederze, zostali krótko po tym zatrzymani.

Wszyscy mężczyźni zaangażowani w podrabianie i wprowadzanie do obiegu pieniędzy byli w przeszłości wielokrotnie karani.

Podczas przesłuchania przed prokuratorem podejrzani przyznali się do stawianych im zarzutów.

Filipowi K. za podrobienie banknotów grozi od 5 lat do nawet 25 lat więzienia. Za pozostałe przestępstwa, które prokuratura zarzuca zatrzymanym grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl