Macierewicz przedstawia kolejne dowody eksplozji. „To było przyczyną śmierci pasażerów”

/ arch. Anita Gargas/Misja Specjalna

  

Kierujący pracami podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz wyjaśnił w programie „Warto Rozmawiać”, że raport techniczny nie jest jeszcze raportem końcowym, lecz dotyczy wyłącznie części technicznej wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku.

- On nie omawia wszystkich okoliczności. On omawia okoliczności techniczne związane z przyczyną śmierci pasażerów. Tylko to i aż to. To jest raport, pod którym podpisali się wszyscy członkowie podkomisji i nasi eksperci zagraniczni – mówił w rozmowie z Janem Pospieszalskim były szef MON Antoni Macierewicz.

Jednocześnie Antoni Macierewicz wskazuje, że w tego typu śledztwie, od strony technicznej najważniejsze jest ustalenie przyczyny śmierci.

- Po ustaleniu przyczyny śmierci cała reszta jest badana z tego punktu widzenia. My przez 8 lat byliśmy wodzeni na manowce: a to jakaś brzoza, a to wprowadzanie w błąd pilotów... Najważniejsza jest przyczyna śmierci i przyczyna została ustalona przez komisję. Pasażerowie zostali zabici eksplozją centropłatu przed samym przyziemieniem. To było przyczyną ich śmierci – mówił Antoni Macierewicz.

Szef podkomisji smoleńskiej omówił również skalę zniszczeń środkowej części samolotu i części lewego skrzydła. Zwrócił uwagę, że z ustaleń podkomisji i ekspertów wynika, że dźwigar centropłata poleciał 70 m do przodu i znalazł się w krzakach, cały osmalony.

- Widać wyraźne oddziaływanie bardzo wysokiej temperatury. Te części zresztą są przez bardzo wysoką temperaturę w większym lub mniejszym stopniu zniszczone. [...] Nad skrzydłem są drzwi, które zostały wbite na metr w ziemię. Te drzwi leciały z prędkością dziesięć razy większą niż samolot, żeby się wbić w ziemię. Musiały skądś tę prędkość uzyskać. [...] Po lewej stronie nad miejscem wybuchu była kuchnia. Została rozerwana i rozproszona na powierzchni 1300 metrów kwadratowych – mówił Antoni Macierewicz.

Ponadto prezentując zdjęcia z miejsca katastrofy oraz zdjęcia eksperymentów porównawczych wykonywanych przez podkomisję smoleńską oraz zagranicznych ekspertów, Antoni Macierewicz zwrócił uwagę na charakterystyczne wygięcia i „zawinięcia” elementów wraku. Są to tzw. „podpisy  eksplozji” uszkodzenia powstające wyłącznie wskutek eksplozji i zdefiniowane jako takie w fachowej literaturze naukowej.

- To jest podpis świadczący o eksplozji – oznajmił Antoni Macierewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVP1

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mecenas buduje napięcie przed przesłuchaniem Czarneckiego? KNF odpiera zarzuty

Roman Giertych / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Leszek Czarnecki, właściciel Getin Noble Banku w ubiegłym tygodniu złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka Chrzanowskiego, byłego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Pełnomocnik biznesmena - Roman Giertych zapowiedział, że w poniedziałek złoży w prokuraturze nagranie rozmowy biznesmena z Chrzanowskim. Dziś mecenas poinformował, że drugie zawiadomienie jakie złożył w prokuraturze, wskazywało na możliwość istnienia zorganizowanej grupy przestępczej. Rzecznik KNF Jacek Barszczewski uznał zarzuty Giertycha za bezpodstawne.

W ocenie Urzędu KNF zarzuty mecenasa Giertycha są bezpodstawne - twierdzi rzecznik KNF Jacek Barszczewski. Giertych zarzuca KNF nadużycie uprawnień i wskazuje na "możliwość istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było doprowadzenie do przejęcia" Getin Noble Banku.

W ocenie Urzędu KNF zarzuty mecenasa Giertycha są bezpodstawne

- napisał rzecznik KNF w stanowisku przysłanym do PAP. [polecam:https://niezalezna.pl/245476-pelnomocnik-czarneckiego-oczywiscie-giertych]

Dodał, że na szczegółowe pytania nie może odpowiedzieć, ponieważ jest to "niemożliwe z uwagi na fakt, że ich zakres dotyczy działań nadzorczych UKNF i objęty jest ustawową tajemnicą zawodową, a także z uwagi na dobro czynności prowadzonych w tej sprawie przez właściwe służby".

Mecenas Roman Giertych zapowiedział, że w poniedziałek złoży w prokuraturze nagranie rozmowy biznesmena, właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego z ówczesnym szefem KNF Markiem Chrzanowskim i innymi przedstawicielami KNF, które zostało zrobione w lipcu br. [polecam:https://niezalezna.pl/245826-giertych-podal-termin-przesluchania-leszka-czarneckiego]

Czarnecki w ubiegłym tygodniu złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka Chrzanowskiego, gdy ten był przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Giertych podkreślił w sobotę, we wpisie zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku, że "drugie zawiadomienie jakie złożył (w prokuraturze) dotyczyło przestępstwa nadużycia uprawnień, ale wskazywało również na możliwość istnienia zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było doprowadzenie do przejęcia banku Leszka Czarneckiego. Banku, który na początku tej historii był wart na giełdzie kilka miliardów złotych".

Przesłuchanie przez wydział Prokuratury Krajowej w Katowicach Leszka Czarneckiego odbędzie się 19 listopada.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl