Edukacyjny ogród botaniczny

/ noellagiftshop

  

Do połowy 2021 roku dzięki unijnej dotacji zrewitalizowany zostanie park miejski w Brwinowie (mazowieckie). Powstanie tam m.in. edukacyjny ogród botaniczny - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Inwestycja pochłonie 5,7 mln zł.

Za 5,7 mln zł (dotacja UE to 2,1 mln zł) zagospodarowana zostanie istniejąca część parku oraz przylegający do niej teren, gdzie ma powstać edukacyjny ogród botaniczny. Łączna powierzchnia terenów zieleni objętych pracami liczy sobie ponad 4,5 ha, a prawie pół hektara stanowić będzie dodatkowa przestrzeń biologicznie czynna uzyskana w wyniku realizacji projektów. W ramach inwestycji wykonane zostaną elementy małej architektury, oświetlenie oraz alejki.

Zagospodarowanie terenu stworzy możliwie bogate, wielopiętrowe i wielogatunkowe założenie zieleni oparte na gatunkach rodzimych, tworzących dogodne i atrakcyjne warunki dla ptaków, owadów i drobnych ssaków. Zaplanowano ustawienie budek lęgowych i karmników dla ptaków. Nasadzenia drzew i krzewów wokół terenu inwestycji mają na celu stworzenie enklawy ciszy ze względu na sąsiedztwo ruchliwych ulic i torów kolejowych. Projektowane obsadzenie ekranów oddzielających teren kolejowy od parku pnączami pozwoli na uzyskanie efektu zielonej ściany i dodatkową barierę oddzielającą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Znamy szczegóły budżetu Wrocławia. Najwięcej - na oświatę

/ pixabay.com/CC0/PhotoMIX-Company

  

Niemal 4,5 mld zł dochodu zakłada projekt przyszłorocznego budżetu Wrocławia. Deficyt ma wynieść 230 mln zł, a największe wydatki – 1,3 mld zł – zaplanowano na oświatę. Na inwestycje Wrocław chce w 2019 r. przeznaczyć 795 mln zł. - To jeden z lepszych budżetów inwestycyjnych w Polsce - powiedział skarbnik miasta Marcin Urban.

Budżet Wrocławia na przyszły rok ma być głosowany w czwartek, na najbliższej sesji Rady Miejskiej Wrocławia.

Dochody w przyszłorocznym budżecie wyniosą niemal 4,5 mld zł. „

- Budżet rośnie po stronie dochodów o 200 mln zł, to m.in. dzięki wzrostowi dochodów z podatku PIT i od nieruchomości

 - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej skarbnik miasta Marcin Urban. Skarbnik wskazał, że dochody z PIT we Wrocławiu w ostatnich latach istotnie wzrosły.

- W 2016 r. był to miliard złotych, a w 2018 to 1,4 mld zł

 - powiedział Urban

Wydatki to niemal 4,8 mld zł, co oznacza, że planowany na przyszły rok deficyt to 230 mln zł. Będzie on zbliżony do tego, jaki jest w tym roku.

W projekcie budżetu najwięcej wydatków – 1,3 mld zł zapisano na oświatę; na transport i łączność zostanie przeznaczonych ponad 930 mln zł, zaś na pomoc społeczną 745 mln zł. Na gospodarkę komunalną zapisano 438 mln zł, a na gospodarkę mieszkaniową 350 mln zł.

Na inwestycje Wrocław chce w 2019 r. przeznaczyć 795 mln zł.

- To jeden z lepszych budżetów inwestycyjnych w Polsce

 - powiedział skarbnik miasta Marcin Urban. Najwięcej pieniędzy – ponad 73 mln zł – magistrat przeznaczy na remonty dróg.

- Po korekcie w budżecie Wrocławia zapisano na inwestycje w tabor komunikacji miejskiej 63 mln zł. Dzięki temu MPK będzie mogło pozyskać ze środków unijnych i kredytów ok. 400 mln zł

 - powiedział Urban. Dodał, że pozwoli to na zakup 50 autobusów i rozpoczęcie przetargu na 39 nowych tramwajów.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił, że niezależnie od kwot zapisanych w budżecie na wymianę pieców i remonty torowisk, środki na te cele będą zwiększane w ciągu roku.

- Każdy dodatkowy wniosek o wymianę pieca zostanie uwzględniony. A torowiska remontować będziemy z taką intensywnością, na jaką pozwolą możliwości firm wybieranych w przetargach

- powiedział Sutryk.

Prezydent dodał, że w projekcie budżetu znalazły się zarówno poprawki prezydenta, wspierających go klubów koalicyjnych oraz radnych Prawa i Sprawiedliwości.

- Uwzględniliśmy poprawki, które złożone zostały z myślą o mieszkańcach Wrocławia bez względu na szyldy i przynależności partyjne. Dla mnie to coś normalnego i jestem gotowy do dyskusji z każdym, kto na miasto patrzy przez pryzmat potrzeb mieszkańców, a nie legitymacji partyjnej

 - podkreślił Sutryk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl