„Marsze smoleńskie zastępowały upamiętnienie katastrofy - teraz powstanie pomnik”

/ Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Marsze były czymś zastępczym wobec innych form upamiętnienia katastrofy; teraz powstanie pomnik, więc każdy, kto będzie chciał upamiętnić ofiary, będzie mógł to zrobić - powiedział redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" ks. Henryk Zieliński.

Jak zapowiedział w marcu prezes PiS Jarosław Kaczyński, w kwietniu odbędzie się ostatni marsz pamięci w ramach tzw. miesięcznicy smoleńskiej. Dodał, że poprzedzające marsze msze św. w intencji ofiar katastrofy, które odbywają się w warszawskiej Archikatedrze św. Jana, będą nadal odprawiane. Dotąd odbyło się 95 miesięcznic.

Zdaniem ks. Zielińskiego, modlitwa za zmarłych jest zawsze potrzebna i nie ma takiego momentu, kiedy można by jej zaprzestać - chyba że ktoś zostanie wyniesiony na ołtarze. Jednakże - jak podkreślił - od modlitwy za ofiary katastrofy smoleńskiej należy odróżnić marsze pamięci.

Marsze miały charakter polityczny; były czymś zastępczym wobec innych form upamiętnienia katastrofy smoleńskiej, których odmówiono. Przypuszczam, że nie odbywałyby się przez tyle lat, gdyby pomnik ofiar został wcześniej zbudowany

- zaznaczył.

W ocenie ks. Zielińskiego, "brak w Warszawie pomnika prezydenta Kaczyńskiego i wielu wysokich przedstawicieli państwa polskiego był czymś nienormalnym, zwłaszcza, że w innych miastach takie pomniki stoją".

W tej chwili pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na pewno powstanie, więc każdy, kto będzie chciał złożyć kwiaty - niekoniecznie w miesięcznicę - czy w inny sposób wyrazić pamięć, będzie mógł to zrobić

- podkreślił.

Ks. Zieliński odniósł się także do medialnych zarzutów, że marsze są "próbą budowania religii smoleńskiej". W jego opinii, jest to określenie "obraźliwe dla ludzi, którzy uczestniczyli w miesięcznicach".

Trzeba pamiętać, że elementem miesięcznic są msze św., a w centrum Eucharystii znajduje się ofiara Chrystusa

- podkreślił.

Ocenił, że blokowanie miesięcznic przez Obywateli RP, którzy od grudnia 2016 r. urządzają na trasie przemarszu kontrmanifestacje, to "hucpa polityczna".

Pamiętam czasy, kiedy równolegle do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - które w czasach +Solidarności+ okazało się patriotyczne - powołano Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej. Nazwa zdawała się wskazywać na coś patriotycznego i niekomunistycznego, ale to pozory. Dziś wydaje mi się, że jest to powtórzenie tego manewru, kiedy za powoływaniem się na Rzeczpospolitą ukrywają się skrajnie lewicowe organizacje, których zadaniem jest hucpa. Trzeba sobie zadać pytanie: czy tzw. antyfaszyści lub Obywatele RP są naprawdę przeciw systemom totalitarnym, czy też są ich pogrobowcami? - pytał ks. Zieliński.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kto to się zabrał za wytykanie „wpadek” prezydenta!? Boki zrywać! WIDEO

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

Dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, pytany przez dziennikarzy, czy Andrzej Duda podpisywał deklarację polsko-amerykańską stojąc obok siedzącego prezydenta USA - co widać na opublikowanych zdjęciach - wyjaśnił, że zdjęcia pokazują pewną sekwencję zdarzeń. Nie przeszkodziło to byłemu prezydentowi – "królowi wpadek" – Bronisławowi Komorowskiemu – skomentować tej sytuacji.

Prof. Szczerski wyjaśnił, że założeniem upublicznienia tego zdjęcia, było to, że oddaje ono naturalny charakter tych rozmów w sposób niepozowany - taki, jakich setki na wszystkich możliwych portalach. Miało ono pokazywać pewną dynamikę spotkania.

To jest pewna sekwencja, te zdjęcia, to nie jest ta ceremonia oficjalnego podpisywania deklaracji (...) To jest taki moment, gdzie (...) została oddana ta druga część pobytu prezydenta Polski w Białym Domu, taka bardziej spontaniczna, bardziej nieformalna, ta bardziej naturalna, inna od takich sztampowych ilustracji – ocenił.

Do rzekomej "wpadki" odniósł się w TVN24 były prezydent, Bronisław Komorowski.

Ja naprawdę myślałem, że to też jest fotomontaż. Gdy zobaczyłem za pierwszym razem, myślałem, że to ktoś zrobił złośliwość. Trochę pomyślałem nawet: "no widzisz, sam żeś tak urządzał, czy twoi ludzie urządzali tego rodzaju hece przeciwko mnie, sam padasz ofiarą podobnej manipulacji, ale zdaje się, że to nie jest manipulacja – stwierdził.

Bronisławowi Komorowskiemu przypominamy, jak wyglądała jego rozmowa z Barackiem Obamą...

 

 

Źródło: tvn24.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl