Ósma rocznica katastrofy smoleńskiej - odsłonięto pomnik, oddano hołd ofiarom NASZE ZDJĘCIA

/ Filip Blażejowski Gazeta Polska

Osiem lat temu w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska oraz 94 inne osoby, wśród nich wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych. Polska delegacja leciała na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Dziś w kraju i poza jego granicą odbywały się uroczystości upamiętniające ofiary tragedii.

Rocznicowe uroczystości państwowe rozpoczęły się rano od mszy w intencji ofiar katastrofy, w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego. Po mszy o godz. 8.41 odczytano apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Wcześniej w Sejmie zostały zapalone znicze i złożone kwiaty pod przed tablicą ku czci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przed tablicą poświęconą marszałkowi Płażyńskiemu oraz przed tablicą poświęconą ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Przed południem prezydent Andrzej Duda w Świątyni Opatrzności Bożej złożył wieńce m.in. na grobie Ryszarda Kaczorowskiego, a później na Powązkach Wojskowych prezydent złożył też wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na grobach ofiar katastrofy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jarosław Kaczyński o monumencie smoleńskim: To pomnik pamięci, godności, wierności

Premier Morawiecki oddał hołd i złożył znicze na grobach ofiar katastrofy na Cmentarzu Bródnowskim. Później udał się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie również zapalił znicze na grobach ofiar. Przed południem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach złożył znicze na grobach ofiar oraz przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tomasz Sakiewicz do klubów "GP": gdyby nie wasz upór, pomnika smoleńskiego by nie było

O godz. 15.30 został odsłonięty Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. Pomnik odsłoniły rodziny ofiar. W ich imieniu przemówienie wygłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przed budynkiem Garnizonu Warszawa, naprzeciw Placu Piłsudskiego, został odsłonięty kamień w miejscu gdzie ma stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wieczorem odprawiona została msza św. w bazylice Archikatedralnej. Po mszy wyruszył ostatni marsz pamięci.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Dzisiaj jest też wielki dzień tych, którzy pamiętali". Ostatni apel Klubów Gazety Polskiej

 

Źródło: PAP,niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kto zyska na ustawie 447, a kto straci? Senator Mróz o niebezpiecznej formie nacisków

/ whoismargot

Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła dziś ustawę o sprawiedliwości dla ofiar Holokaustu, którzy nie otrzymali zadośćuczynienia. Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz mówi w rozmowie z portalem niezalezna.pl, że jest to bardzo niebezpieczna dla Polski forma wywierania presji politycznej przez środowiska żydowskie. 

Z punktu formalno-prawnego ustawa S. 447 przyjęta przez Kongres nie wywołuje dla Polski bezpośrednio żadnych konsekwencji prawnych. Mówi jedynie o monitorowaniu restytucji mienia żydowskiego w krajach Europy środkowo-wschodniej. 

Jednak, zdaniem senatora Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofa Mroza, jest to bardzo niebezpieczna dla Polski forma "wywierania presji politycznej przez środowiska żydowskie przy wykorzystaniu naszego największego sojusznika i supermocarstwa, jakim są Stany Zjednoczone”. 

Dlatego też, jak podkreśla senator, z tego punktu widzenia jest to ustawa dla nas mocno niekorzystna. 

Na pewno nie uciekniemy od jakiejś formy reprywatyzacji, ale reprywatyzacja musi dotyczyć wszystkich, którym zabrano mienie, a nie tylko tych, którzy są pochodzenia żydowskiego

- mówi i zaznacza, że musi być oparta na tych samych zasadach dla każdego, biorąc również pod uwagę "pewne możliwości finansowe państwa". 

Zdaniem Mroza nie może być żadnego ustępstwa w jednej sprawie: w kwestii tego, czego domagają się środowiska żydowskie, czyli zwrotu mienia żydowskich organizacji międzynarodowych.

To jest sprzeczne z zasadami prawa, zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Polskie prawo jasno definiuje, kto jest uprawniony do dziedziczenia 

- zaznacza.

CZYTAJ WIĘCEJ: Amerykańska ustawa S.447 przyjęta, ale czy to koniec? Uwaga! Jeszcze nie wszystko jest stracone

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl