Pierwszy film animowany dla dzieci... o Holokauście

/ mat. pras.

  

Premiera pierwszego w Europie włoskiego filmu animowanego na temat Holokaustu odbyła się w Turynie. Film "Gwiazda Andry i Tati" opowiada prawdziwą historię włoskich sióstr, które jako dzieci przeżyły w obozie Auschwitz. Obie były na pokazie.

Pierwszy film o takiej tematyce dla dzieci wyprodukowała włoska telewizja RAI we współpracy z Ministerstwem Oświaty w Rzymie. Wyreżyserowała go Rosalba Vitellaro, która przedstawiła historię Alessandry (Andry) i Tatiany (Tati) Bucci, wywiezionych do obozu Auschwitz w marcu 1944 r. Były one wśród 50 ocalałych dzieci. Zostały potem odnalezione w sierocińcu przez swoich rodziców, którzy również ocaleli, co uważa się za wyjątkowo rzadki przypadek w latach Zagłady.

Kobiety, które zobaczyły na ekranie swoją historię w wersji animowanej, powiedziały po projekcji: "Takiego wzruszenia nie odczułyśmy nawet wtedy, kiedy wróciłyśmy na teren obozu". Po raz pierwszy pojechały na teren hitlerowskiego obozu w roku 2005.

Alessandra Bucci zapytała:

"Czemu opowiada się o nas po 70 latach? Czemu tyle czasu czekano, by opowiedzieć o dzieciach w Auschwitz?".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oszuści podatkowi staną przed sądem

/ kalhh

  

Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód aktem oskarżenia wobec sześciu osób zakończyła śledztwo dotyczące ich udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. dokonywaniem oszustw podatkowych. Grupa prowadziła fikcyjny obrót drogimi, używanymi samochodami.

Akt oskarżenia w tej sprawie został przesłany do Sądu Okręgowego w Kielcach.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz, grupa zajmowała dokonywaniem oszustw podatkowych i popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu. Sześciu osobom zarzucono popełnienie kilkudziesięciu przestępstw.

"W toku śledztwa zgromadzono obszerny materiał dowodowy liczący ponad sześćdziesiąt tomów, na który składają się przede wszystkim: dokumentacja finansowo-księgowa, akty notarialne, zeznania kilkudziesięciu świadków, opinie biegłych z zakresu techniki samochodowej, informatyki oraz broni i amunicji"

– opisywał Prokopowicz.

W postępowaniu przygotowawczym oprócz odzyskanego mienia o wartości ponad miliona zł, pochodzącego z przestępstw dokonywanych przez grupę, zapobieżono również wyłudzeniu zwrotu podatku VAT – na kwotę pół miliona zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad miliona złotych.

Zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w marcu i w lipcu. Grupa działała w województwie świętokrzyskim od 2016 r. Zajmowała się fikcyjnym obrotem drogimi, używanymi samochodami – dostawczymi i sportowymi – w celu wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT.

"W związku z tym fikcyjnym obrotem członkowie grupy wystawiali faktury VAT, nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Podejmowali oni także czynności związane z legalizacją pojazdów pochodzących z przestępstwa przywłaszczenia aut legalnie leasingowych. Z przestępczego procederu podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu. Mogli oni wyłudzić w ten sposób łącznie nawet milion złotych podatku VAT"

– informowała wcześniej Prokuratura Krajowa.

W marcu prokuratorskie zarzuty – udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz podrabiania faktur VAT – usłyszało pięcioro podejrzanych. W lipcu zatrzymano szóstego mężczyznę – ma on podwójne, polskie i bułgarskie obywatelstwo. Usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posłużenia się kilkukrotnie podrobionym dokumentem – dowodem tożsamości. Podejrzany jest on także o 11 przestępstw przywłaszczenia samochodów, motocykla i naczepy.

Pięciu oskarżonych pozostaje w areszcie. Część z zarzucanych oskarżonym w sprawie czynów to zbrodnie zagrożone karami pozbawienia wolności na co najmniej 3 lata. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl