Rozpoczynają się Targi Wydawców Katolickich

/ Fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

170 wydawców z całego kraju, oficyn specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, prezentować będzie książki w Arkadach Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim podczas XXIV Targów Wydawców Katolickich, które potrwają od czwartku do niedzieli.

Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadzi blisko 170 wystawców z całego kraju, oficyn kościelnych, zakonnych i świeckich specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, które targowej publiczności zaprezentują ponad 12 tysięcy publikacji. Jak podają organizatorzy targów, od zeszłego roku liczba wystawców wzrosła o 10 proc., przed Arkadami Kubickiego dostawiono dodatkowe cztery namioty, w których m.in. odbywać się będą spotkania i prelekcje.

Każdego roku Targi Wydawców Katolickich goszczą, w charakterze gościa honorowego, wybrane wydawnictwo zagraniczne. W tym roku jest to włoskie wydawnictwa Scripta Maneant, które zaprezentuje album "La Capella Sistina". Wydawca, we współpracy z Muzeami Watykańskimi, przygotował unikatową trójwymiarową, reprodukcję obrazów w pełni dokumentującą zdobienia Kaplicy Sykstyńskiej. Album ma wymiary 43,5 na 61 cm i waży ok. 30 kg, podpisy do ilustracji są w wersji włosko-angielskiej. To limitowana seria, wydano jedynie 1999 kopii, a do Polski trafiło tylko 50 egzemplarzy.

Na targach będzie można spotkać wielu autorów, swój udział potwierdzili m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jacek Mycielski, Jan Pospieszalski, Grzegorz Górny,  ks. prof. Waldemar Chrostowski, siostra Anastazja, siostra Małgorzata Chmielewska, prof. Jan Żaryn i wielu innych.

Podczas targów wręczana jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks, która w tym roku przyznana zostanie po raz 20. Do jubileuszowej edycji nagrody została zgłoszona rekordowa liczba 408 tytułów.

W trakcie targów odbędą się także panele dyskusyjne m.in. na temat skutecznej pomocy uchodźcom oraz ofiarom wojny na Bliskim Wschodzie z udziałem Zygmunta Kwiatkowskiego SJ, autora reportażu "Za daleki Bliski Wschód" oraz Janiny Ochojskiej - prezesa i fundatora Polskiej Akcji Humanitarnej. Obchodzone w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości na targach obchodzone będzie cyklem spotkań „Niepodległa". Zaplanowano też debatę "Wolność jest w nas", w której udział weźmie m.in. o. Jacek Salij OP. Z okazji stulecia niepodległości kapituła nagrody Feniks postanowiła dodać jeszcze jedną kategorię: „Historia niepodległa”, w której nagrodzone zostaną publikacje dotyczące tej tematyki.

Targi Wydawców Katolickich zaprezentują także program filmowy. Wśród kilkunastu filmów dokumentalnych podczas targów zobaczyć będzie można obrazy takie jak: "Tango papieża", "Tęcza. Benedykt XVI w Polsce" autorstwa Krzysztofa Żurowskiego, "Jestem mu wdzięczny" Krzysztofa Tadeja i ks. Andrzeja Majewskiego, "Historia zmartwychwstania" Julii Wołoszyńskiej-Matysek, "Świętokradztwo" Grzegorza Linkowskiego, "Gen miłosierdzia" Piotra Kota, "Chrześcijanie w Syrii" Rafała Stańczyka.

W niedzielę, ostatniego dnia targów, przypada II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Z tej okazji w jednym z namiotów zlokalizowanych przed Arkadami Kubickiego zorganizowane zostanie rodzinne czytanie Biblii, w które włączą się również znane postaci życia kulturalnego.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szwedzki premier musi odejść

/ pixabay.com/Unif

  

Socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven nie otrzymał wotum zaufania od nowego parlamentu i został zmuszony do dymisji. Nie wiadomo, kto będzie jego następcą, bo żaden z bloków partyjnych nie uzyskał większości w wyborach z 9 września

Za odsunięciem od władzy Loefvena głosowało 204 parlamentarzystów, a za kontynuacją jego rządów było 142 deputowanych.

Dotychczasowy szef szwedzkiego rządu pozostanie na stanowisku do czasu wyłonienia następcy, a to może potrwać długo z uwagi na skomplikowaną sytuację w parlamencie. Żaden z dotychczasowych bloków: ani czerwono-zielony z Partią Robotniczą - Socjaldemokraci na czele (144 mandaty) ani centroprawicowy sojusz konserwatywnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej z Partią Centrum, Chrześcijańskimi Demokratami oraz Liberałami (143 mandaty) nie dysponuje większością w 349-miejscowym Riksdagu.

Przyczyną takiej sytuacji jest sukces nacjonalistycznej i przeciwnej imigrantom partii Szwedzcy Demokracji, która w wyborach uzyskała 62 mandaty.

Odwołany przez parlament premier Loefven powiedział po głosowaniu, że "jego wolą jest kontynuacja rządzenia" oraz, że "jest gotowy do rozmów". W tym celu socjaldemokraci chcą zbudować większość, przełamując dotychczasowy podział na bloki partyjne. Liczą na współpracę z Partią Centrum oraz Liberałami. Z drugiej strony centroprawica, której przedstawiciel Andreas Norlen został w poniedziałek wybrany na przewodniczącego parlamentu, liczy na stworzenie własnej alternatywy i zaprasza socjaldemokratów do rozmów.

Żadna z partii nie chce jednak oficjalnie współpracować ze Szwedzkimi Demokratami. Mimo że partia ta jest trzecią siłą w parlamencie, przegłosowana przez pozostałe ugrupowania nie otrzymała żadnego stanowiska w prezydium parlamentu.

Według dziennika "Dagens Nyheter" sytuacja w szwedzkim parlamencie jest taka, że można się spodziewać powtórki z Belgii, gdzie przez 500 dni władze sprawował tymczasowy rząd. Dotychczas utworzenie nowego rządu w Szwecji trwało najdłużej 25 dni. Po swoim odwołaniu premier Loefven nie będzie mógł jednak podejmować dalekosiężnych decyzji ani dokonywać ważnych zmian personalnych. Szef rządu utracił także prawo do zarządzenia przedterminowych wyborów.

Przewodniczący parlamentu Norlen, którego konstytucyjną rolą jest prowadzenie rozmów na temat zbudowania większości rządowej w parlamencie, zapowiedział ich rozpoczęcie na czwartek.

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl