Polacy pamiętają. Uroczystości obchodów 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej na Pl. Piłsudskiego

/ Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie trwają uroczystości związane z obchodami 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Pokazano m.in. filmy i zdjęcia poświęcone parze prezydenckiej Marii i Lechowi Kaczyńskim oraz dokument pokazujący nastrój ulic Warszawy i Krakowa w dniach żałoby narodowej po 10 kwietnia 2010 roku.

Uroczystości związane z obchodami 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej rozpoczęły się mszą św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyli w niej m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz ministrowie i politycy PiS. Po mszy uczestnicy miesięcznicy z kościoła seminaryjnego przeszli przed Pałac Prezydencki, gdzie uczestniczyli w apelu pamięci i złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ofiary tragedii z 10 kwietnia 2010 r.

Na miejscu jest wielu członków klubów "Gazety Polskiej".

Na pl. Piłsudskiego od rana trwają uroczystości 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W bloku filmowym zaprezentowano m.in. film Marii Dłużewskiej "Dama" o prezydentowej Marii Kaczyńskiej, film dokumentalny Arkadiusza Gołębiewskiego "Alma Polaca - czyli polska dusza", który pokazuje Polaków zmagających się z tragedią narodową po katastrofie samolotu w dniu 10 kwietnia 2010 r.

Co roku, w zasadzie kilka dni przed rocznicą, zaczynam łapać się na tym, że trudno mi normalnie funkcjonować. Jest coś, co sprawia, że pojawia się zdenerwowanie, smutek i trochę nieprzewidywalne reakcje. Powraca moment, kiedy się o tym dowiedziałam, kiedy musiałam powiedzieć mojemu synowi, że zginął jego ojciec, kiedy zobaczyłam z okien Pałacu Prezydenckiego zjednoczoną, piękną, rozmodloną Polskę, ale również moment, w którym zobaczyłam w Smoleńsku prezydenta Polski leżącego w błocie, bez żołnierzy, bez biało-czerwonej flagi

– powiedziała dziennikarzom posłanka PiS Małgorzata Gosiewska, była żona posła PiS Przemysława Gosiewskiego.

W trakcie uroczystości na pl. Piłsudskiego wyświetlano też m.in. zdjęcia pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Na pl. Piłsudskiego przewidziano jeszcze m.in. modlitwę maryjną Regina Coeli, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz koncert.

Na godz. 15:30 zaplanowano odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kto to się zabrał za wytykanie „wpadek” prezydenta!? Boki zrywać! WIDEO

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

Dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, pytany przez dziennikarzy, czy Andrzej Duda podpisywał deklarację polsko-amerykańską stojąc obok siedzącego prezydenta USA - co widać na opublikowanych zdjęciach - wyjaśnił, że zdjęcia pokazują pewną sekwencję zdarzeń. Nie przeszkodziło to byłemu prezydentowi – "królowi wpadek" – Bronisławowi Komorowskiemu – skomentować tej sytuacji.

Prof. Szczerski wyjaśnił, że założeniem upublicznienia tego zdjęcia, było to, że oddaje ono naturalny charakter tych rozmów w sposób niepozowany - taki, jakich setki na wszystkich możliwych portalach. Miało ono pokazywać pewną dynamikę spotkania.

To jest pewna sekwencja, te zdjęcia, to nie jest ta ceremonia oficjalnego podpisywania deklaracji (...) To jest taki moment, gdzie (...) została oddana ta druga część pobytu prezydenta Polski w Białym Domu, taka bardziej spontaniczna, bardziej nieformalna, ta bardziej naturalna, inna od takich sztampowych ilustracji – ocenił.

Do rzekomej "wpadki" odniósł się w TVN24 były prezydent, Bronisław Komorowski.

Ja naprawdę myślałem, że to też jest fotomontaż. Gdy zobaczyłem za pierwszym razem, myślałem, że to ktoś zrobił złośliwość. Trochę pomyślałem nawet: "no widzisz, sam żeś tak urządzał, czy twoi ludzie urządzali tego rodzaju hece przeciwko mnie, sam padasz ofiarą podobnej manipulacji, ale zdaje się, że to nie jest manipulacja – stwierdził.

Bronisławowi Komorowskiemu przypominamy, jak wyglądała jego rozmowa z Barackiem Obamą...

 

 

Źródło: tvn24.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl