Rozpoczynają się Targi Wydawców Katolickich

/ Fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

170 wydawców z całego kraju, oficyn specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, prezentować będzie książki w Arkadach Kubickiego na warszawskim Zamku Królewskim podczas XXIV Targów Wydawców Katolickich, które potrwają od czwartku do niedzieli.

Tegoroczna edycja wydarzenia zgromadzi blisko 170 wystawców z całego kraju, oficyn kościelnych, zakonnych i świeckich specjalizujących się w publikacjach o tematyce religijnej, które targowej publiczności zaprezentują ponad 12 tysięcy publikacji. Jak podają organizatorzy targów, od zeszłego roku liczba wystawców wzrosła o 10 proc., przed Arkadami Kubickiego dostawiono dodatkowe cztery namioty, w których m.in. odbywać się będą spotkania i prelekcje.

Każdego roku Targi Wydawców Katolickich goszczą, w charakterze gościa honorowego, wybrane wydawnictwo zagraniczne. W tym roku jest to włoskie wydawnictwa Scripta Maneant, które zaprezentuje album "La Capella Sistina". Wydawca, we współpracy z Muzeami Watykańskimi, przygotował unikatową trójwymiarową, reprodukcję obrazów w pełni dokumentującą zdobienia Kaplicy Sykstyńskiej. Album ma wymiary 43,5 na 61 cm i waży ok. 30 kg, podpisy do ilustracji są w wersji włosko-angielskiej. To limitowana seria, wydano jedynie 1999 kopii, a do Polski trafiło tylko 50 egzemplarzy.

Na targach będzie można spotkać wielu autorów, swój udział potwierdzili m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Roszkowski, Jacek Mycielski, Jan Pospieszalski, Grzegorz Górny,  ks. prof. Waldemar Chrostowski, siostra Anastazja, siostra Małgorzata Chmielewska, prof. Jan Żaryn i wielu innych.

Podczas targów wręczana jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks, która w tym roku przyznana zostanie po raz 20. Do jubileuszowej edycji nagrody została zgłoszona rekordowa liczba 408 tytułów.

W trakcie targów odbędą się także panele dyskusyjne m.in. na temat skutecznej pomocy uchodźcom oraz ofiarom wojny na Bliskim Wschodzie z udziałem Zygmunta Kwiatkowskiego SJ, autora reportażu "Za daleki Bliski Wschód" oraz Janiny Ochojskiej - prezesa i fundatora Polskiej Akcji Humanitarnej. Obchodzone w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości na targach obchodzone będzie cyklem spotkań „Niepodległa". Zaplanowano też debatę "Wolność jest w nas", w której udział weźmie m.in. o. Jacek Salij OP. Z okazji stulecia niepodległości kapituła nagrody Feniks postanowiła dodać jeszcze jedną kategorię: „Historia niepodległa”, w której nagrodzone zostaną publikacje dotyczące tej tematyki.

Targi Wydawców Katolickich zaprezentują także program filmowy. Wśród kilkunastu filmów dokumentalnych podczas targów zobaczyć będzie można obrazy takie jak: "Tango papieża", "Tęcza. Benedykt XVI w Polsce" autorstwa Krzysztofa Żurowskiego, "Jestem mu wdzięczny" Krzysztofa Tadeja i ks. Andrzeja Majewskiego, "Historia zmartwychwstania" Julii Wołoszyńskiej-Matysek, "Świętokradztwo" Grzegorza Linkowskiego, "Gen miłosierdzia" Piotra Kota, "Chrześcijanie w Syrii" Rafała Stańczyka.

W niedzielę, ostatniego dnia targów, przypada II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Z tej okazji w jednym z namiotów zlokalizowanych przed Arkadami Kubickiego zorganizowane zostanie rodzinne czytanie Biblii, w które włączą się również znane postaci życia kulturalnego.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kto zyska na ustawie 447, a kto straci? Senator Mróz o niebezpiecznej formie nacisków

/ whoismargot

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła dziś ustawę o sprawiedliwości dla ofiar Holokaustu, którzy nie otrzymali zadośćuczynienia. Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz mówi w rozmowie z portalem niezalezna.pl, że jest to bardzo niebezpieczna dla Polski forma wywierania presji politycznej przez środowiska żydowskie. 

Z punktu formalno-prawnego ustawa S. 447 przyjęta przez Kongres nie wywołuje dla Polski bezpośrednio żadnych konsekwencji prawnych. Mówi jedynie o monitorowaniu restytucji mienia żydowskiego w krajach Europy środkowo-wschodniej. 

Jednak, zdaniem senatora Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Mroza, jest to bardzo niebezpieczna dla Polski forma "wywierania presji politycznej przez środowiska żydowskie przy wykorzystaniu naszego największego sojusznika i supermocarstwa, jakim są Stany Zjednoczone”. 

Dlatego też, jak podkreśla senator, z tego punktu widzenia jest to ustawa dla nas mocno niekorzystna. 

Na pewno nie uciekniemy od jakiejś formy reprywatyzacji, ale reprywatyzacja musi dotyczyć wszystkich, którym zabrano mienie, a nie tylko tych, którzy są pochodzenia żydowskiego

- mówi i zaznacza, że musi być oparta na tych samych zasadach dla każdego, biorąc również pod uwagę "pewne możliwości finansowe państwa". 

Zdaniem Mroza nie może być żadnego ustępstwa w jednej sprawie: w kwestii tego, czego domagają się środowiska żydowskie, czyli zwrotu mienia żydowskich organizacji międzynarodowych.

To jest sprzeczne z zasadami prawa, zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Polskie prawo jasno definiuje, kto jest uprawniony do dziedziczenia 

- zaznacza.

CZYTAJ WIĘCEJ: Amerykańska ustawa S.447 przyjęta, ale czy to koniec? Uwaga! Jeszcze nie wszystko jest stracone

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl