Tranzyt gazu przez Ukrainę będzie wyraźnie mniejszy

/ By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9972562

  

Szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller powiedział dziś, że tranzyt gazu przez Ukrainę może być utrzymany w pewnej skali, przy czym strona ukraińska powinna uzasadnić "celowość ekonomiczną nowego kontraktu" tranzytowego.

Nigdy nie stawialiśmy kwestii zrezygnowania z tranzytu ukraińskiego

- zapewnił szef Gazpromu. Ocenił przy tym, że baza surowcowa Rosji teraz przesuwa się na północ i na linii centralnie położonych gazociągów "nie będzie zasobów o wielkości takiej, jak poprzednio".

Pewien tranzyt (przez Ukrainę) jak najbardziej może być zachowany

- dodał, wymieniając skalę 10-15 mld metrów sześciennych rocznie.

W zeszłym tygodniu Miller powiedział, że skala tranzytu przez Ukrainę spadnie do tej wielkości po zbudowaniu dwóch planowanych gazociągów: Nord Stream 2 i Tureckiego Potoku.

Rosja sygnalizowała wcześniej, że po 2019 roku zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Dostawom gazu do krajów europejskich inną trasą niż przez terytorium Ukrainy służyć mógłby Nord Stream 2, który ma biec z Rosji do Niemiec, oraz Turecki Potok, z Rosji do Turcji po dnie Morza Czarnego.

Pierwsza nitka Tureckiego Potoku ma dostarczać gaz na potrzeby Turcji, druga - docierać do granicy turecko-greckiej. Wciąż nie jest jednak jasny jej dalszy przebieg. Główny wariant to trasa przez Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowenię, aż do Włoch i później Grecji. Jednak ani Komisja Europejska, ani europejskie koncerny gazowe nie zajęły dotąd stanowiska w sprawie drugiej nitki. Oznacza to, że najprawdopodobniej projektu drugiej nitki nie uda się sfinalizować w krótkim czasie.

Pod koniec marca Niemiecki Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii wydał zgodę na budowę Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec na Bałtyku. Kończy to procedurę pozyskiwania w Niemczech zezwoleń na budowę tego gazociągu, który Gazprom chce ukończyć do końca 2019 roku.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką oświadczyła dziś, że Ukraina powinna pozostać państwem tranzytowym dla rosyjskiego gazu.

Projekt Nord Stream 2 wymaga jednoznacznego wyjaśnienia, jak będzie wyglądała sytuacja z ukraińskim tranzytem

- mówiła Merkel, wyjaśniając, że rozmawiała na ten temat telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Białystok: upamiętniono ofiary stanu wojennego

  

Przedstawiciele władz, działacze dawnej i obecnej Solidarności, służby mundurowe, harcerze złożyli wieńce i kwiaty przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki w Białymstoku, w ramach obchodów 37 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Część uroczystości zaplanowano na piątek.

Obchody zorganizowali wspólnie z wojewodą podlaskim działacze Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych oraz - działająca przy urzędzie wojewody - rada konsultacyjna ds. działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych.

"Stan wojenny - ostatnia bitwa stulecia o niepodległą" - takie hasło nadali obchodom działacze dawnej opozycji antykomunistycznej w regionie. Kontekst stulecia odzyskania niepodległości podkreślali w czasie uroczystości przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki, który znajduje się w centrum miasta niedaleko kościoła farnego i Rynku Kościuszki, gdzie stoi pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kwiaty złożyli tam m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek regionu Artur Kosicki, działacze dawnej opozycji niepodległościowej i obecnej Solidarności, radni miejscy PiS, służby mundurowe, przedstawiciele IPN i harcerze.

"Konsekwencje stanu wojennego gdzieś w naszej rzeczywistości istnieją. W dalszym ciągu odwołujemy się do różnych sytuacji związanych z tym, jak ktoś się zachowywał w latach 80."

- powiedział dziennikarzom wojewoda podlaski, określając stan wojenny jako "punkt odniesienia" do obecnej rzeczywistości kraju.

W jego ocenie stan wojenny "zabił polskie aspiracje do wolności, do tego żeby zmieniać rzeczywistość", by - jak to określił - "był większy obszar normalności". Przypominał represje, które dotknęły działaczy opozycji niepodległościowej również po stanie wojennym. "Lata 80. (ubiegłego wieku) były taką ponurą dekadą, która nie dość że zabijała wolność ale dusiła też możliwości rozwojowe" - dodał Paszkowski. Przypominał, że dla wielu osób był to czas "beznadziejności", wskutek czego ludzie nie tylko wyjeżdżali za granicę, ale też wycofywali się z jakiejkolwiek działalności społecznej.

"To była stracona dekada. Dobrze, że ta myśl o wolności nie dała się zupełnie zabić (...) Dzięki obecnym też dzisiaj tutaj ludziom, dzięki tysiącom osób, które mimo narażania się na różnego rodzaju represje, podtrzymały tę ideę Solidarności, my mogliśmy, z końcem lat 80., znowu - przy sprzyjającej koniunkturze międzynarodowej - o tę niepodległość się upomnieć" -

powiedział wojewoda podlaski.

W ramach obchodów w czwartek zaplanowano również m.in. wieczorną mszę św. w kościele Św. Rocha oraz przemarsz pod budynek przy ul. Lipowej, na którym jest tablica upamiętniająca działaczy Solidarności i okolicznościowe uroczystości w tym miejscu. W piątek część obchodów odbędzie się w areszcie śledczym, gdzie wmurowana jest Tablica Ofiar Totalitaryzmów. Uroczystości zakończy spotkanie działaczy opozycji z czasów stanu wojennego z młodzieżą i zaproszonymi gośćmi, które odbędzie się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl