W USA powstaje wirtualna kopia Tu-154M. Jako pierwszy pisał o niej portal niezależna.pl

/ Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

W ramach badania przyczyn katastrofy smoleńskiej zespół naukowców z Narodowego Instytutu Badań Lotniczych przy uniwersytecie stanowym Wichita w stanie Kansas, podczas prac w lutym i marcu w 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, zebrał dane do stworzenia wirtualnej kopii bliźniaczego Tu-154M. Informowaliśmy o tym jako pierwsi na łamach portalu niezalezna.pl,

Pięcioosobowym zespołem naukowców kieruje dr Gerardo Olivares, dyrektor Laboratorium Dynamiki Katastrof i Modeli Komputerowych (Crash Dynamics and Computational Mechanics Lab) Narodowego Instytutu Badań Lotniczych uniwersytetu stanowego Wichita, autor licznych prac z dziedziny komputerowej analizy wypadków lotniczych i jeden z najbardziej cenionych światowych autorytetów w tej dziedzinie.

Dane zebrane w Polsce, w tym sporządzone z dokładnością do 0,001 mm (jednej tysięcznej milimetra) skany całej powierzchni bliźniaczego samolotu Tu-154M z numerem bocznym 102, wzbogacone o informacje o bagażu i pasażerach tragicznego lotu Tu-154M, posłużą amerykańskim naukowcom do sporządzenia komputerowej symulacji ostatnich minut lotu z 10 kwietnia 2010 roku.

Jak ustalił portal niezalezna.pl, Amerykanie byli w Mińsku Mazowieckim dwa tygodnie, a efekty ich prac zostaną przekazane podkomisji smoleńskiej. Praca naukowców pozwoli na pełną rekonstrukcję procesu rozpadu samolotu, w tym przemieszczenia się jego poszczególnych części.

Jako pierwsi informowaliśmy o przełomowych badaniach specjalistów z USA opisując szczegóły powstawania wirtualnej kopii wraku tupolewa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przełom w badaniu Smoleńska: Wybitni specjaliści z USA tworzą w Mińsku Maz. wirtualny model Tu-154

Symulacja komputerowa ostatnich minut lotu i jej analiza przez zespół naukowców z Narodowego Instytutu Badań Lotniczych (National Institute for Aviation Research - NIAR) będzie miała istotne znaczenie w dochodzeniu Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem.

Przygotowanie symulacji komputerowej i opracowanie jej analizy zajmie zespołowi z NIAR "szereg miesięcy".

- Dr Olivares i członkowie jego zespołu na podstawie umowy podpisanej z Polską nie mogą udzielać mediom wywiadów o przebiegu ich badań - poinformowała rzeczniczka prasowa NIAR Tracee Friess.

Założony w roku 1985 Narodowy Instytut Badań Lotniczych jest jednym z najbardziej prestiżowych, niekomercyjnych ośrodków tego typu, przygotowującym analizy dla najważniejszych prywatnych producentów samolotów, takich jak Boeing czy Airbus oraz dla agencji rządowych jak Federalna Agencja Lotnictwa czy NASA.

Nie bez znaczenia jest sama lokalizacja NIAR. Miasto Wichita w stanie Kansas, z zakładami produkcyjnymi samolotów takich jak Cessna, Beechcraft (obecnie po fuzji z Cessną - Textron Aviation), Airbus, Learjet, bywa nazywane "światową stolicą lotnictwa".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dla nich nie ma granic?! Są niepocieszeni wygraną PiS i… obrażają Polaków

Wybory 2018 / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa po raz czwarty. Jeśli sondaże potwierdzą się, wyniki niedzielnych wyborów samorządowych będą jednymi z najlepszych w historii. Odezwały się więc autorytety III RP. Profesor Wojciech Sadurski, który niegdyś snuł plany delegalizacji PiSu obraża Polaków głosujących na Zjednoczoną Prawicę.
Dziękuję wszystkim, z którymi pracowaliśmy dla tego bardzo dobrego wyniku. Jeżeli potwierdzą się sondaże, to będzie jeden z najlepszych wyników w historii III Rzeczpospolitej - mówił premier Mateusz Morawiecki po przedstawieniu sondażowych wyników wyborów samorządowych

.[polecam:https://niezalezna.pl/241762-premier-morawiecki-jezeli-potwierdza-sie-sondaze-to-bedzie-jeden-z-najlepszych-wynikow-w-historii]

Według sondażu IPSOS w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 32,3 proc.; Koalicja Obywatelska - 24,7 proc.; PSL - 16,6 proc.; Kukiz'15 - 6,3 proc.; Bezpartyjni Samorządowcy - 6,3 proc.; SLD-Lewica Razem - 5,7 proc. Frekwencja wyborcza wyniosła 51,3 proc. [polecam:https://niezalezna.pl/241752-pis-wygrywa-wybory-samorzadowe-oto-wyniki-exit-poll-dla-wszystkich-partii]

Niektórzy nie są zadowoleni z sondażowych wyników. I jak tu je komentować? Wzięli się za krytykę Polaków. Prof. Wojciech Sadurski snuł kiedyś wizję przyszłości postulując delegalizację PiS-u. [polecam:https://niezalezna.pl/238933-profesor-podzielil-sie-swoja-wizja-przyszlosci-bez-pis-u-co-mu-wyszlo-to-trzeba-zobaczyc] Wyborców Prawa i Sprawiedliwości określał mianem "nieoświeconego plebsu".

Znów zabrał głos.Stwierdził, że tam gdzie wygrała Koalicja Obywatelska panuje – nowoczesność, świeckość, atam gdzie Zjednoczona Prawica – skansen.

W swoim stylu wyniki komentują też Leszek Balcerowicz i Jarosław Kurski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl