Przemysł chemiczny sięga po nowe technologie

/ elmodis.com, mat. pras.

Przemysł chemiczny to jedna z największych branż na świecie, która odgrywa istotną rolę w dostarczaniu usług i produktów do niemal wszystkich gałęzi gospodarki. Jakie trendy szczególnie wpływają na sektor chemiczny? Okazuje się, że także i w tym sektorze coraz większą rolę odgrywają nowe technologie.

Jak wynika z raportu „Przemysł chemiczny w Polsce – pozycja, wyzwania, perspektywy” sektor chemiczny jest drugim pod względem wartości produkcji i trzecim pod kątem zatrudnienia elementem polskiego przemysłu. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 roku jego wartość wyniosła około 206 mln zł, czyli niemal 17 proc. rocznej, polskiej produkcji przemysłowej. W porównaniu z największymi światowymi gospodarkami przemysł chemiczny rozwija się bardzo prężnie. Wzrost, który odnotowano w latach 2014-15 był wyższy niż w USA, Niemczech czy Francji.
 
Światowe trendy społeczno-demograficzne wskazują na potrzebę większego otworzenia się przemysłu chemicznego na potrzeby klientów. Dużym wyzwaniem jest poznanie potrzeb coraz bardziej świadomego klienta końcowego poprzez proponowanie mu nie tylko gotowych produktów, ale dostarczanie rozwiązań określonych problemów jak ograniczenie emisji CO2 w produkcji czy wykorzystywanie materiałów biodegradowalnych. Z badań Grupy On Board wynika, że Polacy coraz większą wagę przykładają do składu nabywanych produktów – etykietom przygląda się już ponad połowa Polaków.
 
Postępująca robotyzacja
Na całym świecie wzrasta sprzedaż robotów przemysłowych – tylko w 2015 roku sprzedano 257 748 sztuk, dzięki czemu wzrost sprzedaży był o 15 proc. wyższy od wyniku z poprzedniego roku. Wśród branż najchętniej inwestujących w  roboty wyróżnia się przemysł chemiczny, a także metalowy i elektroniczny. Według raportu „Roboty przemysłowe 2015” sprzedaż robotów w Polsce jest niska w porównaniu do krajów europejskich, jednak wyraźnie przyspieszyła od 2014 roku. Obecnie robotyzacja cieszy się największym zainteresowaniem w Azji, natomiast w Europie w 2015 roku sprzedaż robotów była największa w Niemczech oraz we Włoszech. Analiza Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wykazała, że polskie firmy, które wdrożyły roboty przemysłowe w większości przypadków zauważyły intensyfikację produkcji. Ponad 83 proc. zwiększyło skalę produkcji, a 67 proc. odnotowało spadek kosztów produkcji.
 
Drukowanie przestrzenne
Według szacunków firmy Deloitte w 2015 roku na świecie sprzedano 220 tys. drukarek 3D o łącznej wartości 1,6 mld dolarów. Obecnie coraz więcej firm odkrywa nowe sposoby zastosowania technologii 3D, a sprzedaż drukarek 3D rośnie w ogromnym tempie. Jak wynika z badań Deloitte wśród branż wykorzystujących druk 3D 18,5% to podmioty przemysłowe, można również zauważyć wzrosty w branży medycznej i chemicznej (13,7%). Przychody ze sprzedaży drukarek 3D mają globalnie rosnąć w tempie średniorocznym 33% w latach 2016-2021, a sprzedaż przemysłowych drukarek wyniesie ponad 80% przychodów. Eksperci przewidują, że zapotrzebowanie na wydruk 3D będzie wzrastać szczególnie w branży medycznej i chemicznej.
 
Automatyka przemysłowa
Trudno wyobrazić sobie nowoczesne zakłady branży chemicznej bez automatyki przemysłowej. Zautomatyzowane procesy umożliwiają efektywny i bezpieczny proces produkcji, co ma szczególne znaczenie ze względu na specyfikę pracy z materiałami wybuchowymi. Do systemów, które posiadają szczególne znaczenie w automatyzacji przemysłu chemicznego należą m.in. roboty, linie pakujące, jak również silniki, napędy i różnego rodzaju czujniki. Zakłady chemiczne w Polsce dążące do zmniejszenia liczby i czasu trwania postojów przemysłowych coraz częściej stosują systemy automatyzacji w magazynowaniu, ważeniu czy pakowaniu.
 
Inteligentne aplikacje
Zgodnie z przewidywaniami Instytutu Badawczego Gartnera, w najbliższej przyszłości możemy spodziewać się rozwoju sztucznej inteligencji w przemyśle chemicznym. Aplikacje wykorzystujące SI poprzez automatyzację procesów zachodzących w fabrykach mogą poprawiać wydajność maszyn przemysłowych, w efekcie przyczyniając się do sukcesu firmy. Jednym z systemów mających wpływ na wzrost efektywności energetycznej jest Elmodis – Maszyny przemysłowe często działają w trudnych lub suboptymalnych warunkach, które nie tylko negatywnie wpływają na ich trwałość, ale również zwiększają zużycie energii i koszty utrzymania. Elmodis łączy się bezpośrednio z silnikiem elektrycznym maszyny, wykrywa nieprawidłowości w działaniu maszyn i dzięki dostarczanym danym pomaga w optymalizacji ich pracy – mówi Artur Hanc, założyciel i prezes Elmodis.
 
Poziom wprowadzania innowacji przez polskich przedsiębiorców z sektora chemicznego wzrasta. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w latach 2014-16 65 proc. firm z branży chemicznej wdrożyło w swoich zakładach nowatorskie procesy, a poziom wydatków na innowacyjne rozwiązania wyniósł około 2,2 mld zł.

Źródło: niezalezna.pl, elmodis.com, media.365agencja.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wysoka podwyżka renty socjalnej. „Takiego skoku nie było od dawna”

Beata Szydło (z prawej) i Elżbieta Rafalska / Fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości renty minimalnej - poinformowała dziś wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło. Zgodnie z projektem świadczenie wzrośnie do kwoty 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 września 2018 r. z mocą od dnia 1 czerwca 2018 r.

Rada Ministrów przyjęła na wniosek minister @E_Rafalska projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości renty minimalnej

- napisała na Twitterze Beata Szydło.

Projekt nowelizacji przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z art. 4 ustawy o rencie socjalnej, przysługuje ona osobie pełnoletniej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem osiemnastego roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Podniesienia od czerwca br. renty socjalnej do poziomu równego najniższej emeryturze, rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, czyli do 1029,80 zł - jest jednym z zapisów Porozumienia w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych zawartego we wtorek przez rząd i przedstawicieli części środowiska osób niepełnosprawnych.

Zrównania renty socjalnej z minimalną rentą ZUS-owską domagają się protestujący od 18 kwietnia w Sejmie rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz ich podopiecznymi. Oprócz tego chcą m.in. wprowadzenia 500-złotowego comiesięcznego dodatku rehabilitacyjnego - bez kryterium dochodowego - dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia.

Renta socjalna wzrosła o 39 proc.; myślimy, aby ta waloryzacja do tych najniższych świadczeń zawsze była też wyższa

- poinformowała dziennikarzy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Takiego skoku nie było od dawna. Renta została zrównana z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, co było postulatem wielu środowisk

- zwróciła uwagę.

Na pewno renta, która jest równa rencie minimalnej, zawsze jest przedmiotem największej troski rządu i pewnie od 1 marca następnego roku - tak jak jest wtedy waloryzacja - myślimy, aby ta waloryzacja do tych najniższych świadczeń zawsze była też wyższa

- powiedziała Rafalska.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl